Rusko děsí vražda právníka Markelova

  11:59aktualizováno  11:59
Maskovaný zabiják za bílého dne v Moskvě zastřelil advokáta Stanislava Markelova, který kritizoval ruskou armádu a soudnictví. Rusové jsou vyděšeni brutalitou činu.

Vyšetřovatelé stojí u těla zavražděného Stanislava Markelova. | foto: Reuters

Vrah udeřil za bílého dne, nedaleko od Kremlu. Své oběti, známému moskevskému právníkovi, přiložil k hlavě pistoli s tlumičem a zmáčkl spoušť. A pak ještě postřelil mladou novinářku, která šla s advokátem. Zemřela večer v nemocnici.

Vrah zmizel - jeho tvář nikdo neviděl, měl na sobě masku. Tato vražda, jak vystřižená z gangsterského filmu, po delší době vyděsila Moskvu, neboť na seznam nevyjasněných vražd novinářů a obhájců lidských práv přibyla další dvě jména.

Stovky demonstrantů včera podle tiskových agentur v centru Moskvy protestovaly proti této brutální vraždě a žádaly její vyšetření - vrah však zatím uniká. Panují důvodné obavy, že šlo o profesionálního zabijáka, který nejspíš nebude nikdy vypátrán.

Stanislav Markelov patřil ke známým ruských aktivistům, v poslední době především organizoval protesty proti předčasnému propuštění plukovníka Jurije Budanova, jehož případ se stal jedním ze symbolů hrůz čečenské války. Na deset let byl odsouzen za znásilnění a vraždu osmnáctileté Čečenky. Minulý týden vyšel na svobodu, o více než rok dříve, proti čemuž se v Rusku zvedla vlna odporu.

Byl právníkem Politkovské

Když byl Markelov zastřelen, vracel se právě z tiskové konference, na níž protestoval proti Budanovovu předčasnému propuštění. Vrah ho podle policie zřejmě sledoval a ve vhodnou chvíli udeřil. Když se ho snažila zadržet novinářka Anastasija Baburovová, zabil i ji - což v očích mnohých Moskvanů děs z celého případu ještě umocňuje.

Baburovová byla na stáži v listu Novaja Gazeta, kde kdysi pracovala i Anna Politkovská, novinářka a aktivistka, zavražděná v roce 2006. Nejen to oba případy pojí: Markelov kdysi pro Politkovskou pracoval a i její vražda měla spojitost s Čečenskem. Dosud nebyla zcela osvětlena a údajný organizátor uniká, o tom, kdo a proč její zabití objednal, stále panují pochybnosti.

A kdo by tedy mohl za novými vraždami stát? První spekulace, o níž mluví kolegové zavražděných, je zřejmá: vše nějak souvisí s případem Budanova, který je pro některé extremistické skupiny hrdinou. Někdo z jeho stoupenců si mohl tuto vraždu objednat.

Jak už to však v podobných případech bývá, nejlogičtější řešení nemusí být vždy to pravé. Markelov měl totiž mnoho nepřátel a zdaleka ne jen kvůli případu Budanov. "Markelov nebyl jen právník, ale také aktivista bojující za lidská práva,“ řekla agentuře Reuters Ludmila Alexejevová, známá ruská aktivistka a bývalá disidentka. "Urputně bojoval proti některým hodně mocným lidem,“ dodala.

Podílel se například na procesu s policejním důstojníkem, který byl v roce 2005 odsouzen na 11 let za různé zločiny v Čečensku a v minulosti podle Markelova také vyhrožoval Politkovské. Už tehdy dostal advokát "lekci“ - při cestě domů ho do bezvědomí zmlátila skupina pěti mužů.

OBĚTI VRAHA V MASCE

- Stanislav Markelov byl ruský právník a aktivista, který se zapojil do několika ostře sledovaných procesů. V minulosti pomáhal Anně Politkovské zavražděné v roce 2006.
- Anastasija Baburovová, novinářka píšící pro list Novaja Gazeta, byla zabita spolu s ním. Pokoušela se zastavit vraha a ten ji chladnokrevně střelil. Zemřela až po několika hodinách v nemocnici.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz