Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Rusové nás vrátili o 35 let zpět, popisují Ukrajinci život na okupovaném území

  13:39
Zatímco všeho je nedostatek, propaganda je všudypřítomná. Lidé využívají schopnosti improvizace, aby bojkotovali ruské úsilí o jejich začlenění a vyjádřili svůj odpor. Ukrajinci žijící na okupovaných územích promluvili v reportáži ruské redakce BBC o těžkostech, kterým nyní čelí. Někteří se však k okupantům přidávají, ať z přesvědčení nebo protože nemají jinou možnost.

Muž nakupuje maso u stánku na ulici okupovaného Mariupolu. (25. září 2022) | foto: Profimedia.cz

„Je to, jako bychom se vrátili o 35 let zpět,“ říká třicetiletá Toma z Chersonu s odkazem na dobu, kdy Ukrajina patřila pod Sovětský svaz. Vládu komunistů připomínají nové mocenské poměry. „Bývalá školní uklízečka se stala třídní učitelkou dítěte našich kamarádů,“ dodává. Ukrajinští učitelé odmítají s okupanty spolupracovat a ti proto musí hledat v jiných řadách.

I děti projevují vůči novým pořádkům odpor. „Píší ruská slova ukrajinským písmem, na batohy si věší modré a žluté stuhy a nosí ponožky s heslem ‚Ruská lodi..‘“. Pregnantní poslání ruské válečné lodi do určitých míst ukrajinským vojákem z Hadího ostrova se stalo heslem ukrajinské rezistence vůči ruským invazivním silám.

Rodiče tajně nechávají učit děti po internetu v ukrajinských školách, aby obešly vzdělávací systém plně kontrolovaný Ruskem. „Je to ironie. Děti se učí online v ukrajinské škole s využitím ruského internetu a západního VPN,“ řekl stanici BBC Boris, jeden z obyvatel města.

Ukrajinská vláda plánuje evakuaci Mykolajivu kvůli přicházející zimě. Město Mykolajiv se nachází zhruba 60 kilometrů na severozápad od Chersonu. (15. listopadu 2022)

Ruská propaganda v Chersonu je všudypřítomná. V květnu se na ulicích objevily plakáty hlásající, že se Rusko vrátilo navždy. Někdy hesla provázejí podobizny ruských historických osobností, aby připomněly, že Cherson založila jako pevnost carevna Kateřina Veliká. Jiné plakáty ukazují ruské doklady a slibují sociální stabilitu a bezpečí.

Jiné billboardy jsou rafinovanější, podotýká Boris. „Ukazují někoho známého a tvrdí, že je rodem z Chersonu a že svůj život zasvětil Rusku. Tak nějak jsi hrdý na toho chlapíka, ale tuto hrdost využívají, aby tě spojili s Ruskem,“ říká.

Tato poselství podle Borise neovlivnila převažující proukrajinskou náladu ve městě. „Ale ti, kterým vymyli mozky ještě před válkou, teď mohou vyjít ze stínu,“ říká. Během „referenda“ viděl několik starších žen, jak spokojeně opouštěly volební místnost se sladkostmi a ruskými vlaječkami.

Stahování z anektovaných území? Žádný rozpor, ruská budou navždy, říká Kreml

Chersonu je plný ruských vojáků a policistů, Boris proto v jednu chvíli v půli slova přerušuje konverzaci po messengeru, aby vymazal obsah telefonu, než projede přes ruské kontrolní stanoviště. „Je nutné přesvědčit se, že i ve složce s odstraněnými snímky není nic podezřelého,“ vysvětluje.

V prvních měsících války zmizelo mnoho lidí. Nové „úřady“ spustily represe proti všem, koho pokládali za věrné Kyjevu. Vzhledem k tomu, že na sociálních sítích ubylo inzerátů hledajících „nezvěstné beze stopy“, Boris odhaduje, že počet zatčených klesl.

Jako po apokalypse

Půlka obyvatel města, ve kterém před válkou žilo 280 000 lidí, utekla na území kontrolované ukrajinskou vládou či do zahraničí. Zbývající se zpočátku přizpůsobili relativně lehce – vymysleli si vlastní pravidla a snažili se vyhýbat stykům s okupanty.

Ve zničeném Izjumu se děsí zimy. Žijete si normálně, namlouvali jim okupanti

„Čtyři či pět měsíců se nám zdálo, že žijeme v nějakém libertariánském společenství, které samo sebe podporuje a reguluje,“ uvádí Boris. „Město se vyprázdnilo a lidé mohou bezpečně jezdit na kolech,“ říká. „Vypadá to docela jako po apokalypse,“ dodal.

V půli července se situace změnila, ve městě začalo působit větší množství ruských agentů a před „referendem“ jich ještě přibylo. Podle Borise přijížděly desítky aut, ve kterých seděli velmi vážně se tvářící muži.

Při dalším rozhovoru vyprávěl o návštěvě chaty na druhém břehu Dněpru, odkud je vidět často ostřelovaný Antonivský most. „Sklízeli jsme víno na vinici a saunovali se. Je to součást naší kultury,“ říká Boris.

Zachovat si to, čeho si člověk cení, je v okupovaném Chersonu věcí ustavičné improvizace. Dobrým příkladem jsou peníze. Bez ohledu na snahy Moskvy zavést rubl se ukrajinská hřivna stále široce používá. Před časem po ulicích jezdily speciální mikrobusy, které umožňovaly klientům vstupovat do aplikací ukrajinských bank a vybrat si peníze v hřivnách.

Bitva o Cherson bude kritická, zní z USA. V Rusku probíhá boj o moc

Operátoři si za to účtovali tří- až pětiprocentní provizi. Teď se lidé podle Borise spoléhají na šeptandu o spolehlivých dealerech, kteří si za hotovost účtují minimální či vůbec žádnou provizi.

Ale ruská měna je na postupu. Některé sociální dávky už byly převedeny na ruble, které jsou obchody povinny přijímat. Ve městě fungují jedině ruské banky. K otevření účtu jsou nezbytné ruské doklady, stejně tak pro práci ve státních podnicích. „Snaží se tak přimět většinu Ukrajinců k přijetí ruského občanství,“ říká Boris.

Snaha zůstat v kontaktu s Ukrajinou ho drží nad vodou: „Buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš.“ Ovšem „referenda“, o kterých se dlouho hovořilo, ale neustále je odkládali, jej málem zlomila. „Je to děs. Panika, Deprese. Apatie,“ říká o reakci lidí a ptá se, proč ukrajinská armáda potřebuje k osvobození Chersonu tolik času.

V Mariupolu řada lidí pracuje pro Rusy

Ve 418 kilometrů vzdáleném Mariupolu takové naděje vypadají nepravděpodobně. „Po okupaci se můj život zhroutil,“ říká bývalý učitel, který si říká Alex. Po pekelném obléhání, které od března do konce května poutalo pozornost celého světa, se civilisté, kteří nechtěli či nemohli utéci, ocitli ve zpustošeném městě.

„Ruští vojáci chodili po bytech a ničili vše, co souviselo s Ukrajinou,“ říká Alex, se kterým hovoříme přes zabezpečený messenger. „U nás spálili ukrajinské symboly a mnoho knížek,“ dodal.

Ruští vojáci se postupně stáhli a město přenechali proruským separatistům z Doněcka. „Z města zbyly ruiny a přeměnilo se ve velký bazar, kde každý prodával, co mohl, aby si alespoň něco vydělal,“ říká studentka Darja, která v Mariupolu vydržela do srpna.

Putin: K lidu Ukrajiny máme obrovskou úctu, nikdy jsme nepáchali to, co oni

Chyběla elektřina a voda, nepohřbená těla ležela v troskách tisíců domů. Na ulicích se ale brzy objevily transparenty vítající v „osvobozeném“ Mariupolu. Propaganda a proruské nálady mezi obyvateli města vedly podle Darji k tomu, že „hodně lidí podporuje okupanty a mnozí pro ně pracují, protože potřebují peníze, aby neumřeli hlady“.

Záblesky odporu lze pozorovat na sociálních sítích, kde se šíří snímky zamaskovaných lidí zabalených v ukrajinské vlajce. Na zdech se objevuje ukrajinské písmeno, které není v ruské abecedě.

Ale Mariupol je fyzicky a emocionálně ochromen válkou. Chybí optimismus. „Zbylo málo naděje, protože lidé si myslí, že Mariupol nechali napospas,“ říká Alex.

Autoři: ,

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -15 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Proti bombardování Krymu USA nic nemají, je náš, řekl ukrajinský ministr

Spojené státy nejsou proti použití amerických zbraní na Krymu, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Uvedl...

KONTEXT: Ignorují stát, zákon, obdivují Rusko, říká o Říšských občanech novinář

Německem hýbe pokus o státní převrat. Hnutí Říšských občanů plánovalo převzít moc ve státě, spoléhalo se mimo jiné i na...

V šíření HIV je Rusko velmoc, předběhlo už i Tanzanii či Ugandu

Rusko se řadí mezi pětici zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, jenž způsobuje nemoc AIDS. Rychleji než v...

Basketbalistka za obchodníka se zbraněmi. USA a Rusko si vyměnily vězně

Aktualizujeme Americká basketbalistka Brittney Grinerová byla propuštěna z ruské trestanecké kolonie, podle prezidenta Joea Bidena je...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...