Námořník, pilot nebo kuchař? Ruská armáda chce brance rozdělovat podle genů

  9:44aktualizováno  9:44
Někdo by chtěl být výsadkářem, ukáže se však, že má vlohy jen na kuchaře. Nebo naopak. S opatřením přišlo nedávno ruské ministerstvo obrany. S pomocí genetických testů chce určovat, k jaké vojenské zbrani budou zařazeni noví armádní branci. Nejde však jen o zmapování jejich fyzických schopností.

Měli být kuchaři? Rusko chce rozřadit brance podle genetiky | foto: Ministerstvo obrany RF

Na projektu nyní pracují ruská Akademie věd a Vojensko-lékařská akademie věd tamního ministerstva obrany. Pokud bude úspěšný, armáda začne vydávat takzvané genetické pasy vojáka.

„Podstatou projektu je odhalit takové genetické předpoklady vojáků, které by pak umožnily rozdělit je k různým specializovaným oddílům armády,“ popsal vojenský záměr šéf Akademie věd Alexandr Sergejev v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS.

Jinými slovy, armáda chce s pomocí genetických testů určovat, zda se branec stane kupříkladu námořníkem, pěšákem či tankistou. Sergejev navíc očekává, že testování by kromě fyzických předpokladů vojáků mohlo předpovídat i to, jak se zachovají v kritických situacích spojených s vojenskou službou. Pas tak má dopředu ukazovat, jak se voják bude fyzicky a mentálně chovat ve vyhrocených stresových situacích.

V jiném rozhovoru Alexandr Sergejev dodal, že nový plán zapadá do představy o válkách budoucnosti, které budou „válkami intelektů“.

Ani genetické testy nejsou vševědoucí

Fotogalerie

Někteří ruští experti ale nad celým armádním projektem kroutí hlavou. Údiv vzbuzuje zejména až vědecko-fantastický záměr předvídat chování člověka. „Na základě analýzy genomu ani není možné předpovědět, zda člověk onemocní schizofrenií, natož jeho reakce na stresové situace,“ okomentoval to známý ruský lékař a specialista na bioinformatiku Michail Gelfand.

Podle dalších odborníků určí testování nanejvýš to, k jakým genetickým onemocněním je člověk nejvíce náchylný. Už jen předpovědět náchylnost člověka k běžným chorobám je podle expertů zcela nemožné.

O zbraně z vědecko-fantastického arzenálu má přitom ruská armáda, jak se zdá, nebývalý zájem dlouhodobě. Už v roce 2012 sliboval prezident Vladimir Putin vyvinout na základě „genetiky i psychofyziky“ špičkové zbraně, které by byly srovnatelné s těmi jadernými. 

Parapsychologie v arzenálu zbraní

Oficiální vojenský měsíčník Armejskij sbornik letos v dubnu oznámil, že do válečných prostředků chce ruská armáda zařadit parapsychologii. Vojákům má pomoci pronikat do mysli protivníka a odhadovat jeho záměry, učit se jazyky i číst tajné dokumenty uzamčené v sejfech.

Plán na vydávání genetických pasů už v březnu posvětil prezident Putin, který je zároveň nejvyšším velitelem ruských ozbrojených sil. Opatření navíc počítá s tím, že tyto pasy by mohl do roku 2025 mít každý Rus i Ruska. Podle oficiálních údajů to má zajistit „ochranu obyvatel před biologickými a chemickými hrozbami“. Úřadům to mimo jiné umožní vytvořit jakousi národní banku krevních vzorků.

Experti podobný záměr ostře kritizují, a to především kvůli ochraně osobních dat. „Genetické pasy jsou omezením lidských svobod. Zejména v ruském prostředí, kde všechno odevšad uniká,“ míní bioinformatik Gelfand.

Rudým náměstím se převalila armáda, slavilo se výročí vítězství nad nacisty:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Statisíce Portoričanů volají po rezignaci guvernéra kvůli jeho vulgarismům

Tisíce lidí protestují v Portoriku za rezignaci guvernéra (červenec 2019)

Portorikem už několik dní hýbou statisícové demonstrace, které volají po rezignaci guvernéra Ricarda Rosselló. Jeho...

Prcek Guzmán sedí, ale hon pokračuje. Jeho peníze chtějí USA i Mexiko

Snímek Joaquína Guzmána před útěkem z vězení v roce 2001.

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán zvaný „Prcek“ sice už minulý týden u soudu v New Yorku dostal doživotní trest, celý...

V 90 letech zemřel čínský expremiér Li Pcheng, „řezník“ z protestů 1989

Bývalý čínský premiér Li Pcheng na snímku z roku 2012

Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, podlehl neupřesněné nemoci. Informovala o tom v úterý...

Najdete na iDNES.cz