Dřou jako koně, většina výplaty končí u Kima. Práce v Rusku je přesto láká

  18:56aktualizováno  18:56
V Rusku značně vzrůstá zájem o severokorejské dělníky. Kvůli sankcím by zemi měli do konce roku opustit, místní podnikatelé si je však pro jejich rychlost, levnost a spolehlivost velmi oblíbili. Také samotným dělníkům se práce v Rusku vyplatí, přestože část výplaty odevzdávají Severní Koreji. Proto všichni hledají cestu, jak zákaz obejít.

Práce v Rusku severokorejské dělníky láká, přestože velkou část mzdy odevzdávají své zemi | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V celé západní Evropě i v USA se příliv nekvalifikovaných pracovníků z chudších zemí stal hromosvodem obav z levné pracovní síly. Existují však výjimky – právě Severokorejci v Rusku.

Tamní podnikatelé dříče ze zbídačené, ale jaderně vyzbrojené země, vítají s otevřenou náručí. Mnohdy mají pocit, že jim je seslalo samo nebe. Díky drilu, jenž je v Severní Koreji běžný, totiž mají skvělé pracovní návyky.

Fotogalerie

„Jsou rychlí, levní a nesmírně spolehliví. Dřou jako koně od nevidím do nevidím, ruští dělníci se jim nemohou rovnat,“ pochvalovala si Severokorejce jistá Julija Kravčenková z Vladivostoku, jíž jejich parta vymalovala dům.

Na zaměstnance ze Severní Koreje v Rusku znovu přitáhl pozornost nedávný summit prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Severokorejci se od běžných migrujících pracovníků liší ještě v jedné podstatné věci – nepřicházejí na vlastní pěst, ale jsou řízeně vysíláni státem.

Režim to samozřejmě nedělá z nějakého samaritánství, je to pro něj ekonomicky velice výhodné. Velkou část výplaty totiž novodobí „otroci“, jak o nich hovoří pracovníci humanitárních organizací, kteří měli možnost se s nimi setkat, neuvidí. Putuje přímo do trezorů vůdce Kim Čong-una, který pak za tyto peníze vyvíjí všelijaké ničivé zbraně ohrožující sousedy. Ročně to prý činí stovky milionů dolarů.

I když Severokorejci jsou i v Rusku hlídáni Kimovými pohůnky, dřou často v nelidských podmínkách a jejich příbuzní doma slouží režimu jako záruka toho, že v zahraničí nebudou „zlobit“, do Ruska – ale i jinam – se jen hrnou. Je to pro ně nabídka z říše snů, vysněný lístek do ráje.

Často proto neváhají dát tučný úplatek příslušnému úředníkovi, který má výběr lidí k výjezdu do ciziny na starosti. I ta část mzdy, jež Severokorejcům zůstane, pro ně představuje bohatství.

„Polovinu mzdy dávají státu,“ sdělil serveru BBC profesor Andrej Lankov, odborník na Severní Koreu na univerzitě v Soulu. „To, co zbude, je však ještě daleko víc, než by si vydělali doma,“ dodal.

Jak obejít sankce?
Podle ruského ministerstva práce dostávají Severokorejci v průměru 415 dolarů měsíčně, což je v přepočtu asi 9 500 korun a také zhruba o čtyřicet procent méně než činí průměrná mzda v Rusku (údaj za rok 2017).

Samotné Rusko je v současnosti dočasným domovem zhruba deseti tisíc občanů Severní Koreje. Osmdesát procent z nich pracuje ve stavebnictví.

Bývalo jich ovšem podstatně víc – ještě před dvěma lety uvádělo ruské ministerstvo zahraničí 40 000 pracovníků vyslaných z Kimovy tajnůstkářské říše.

Působí tu totiž „nepřítel“, který chtě nechtě počet Severokorejců redukuje. Jsou jím mezinárodní sankce přijaté proti Pchjongjangu kvůli jeho jadernému a raketovému programu. Podle regulí, s nimiž souhlasilo i Rusko, by všichni severokorejští dělníci měli odejít do konce letošního roku.

Ruští podnikatelé, kteří na nich vydělávají, se však snaží o nejrůznější kličky, aby o svá zlatá telata nepřišli. Žongluje se například s pracovními smlouvami Severokorejců. Na ty, kteří přišli do Ruska před zářím roku 2017, kdy sankce vstoupily v platnost, se údajně nevztahují.

Severokorejští dělníci jen jedí, pracují a spí (nijak dlouho). Nic jiného. „Neberou si dovolenou, nikdy si nestěžují. Jsou v podstatě v situaci otroků,“ řekl o nich ruský vedoucí, který je měl na starosti ve Vladivostoku.

Mimo práci mají zakázáno kontaktovat Rusy nebo jiné cizince. Spí pohromadě ve stísněných ubytovnách a vzájemně na sebe dávají pozor. To aby nepolevila jejich ostražitost.

To, že se i za těchto podmínek o práci v Rusku perou, vypovídá mnohé o tom, jak krutý musí život v Severní Koreji asi být.

Bezostyšné vykořisťování vlastních obyvatel odráží zoufalý hon severokorejského režimu za zahraničními penězi, jejichž zdroje se tenčí v přímé úměře k tvrdosti sankcí. Export práce, spolu s řadou státních restaurací a jiných podniků ve světě, se nyní ukazuje jako jedna z posledních možností, jak si tvrdou měnu opatřit. Na konci roku, kdy vstoupí v platnost úplný zákaz zaměstnávání Severokorejců, bude ještě hůř.

Kim se přesto alespoň navenek stále tváří, že se nic neděje, a dokonce tvrdí, že jeho země vyjde ze sankcí zocelena a posílena.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Má bolest neutichá, říká vdova po černobylském inženýrovi

Letecký pohled na elektrárnu Černobyl po havárii v roce 1986

Muž, který pohlédl do útrob explodovaného reaktoru atomové elektrárny Černobyl. Anatolij Sitnikov je jedním z hrdinů...

Mexické úřady zadržely čtyři kamiony plné migrantů, bylo jich téměř 800

Migranti ze Střední Ameriky na hranici Guatemaly a Mexika. (5. června 2019)

Na pobřeží Mexického zálivu ve státě Veracruz zastavily mexické úřady čtyři kamiony, které ilegálně převážely migranty...

Saúdská Arábie obvinila Írán ze čtvrtečního útoku na tankery v Ománském zálivu

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Saúdská Arábie se připojila k USA a Británii v obvinění Íránu ze čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz