Ruský ortel nad Bajkalem. Čističky nečistí, větší znečišťování povolí zákon

  19:10aktualizováno  19:10
Ruská vláda schválila zvýšení hranice množství chemikálií, které mohou továrny vypouštět do jezera Bajkal. Obchází tím problém kolem dosluhujících čističek, které nejsou s to průtoku vyššího množství škodlivin zabránit. Krok kritizují ekologové kvůli obavám ze zničení unikátního ekosystému jezera, jež představuje 20 procent celosvětových zásob sladké vody.

Sladkovodní tuleni na jezeře Bajkal (2015) | foto: Profimedia.cz

Ruské ministerstvo přírodních zdrojů na začátku března představilo nový dodatek k zákonu, který chrání jezero Bajkal před znečišťováním. Skrze dokument úřad navýšil maximální dovolené množství chemických látek vypouštěných do jezera. 

Fotogalerie

Továrny v okolí Bajkalu mohou nyní do jeho křišťálové vody vypouštět čtrnáctkrát více dusičnanů, které se obvykle využívají jako hnojiva, a desetkrát více saponátů. Limit pro ropné produkty nový norma téměř zdvojnásobuje. 

Podle Alexandra Kolotova, šéfa lokální environmentální organizace Řeky bez hranic, stojí za zvednutím limitů vysoké náklady na přestavbu čističek odpadních vod. Ty v současnosti nedokážou vyprodukovat tak čistou vodu, kterou by původní zákon dovoloval do jezera vypustit.

Moskva měla podle Kolotova na výběr ze dvou řešení. Buď uvolnit finance na vylepšení čistících technologií a provoz čističek, nebo takzvaně přesunout horu k Mohamedovi a přizpůsobit zákon objemu chemie v odpadních vodách. 

„Úředníci se evidentně rozhodli pro druhou možnost, tedy že s jedinečným dědictvím UNESCO budou nakládat jako s nějakou rybářskou nádrží,“ poznamenal Kolotov v rozhovoru pro RFE/RL.

Aktivisté versus Číňané

Jezero Bajkal, které se rozkládá na Sibiři, je domovem více než třem tisícům druhů rostlin a živočichů. Jeho stáří se odhaduje 25 milionů let, je tedy nejstarším jezerem světa. S hloubkou 1637 metrů drží také prvenství jako nejhlubší světové jezero. Bajkal byl vyhlášen jako součást světového dědictví UNESCO v roce 1996. 

V posledních letech vědci pozorují, že ekosystém postupně skomírá. Mezi ohrožené druhy patří například síh tažný, který žije pouze v Bajkalu. Tato sladkovodní ryba dříve tvořila základ jídelníčku v Irkutské oblasti, v roce 2017 však ruské úřady musely její výlov zakázat. Dramaticky zde ubylo také sladkovodních tuleňů.

Číňané potichu kácejí Sibiř. Z tajgy se stává pustina, hrozí katastrofa

Rozsáhlá environmentální krize visí nad osudem jezera již několik let, Rusům se ji však dosud vždy podařilo odvrátit. V roce 2017 pod tlakem aktivistů zastavila Světová banka projekt Mongolska, které chtělo vystavět hydroelektrárnu na řece Selenga, hlavním přítoku Bajkalu.

V březnu stovky aktivistů v ruském Irkutsku protestovaly proti výstavbě čínské stáčírny v blízkosti jezera, odkud měla čerpat vodu. Ruská vláda projekt Číny před týdnem pozastavila, jelikož inspekce na staveništi našla hned několik porušení ekologických předpisů. Ruští aktivisté chtějí projekt odstavit zcela. Varují, že podobné továrny mohou Bajkal nenávratně znečistit a způsobit vyhynutí tisícovek rostlin a živočichů. 

Rusko naposledy slíbilo peníze na zachování čistoty jezera Bajkal v roce 2012. Odborníci ovšem poukazují na to, že jen velmi málo z přidělených 420 milionů dolarů bylo řádně utraceno za ekologické aktivity.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

VIDEO: 16 tisíc tun oceli za 16 sekund. V Pensylvánii strhli kancelářský dům

Muž si na telefon fotí Martin Tower předtím, než bude 19. května srovnána se...

Pouhých šestnáct sekund zabrala demolice nevyužívané kancelářské budovy Martin Tower v Pensylvánii na severovýchodě...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz