Budete střílet demonstranty? Ruská armáda údajně testuje loajalitu vojáků

  20:55aktualizováno  20:55
Stránka podporující kampaň Alexeje Navalného minulý týden zveřejnila rozhovor, ve kterém ruský voják anonymně popisuje poměry v ruské armádě. Muž s maskovanou tváří ve videu uvedl, že vedení zjišťuje ochotu vojáků střílet protestující občany. V pondělí ovšem voják svoji identitu odhalil v ruské vládní televizi, omluvil se a vše popřel, informovalo Rádio svobodná Evropa.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Artur Jepifantsev se minulý týden objevil ve videu na stránkách regionálního centra kampaně Alexandra Navalného v Tumeni. Obličej měl napůl zakrytý, zpola rozostřený a anonymně si stěžoval na poměry v ruské armádě.

Ve čtyřminutovém videu voják, který slouží u ruské námořní pěchoty, popsal mimo jiné zkušenost s vyplňováním podivného dotazníku, jež vojákům rozdali výše postavení lidé z Moskvy. „Snažili se zjistit naše politické názory a jaké opoziční politiky podporujeme,“ uvedl muž v oblečení s maskovacím vzorem.

Jedna z otázek jej údajně vyvedla z míry více, než ostatní. „Pakliže vypuknou nepokoje nebo demonstrace, použijete proti protestujícím zbraně, když padne takový příkaz?“ stálo podle muže v dotazníku. Protože průzkum nebyl anonymní, Jepifantsev v něm uvedl, že by do lidí byl ochotný střílet.

Konec branné povinnosti v Rusku. Putin slíbil profesionální armádu

Video se minulý týden rychle šířilo ruskými sociálními sítěmi. Ruské ministerstvo obrany jej nejprve označilo za „primitivní výmysl.“ O čtyři dny později se Jepifantsev objevil na obrazovkách televizního kanálu Zvezda News, který je na ministerstvo přímo napojený. Tentokrát s odhaleným obličejem a pod svým jménem. 

„Cítím ohromný stud, že jsem nechtěně zneuctil moji základnu, mého velitele a ostatní vojáky,“ uvádí ve videu Jepifantsev, před kterým leží kus papíru. „Hluboce lituji, že jsem se na tuto organizaci obrátil,“ říká o regionálním centru Navalného kampaně, které publikovalo první video.

Proč střílet do vlastních

Jepifantsev se do něj údajně rozhodl zajít „jen tak ze srandy“, když projížděl Tumení na cestě za rodinou. „Chtěl jsem udělat reklamu službě v ruských ozbrojených složkách,“ obhajoval se ve státní televizi voják. 

Navalného příznivci jej pak měli požádat, aby si oblékl uniformu a mluvil na kameru o svém postoji k armádě. „Zkreslili má slova tím nejhorším možným způsobem,“ obvinil tým Jepifantsev ve videu provládní televize a popřel, že by jim někdo na základně rozdával jakékoliv dotazníky.

Nové přístavy i ledoborce. Rusko chce ovládnout Arktidu obchodně i vojensky

„Myšlenka, že by někdo s cílem popularizovat službu v ruské armádě přišel zrovna k nám, je absurdní. Přikázali mu tyto hlouposti říct na kameru,“ řekl o Jepifantsevově přiznání ředitel centra Navalného kampaně v Tumeni Ivan Vostrikov v rozhovoru pro RFE/RL. Video ministerstva obrany považuje za „dárek“ jeho týmu.

Vostrikov popsal, že s vojákem byli v kontaktu delší dobu. Podobně jako on i další občané údajně chodí do Navalného centra s důkazy bezpráví a podivných praktik ruského státu. Jeho tým na YouTube pravidelně publikuje videa, která odhalují lokální korupci. 

Podobný dotazník, o jakém hovořil Jepifantsev, podle Vostrikova zřejmě dostávají armádní složky napříč Ruskem, a to kvůli rostoucímu riziku nepokojů. 

Důvěra v ruského prezidenta Vladimira Putina je v současnosti nejnižší za posledních třináct let. Podle průzkumu publikovaného v minulém týdnu věří Putinovi pouze 31,7 procent obyvatel, což je nejméně od roku 2006. Zároveň jde o strmý pád z více než sedmdesáti procentního zisku v roce 2015. Celkově spokojených je s Putinem stále 65,8 procent Rusů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Demokraté dávají Trumpovi na frak, porazili by ho Biden, Sanders i Warrenová

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Nový průzkum veřejného mínění naznačuje, že v amerických prezidentských volbách v roce 2020 by demokratičtí kandidáti...

Milion lidí chce vtrhnout do nevadské vojenské Oblasti 51, za mimozemšťany

Oblast 51, USA: Tato vojenská základna v Nevadské poušti je přísně chráněna...

Pokud půjde všechno podle plánu, více než jeden milion lidí vnikne v polovině září do přísně střeženého vojenského...

Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

Nezvyklá reklama na Cyberpunk 2077

Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské...

Advantage Consulting, s.r.o.
PARŤÁK VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz