Rusko chce po odchodu Američanů z Afghánistánu posílit vliv v oblasti

  13:34aktualizováno  15:36
V tádžické metropoli Dušanbe se sešli prezidenti Ruska, Tádžikistánu, Afghánistánu a Pákistánu. Řešili bezpečnostní situaci ve Střední Asii po plánovaném stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu. Moskva naznačila, že po odchodu Američanů chce v regionu posílit svou roli.

Život v Kábulu. Muži krmí holuby před jednou z mešit (26. srpna 2011) | foto: Reuters

Tádžický hostitel Imomali Rachmon a prezidenti Dmitrij Medveděv, Hamíd Karzáí a Ásif Alí Zardárí na závěr regionálního summitu podpořili takzvaný proces národního usmíření v Afghánistánu, při čemž se zavázali k posílení spolupráce v boji s pašováním drog a náboženským extremismem.

Podle místní agentury Avesta má v regionu vzniknout "protiteroristická struktura" inspirovaná Ruskem, které zápasí s epidemickým rozšířením drogové závislosti a obává se exploze islamismu na svých jižních hranicích.

Na summitu zazněla výzva k zajištění bojeschopnosti afghánské armády a policie, která by měla postupně přebírat odpovědnost za klid a pořádek v afghánských provinciích. Čtvrtina z nich sousedí se státy bývalého Sovětského svazu.

Hamid Karzáí (vlevo), Imomali Rachmon (druhý zleva), Dmitrij Medveděv (druhý

Hamid Karzáí (vlevo), Imomali Rachmon (druhý zleva), Dmitrij Medveděv (druhý zprava) a Asif Alí Zardárí (vpravo) v Dušanbe (2. září 2011)

Rusko se na výcviku afghánských vojáků podílí jen omezeně, ale podle diplomatů nebude váhat s investicemi do afghánské i tádžické ekonomiky.

Zklidnění oblasti je priorita

Prezident Medveděv navrhl cestovní mapu hospodářské spolupráce, která by měla zahrnovat i ambiciózní projekty, jakým je třeba stavba plynovodu z nalezišť v Turkmenistánu přes Afghánistán a Pákistán do Indie. Rozpracovány jsou i plány na budování dálkového elektrického vedení a na propojení železničních tras a silnic.

Zklidnění výbušné oblasti po odchodu amerických vojsk (plánovaném na rok 2014) se postupně stává jednou z priorit ruské zahraniční politiky. Moskva zvažuje návrat tisíců pohraničníků na tádžicko-afghánskou hranici, přes níž do Střední Asie a dál do Ruska pronikají obrovské objemy pašovaných drog.

Rusko má dnes největší spotřebu heroinu na osobu, dva miliony lidí jsou tu závislé na drogách a čtvrtina veškerého afghánského heroinu přichází do federace přes středoasijské země.

Ruská základna zůstane v Tadžikistánu i další půlstoletí

Představitelé Ruska a Tádžikistánu se v pátek také dohodli na prodloužení smlouvy o umístění ruské základny na tádžickém území o dalších 49 let. Moskva si v roce 2004 pronajala základnu na západě země a má tam rozmístěno asi 6 tisíc příslušníků motostřelecké divize. Je to největší ruský armádní útvar umístěný mimo hranice Ruska.

Imomali Rachmon (druhý zleva) hovoří s Dmitrijem Medveděvem (vlevo) v Dušanbe.

Imomali Rachmon (druhý zleva) hovoří s Dmitrijem Medveděvem (vlevo) v Dušanbe. Před nimi kráčí Hamíd Karzáí (2. září 2011)

Význam základny podle tádžických médií ještě stoupne po roce 2014, po odchodu Američanů z Afghánistánu. Rachmon po jednání s Medveděvem označil přítomnost ruských vojáků za významný faktor stability v regionu. Poukázal na odpovědnost obou zemí za bezpečnost středoasijského regionu a řekl, že Moskva a Dušanbe mají v úmyslu dál posilovat vojenskou spolupráci.

Medveděv už před tím v Dušanbe naznačil, že bezpečnost Střední Asie, kterou Kreml tradičně označuje za "blízké pohraničí", by měly zajistit i regionální struktury, jejichž vznik Moskva inspirovala. Je to zejména Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), bezpečnostní spolek sedmi postsovětských států.

Ruský prezident v Dušanbe novinářům řekl, že vnější pomoc při zajištění bezpečnosti regionu je důležitá, nikoli ale rozhodující. "Odpovědnost za to, co se tu děje, nakonec stejně zůstane na nás," prohlásil šéf Kremlu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Najdete na iDNES.cz