Rusové se o hroby našich veteránů nestarají. Česko přestane posílat peníze

  19:51aktualizováno  19:51
Česká republika nepošle peníze na opravu českých válečných hrobů do Ruska. Důvodem je negativní ruský postoj k jejich obnově. Finance ministerstvo rozdělí na péči o pietní místa na Ukrajině a Slovensku. Rozhodla o tom vláda.

Pomník maršála Koněva se stal znovu terčem vandalů. Stejně jako před několika lety ho polili růžovou barvou. (8. května 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Česká republika se s Ruskem o opravu pietních míst pře. Česko si v minulosti stěžovalo na poškozování hrobů českých vojáků v Rusku. Rusko zase vytýkalo Česku, že byly k pomníku maršála Ivana Koněva v Praze umístěny tabulky zmiňující jeho podíl na okupaci Československa.

Fotogalerie

V minulých letech dávalo ministerstvo obrany ročně na péči o české válečné hroby čtyři miliony korun, v roce 2019 se rozhodlo částku o jeden milion zvýšit, uvedl Fajnor. Většina peněz dosud mířila do Ruska, kde se úřad snaží připomínat památku československých legionářů i padlých vojáků z období druhé světové války. Ministerstvo se však rozhodlo, že peníze do Ruska již nepošle.

Rozdělování peněz doporučuje mezivládní komise. „Ruská strana měla podle rozhodnutí komise obdržet peněžní dar ve výši 1,5 milionu korun, avšak vzhledem k jejímu negativnímu postoji k obnově českých válečných hrobů v Rusku navrhl resort ministerstva obrany částku rozdělit mezi ostatní žadatele,“ uvedl Fajnor.

Na Ukrajinu peníze půjdou

O milion korun více tak bude posláno na Ukrajinu, která získá tři miliony korun. Zbylých 500 000 korun bude převedeno na Slovensko, které tak dohromady dostane na péči o česká pietní místa 1,9 milionu korun. „Zbývajících 100 000 korun, jež zmíněná komise doporučila darovat na obnovu českého válečného hrobu ve Francii, zůstává v nezměněné výši,“ dodal Fajnor. Peníze budou podle něj výhradně použity na obnovu českých válečných hrobů a pomníků, a to zejména československých legionářů.

Samara sabotuje stavbu pomníku československých legionářů, zlobí se Moskva

Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík, který má péči o válečné hroby ve své gesci, řekl, že některé projekty v Rusku není možné realizovat. „Naše snahy v některých lokalitách válečné hroby obnovit se v tuto chvíli nesetkávají s pochopením, tak musíme finanční prostředky přesunout na místa, kde nám momentálně vycházejí vstříc,“ řekl.

Česko má s Ruskem uzavřenu mezivládní dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů. Tématem se podle této dohody zabývá i mezivládní komise, která se ale loni nesešla. Podle Stehlíka ruská strana zrušila svou účast den před jednáním.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová to zdůvodnila sporem ohledně tabulek na památníku Koněva v Praze. Stehlík sdělil, že poté Rusko navrhlo setkání na české ambasádě v Rusku v jiném formátu, nikoli jako mezivládní komise, ale jenom jako jednání expertů. Česká strana to odmítla. „Z našeho pohledu je míč na ruské straně,“ podotkl. Peníze podle něj ministerstvo obrany pošle na projekty v jiných zemích, do kterých by je v budoucnosti stejně vložilo.

Českoslovenští legionáři se v Rusku stali rozhodující spojeneckou silou:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Partnerky vojáků, které Severoatlantická aliance nasadila v Pobaltí, se bojí zvedat telefon. Volají jim cizí lidé,...

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz