Rusové pijí méně než dřív, říká WHO. Statistiky nepočítají se samohonkou

  15:03aktualizováno  15:03
Přestože Rusko má nepochybně zaslouženou reputaci alkoholové velmoci, statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazuje na jednoznačně klesající trend, co se spotřeby lihovin týče. Zároveň se za posledních dvacet let zvedla délka života mužů o 11 let. Své zásluhy na tom mohou mít vládní opatření i sportovně založený prezident. Anebo také nelegální pálenka.

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace klesla v Rusku spotřeba alkoholu od roku 2003 zhruba o 43 procent. | foto: Profimedia.cz

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) klesla spotřeba alkoholu od roku 2003 do roku 2016 zhruba o 43 procent. WHO snížení konzumace alkoholu dává do spojitosti mimo jiné s milovníkem sportů Vladimirem Putinem či se zákazem slev na alkohol v obchodech a s propagací zdravého životního stylu.

Příčinu však lze hledat i jinde, než jen u sílící abstinence v zemi vodky. Už v roce 2015 ruská média varovala před sílícím příklonem Rusů k nelegálním lihovinám z černého trhu. Psal o tom například list Nězavisimaja gazeta. 

„Zdražování legálního alkoholu a pokles příjmů občanů zvýšil podíl nelegální a zfalšované vodky, jakož i samohonky. Podniky a občané masově vyrábějí alkohol, za který neplatí daně,“ napsal zmíněný list. 

První produkt z Černobylu po katastrofě je vodka. Atomik není radioaktivní

„V roce 2007 se v Rusku legálně prodalo okolo dvou miliard litrů vodky a lihovin. V roce 2015 jen 1,25 miliardy litrů. Není možné, aby Rusové během sedmi let pili o třetinu méně,“ řekl expert Vadim Drobiz. Za bod zlomu považuje rok 2012, kdy lihoviny v obchodech zdražily natolik, že lidé přešli k lacinější alternativě v podobě nelegální vodky, samohonky a i různých náhražek.

Ruští pijáci vodky mění své návyky také kvůli poklesu životní úrovně a konzumují spíš levnější alkohol a v menších dávkách, informoval moskevský list Vedomosti s odvoláním na statistiky výrobců v červnu tohoto roku.

Mimo jiné jsou i více zaměstnáni a mají méně času. „Nemohou vypít půl litru. Dají si deci nebo dvě, aby rychle uvolnili stres,“ napsal ruský list. V době hospodářské krize lidé navíc mnohdy pijí sami a mnoho alkoholu tak nespotřebují. Stále častěji se v obchodech objevuje vodka v malých objemech jednoho decilitru. Vodku v tomto balení si Rusové dávají ke kávě nebo zmrzlině.

Neúspěšné „suché“ zákony

Snahy omezit spotřebu alkoholu měl už poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov. Ten zavedl takzvané suché zákony od poloviny 80. let minulého století. Ty omezovaly výrobu a prodej destilátů, stanovovaly určité hodiny pro prodej alkoholu a pokutovaly pití na veřejnosti. Spotřeba tehdy úspěšně klesla z deseti litrů na čtyři na osobu za rok.

Ruská láska k lihovinám však později znovu převzala kontrolu a Rusové začali ve velkém vyrábět „samohonku“. Spotřeba alkoholu prudce vyletěla nahoru i po pádu Sovětského svazu. Na lihové vlně se Rusko vezlo i při startu nového milénia.

Lihoviny v 90. letech minulého století prudce zvýšily úmrtnost zavilých ruských pijanů. Průměrná délka života u mužů tehdy činila pouhých 57 let a 71 u žen. V roce 2018 délka mužského života vzrostla o celých 11 let na 68 roků, u žen na 78.

Za doby Putinovy vlády ruské lihoviny zažily nový protiútok, který efektivně oslabil jejich prodej. Putin totiž zavedl zákaz slev na lihoviny a zákaz jejich prodeje po jedenácté hodině večer. Také zvýšil minimální ceny za láhve a zákaz reklamy na lihoviny. V roce 2014 vláda dokonce zvažovala zákaz prodeje alkoholu o víkendech, ze kterého nakonec sešlo.

Spotřeba alkoholu v Rusku v litrech na osobu za rok
MužiŽenyCelkem
200530,29,118,7
201026,17,315,8
201618,75,811,7
Zdroj: Světová zdravotnická organizace

Dřívější průzkumy WHO dokonce ukazují, že ruští dospělí pijí v průměru méně alkoholu než jejich francouzští a němečtí souputníci. 

Klesající popularitu zaznamenal v Rusku i tabák, jehož spotřeba podle výzkumu klesla o více než polovinu mezi lety 2009 a 2016. Své zásluhy na tom má také Putinova vláda, která zavedla také opatření proti kouření. Jedním z nich byl i zákaz zapálit si na balkoně. Ten však úřady záhy odvolaly. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

Těhotné Číňanky pašují do Hongkongu krev, chtějí zjistit pohlaví dítěte

Těhotné čínské ženy touží znát pohlaví svého nenarozeného dítěte, a tak zasílají vzorky své krve do Hongkongu. Čína...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz