ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Co ruská armáda schvátí, už nenavrátí. Výpovědi důstojníků nepřijímá

  • 530
Ruská armáda nutí mladé důstojníky, aby sloužili v armádě dlouho poté, co podali žádost o propuštění. Velitelé jim vyhrožují, že pokud budou na odchodu trvat, neohrozí to jenom je samotné, ale i jejich příbuzné. Na základě svědectví důstojníků a dalších lidí obeznámených se situací v armádě to tvrdí ruské opoziční noviny Novaja Gazeta.

„Tento problém se může dotknout kohokoliv (v armádě), ale je pravda, že nejobtížnější je to pro důstojníky“, cituje Novaja Gazeta nejmenovaného právníka, který zastupuje vojáky rozmanitého věku, kteří by rádi z armády odešli, ale nemohou.

Jedním z takových vojáků je Viktor Dej. V roce 2014 se přihlásil na Vojenskou akademii Raketových vojsk Petra Velikého. Po čtyřech letech si uvědomil, že nechce být profesionálním vojákem a rád by se věnoval něčemu jinému.  

Když podal žádost o ukončení studia, akademie mu nevyhověla a musel studium dokončit. Už jako důstojník byl přidělen k 8. raketové divizi v Kirově. 

V té době znovu požádal nadřízené o propuštění z armády. Začal podnikat, což vojáci v Rusku nemohou. Z vojenské služby jej neuvolnili, přestože porušoval pravidla. Velitel mu údajně řekl, že kdyby rozhodnutí záleželo jen na něm, nechal by ho odejít. Dodal však, že existuje jakési nevyslovené pravidlo zavedené ministrem obrany, podle něhož se důstojníci nemají propouštět, zvláště pak ti mladí.

Viktor stále trval na tom, že chce být propuštěn. Nátlak na něj se stupňoval. Vedoucí univerzity mu vyhrožoval, že pokud nezůstane, vyrazí z fakulty jeho bratra. „Úplatkářství, vydírání a vymáhání: jakékoliv způsoby, které tě donutí sloužit,“ odpověděl jeden výše postavený důstojník na Viktorovu otázku, k čemu všemu se hodlá ruská armáda uchýlit, aby ho donutila zůstat.

Server The Moscow Times uvádí další způsoby, jakými si ruská armáda vynucovala poslušnost. Alespoň čtyřem důstojníkům bylo vyhrožováno vězením. Dva praporčíci dostali varování, že se mohou setkat s možným násilím ze strany „banditů“.

Podle zákona o vojenské službě může být voják propuštěn jenom v případě, pokud k tomu má oprávněné důvody. A právě v tom je „zakopaný pes“. Podle právníků armáda za oprávněný důvod rozhodně nepokládá to, když se voják rozhodne pro jiný druh kariéry.

Pokud se rozhodne, že odejde ze služby předčasně, nebo v pokud je propuštěn kvůli tomu, že porušil podmínky smlouvy s armádou, musí zaplatit částku, kterou stát vynaložil na jeho výcvik. Viktor byl připraven svou částku 840 000 rublů (302 400 korun) zaplatit, armáda mu to však neumožnila. 

Viktor nyní pracuje v jiném odvětí. Je však stále veden jako voják v aktivní službě.

Ruské ministerstvo obrany odmítlo zprávy o zákazu propouštění mladých důstojníků s tím, že se jedná o nepodložené „pomluvy“. Ministerstvo dodalo, že má „zájem o udržení nejvíce motivovaných a kompetentních specialistů ve vojenských službách“.

Dnešní ruská armáda má asi 900 000 lidí. Zhruba třetina jsou důstojníci. Dlouhodobě se však potýká s nezájmem mladých lidí do vojenské služby vstupovat. Rusko navíc čelí demografickému úbytku, který se stále prohlubuje.

V Rusku je povinná roční vojenská služba. Mnozí odvedenci se však i roky dokážou odvolávacímu příkazu vyhýbat. Asi 135 000 Rusů povolávaných do armády se každoročně dočká osvobození od povinné vojenské služby kvůli stravovacím poruchám, uvedla v lednu Anna Popovová, šéfka úřadu pověřeného péčí o spotřebitele Rospotrebnadzor.

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí Moskvě (květen 2019):

8. května 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video