Naši v Salisbury. Rusové prodávají stolní hru o otravě Skripalových

  16:43aktualizováno  16:43
Vydělat na otravě rusko-britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery chce ruská firma Igroland, která prodává novou stolní hru s názvem Naši v Salisbury. V tomto anglickém městě zaútočili loni ruští rozvědčíci na Skripalovy jedovatou látkou novičok. Tvrdí to alespoň Londýn, Moskva to však popírá a pochybnosti vyjádřil i český generál Andor Šándor.

Hra je obdobou Člověče, nezlob se! Desku tvoří mapa Evropy, přes kterou se vine zaklikacený řetěz barevných políček, skrze něž se musí projít. U startu stojí nápis Moskva, u finiše Salisbury. Mezi nimi jsou u různých políček města, kam ruští atentátníci zavítali před Salisbury – Minsk, Tel Aviv, Ženeva, Amsterodam, Londýn a Paříž. 

Fotogalerie

Spodní okraj desky zobrazuje na levé straně lahvičku se zelenou lebkou a zkříženými kostmi. Zjevně jde o narážku na flakón od parfému, v němž podle britské policie Rusové novičok přepravovali. Na pravé straně jsou obrázky dvou mužů, kteří mají připomínat agenty podezřelé z otravy Skripalových. 

Těmi jsou Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Oba příslušníci ruských tajných služeb, kteří Salisbury v inkriminované době podle kamerových záznamů i svých výpovědí navštívili. Na muže, kteří jsou zpět v Rusku, je vydán evropský zatykač. 

Svérázný produkt uvedl před Vánoci na trh moskevský výrobce hraček Igroland. Ke koupi maloobchodníkům zatím nabízí 5000 kusů hry. Její první obrázky vzbudily na internetu dohady, zda jde o skutečné zboží, nebo jen výplod grafického softwaru. 

Zaměstnanec Igrolandu a autor hry Michajl Bobjor se k záležitosti vyjádřil pro britský deník The Guardian. „Nechtěli jsme nikoho urazit. Naopak jsme chtěli podpořit naše krajany, které by ta situace mohla urážet… byla řečena spousta věcí a hodně z toho bez jakéhokoliv důkazu,“ uvedl. Hru označil za reakci na západní medializaci útoku v Salisbury, která má podle něj přestat. 

Bobjor řekl, že se snaží o sblížení Ruska a Evropy: „Myšlenka hry je jakýmsi vtipem a mostem přátelství.“ „Myšlenka byla přátelská, spojit Rusko s Evropou,“ dodal. 

Bobjor ale přiznává i čistě obchodní záměr a již zvažuje reedici hry s většími rozměry. „Jsme podnikatelé. Přemýšlíme v kategoriích množství a peníze,“ prohlásil bez obalu. 

V Salisbury neútočil novičok, míní Šándor

Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni v jihoanglickém Salisbury v březnu 2018. Británie i další západní země viní ze zločinu Moskvu, která to však popírá. Skripal původně pracoval pro ruskou vojenskou rozvědku GRU, ale v roce 1996 jej zverbovala britská tajná služba MI6. 

Novičok je vysoce jedovatá látka, přesto Skripal i Julija útok přežili. Také proto britskou verzi toho, co se v Salisbury stalo, zpochybnil bývalý náčelník českého vojenského zpravodajství Andor Šándor

„Pokud to bylo to, o čem se hovořilo, tak Skripalovi museli být dávno mrtví,“ řekl loni v květnu o tvrzení Londýna, že útočnou látkou byl novičok. „Tak to být skutečně nemohlo,“ dodal s tím, že „Británie to tvrzení velmi uspěchala“. 

Šándor zároveň uvedl, že kdyby chtěla Skripala zabít nejvyšší místa v Rusku, udělala by to už dříve a jiným způsobem. Nevěří proto, že vraždu posvětil šéf GRU, natož ruský prezident Vladimir Putin. Skripalovi se spíš chtěli svévolně pomstít jím zrazení exkolegové z GRU, naznačil Šándor. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Najdete na iDNES.cz