„Objem prodeje přístrojů na výrobu samohonky vzrostl o 37 procent,“ napsala státní agentura s odvoláním na analytiky. Přístroj v průměru stojí 8898 rublů (asi 2 439 korun). O 35 procent stouply také prodeje zařízení pro domácí vaření piva, jež stojí v průměru 1758 rublů.
Loni v prosinci ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že vláda zvažuje omezení prodeje přístrojů na výrobu samohonky. Krok se rozhodla zařadit do vládní koncepce pro snížení spotřeby alkoholu v Rusku do roku 2030.
Rusko koketuje s prohibicí. Alkoholiků za tři roky války hrozivě přibylo![]() |
V téže době expertka ministerstva Svetlana Športová poukázala na to, že spotřeba samohonky stoupá ve všech sociálních skupinách a je nezbytné ji regulovat, a to nejlépe omezením prodeje výkonných destilačních přístrojů, které mohou posloužit k výrobě samohonky na prodej.
Na konci března pak šéf úřadu pro kontrolu alkoholu a tabáku Igor Aljošin navrhl zavést prodej destilačních přístrojů jen po předložení osobních dokladů a také zavést cla na dovoz těchto přístrojů z ciziny.
Rizikově pije 1,5 milionů Čechů. Chybí prevence, míní odborníci![]() |
Šéf hospodářského výboru parlamentu Maxim Topilin navrhl opatřit každý přístroj číslem a monitorovat jejich výskyt ve speciální databance, zatímco mezi senátory zazněly návrhy zakázat prodej destilačních přístrojů přes internet.
Tento měsíc z úst Aljošinova zástupce zaznělo, že úřad připravuje regulaci maloobchodních prodejů destilačních přístrojů společně s ministerstvem financí.
Vodka v obchodech prudce zdražila
Maloobchodní prodej lihovin v Rusku v prvním čtvrtletí meziročně klesl o deset až 12 procent, napsal minulý měsíc list Kommersant. Současně média s odvoláním na úřední údaje píší o ještě výraznějším propadu výroby lihovin v zemi. Spotřebitelé tak více poptávají levnější varianty.
Výroba lihovin v Rusku se v prvním čtvrtletí snížila o 26,6 procenta. Největší pád zaznamenala vodka, o 22,7 procenta, a koňak, kde pokles činí 25 procent, napsal populární list Komsomolskaja pravda. Za koňak v Rusku vydávají brandy.
Zdražování v Rusku. Opět klesla spotřeba vodky a koňaku, víc se pálí doma![]() |
Hlavní příčinou poklesu poptávky, prodeje i výroby je prudké zdražení vodky a dalšího tvrdého alkoholu kvůli zvýšení daní, minimálních úředních cen a celních sazeb na dovážené lihoviny.
Průměrná cena lihovin v maloobchodě tak meziročně stoupla o 13 procent, a zákazníci tedy přešli k dostupnějšímu pití, včetně podomácku pálené samohonky. Poptávka po ní stoupla o 15 procent, napsal Kommersant.
Prodeje alkoholu v Rusku jsou na maximu. Rekordy láme vodka i víno![]() |
Ruský prezident Vladimir Putin po zahájení invaze na Ukrajinu nabádal ke snížení spotřeby alkoholu v zemi. Vláda proto připravila koncepci, podle které by se měla spotřeba do roku 2030 snížit na 7,8 litru čistého lihu na hlavu, zatímco v roce 2023 činila 8,9 litru.
Loni ale prodej lihovin v zemi podle společnosti FinExpertiza vzrostl na osmileté maximum, v přepočtu na 8,5 litru na hlavu. Z toho 5,3 litru připadlo na vodku, což je setrvalý stav od vypuknutí války.
V předválečném roce 2021 byl prodej lihovin v Rusku na úrovni 7,4 litru na hlavu, z čehož pět litrů připadalo na vodku.