Zlomí vás tu. Kolonii, kam poslali Navalného, vězni popisují jako noční můru

  • 420
Lídra ruské opozice Alexeje Navalného ve vězeňské kolonii Vladimir IK-2, kde si má odsloužit svůj zhruba dvouapůlletý trest, čekají krušné chvíle. Shoduje se na tom čtveřice někdejších vězňů, kteří místo popsali jako jedno z nejtvrdších vězení v Rusku. „Dokážou vás zlomit, izolují vás od ostatních a duševně vás zcela rozloží,“ shodují se.

„Je to každopádně extrémně přísné vězení. Dozorci se snaží ovládnout každý váš krok, každou vaši myšlenku,“ říká opoziční aktivista Konstantin Kotov, jenž strávil v trestanecké kolonii IK-2 dvě léta poté, co ho policie zadržela v roce 2019 v Moskvě na protestech za svobodu voleb.

Soud ho poslal do vězení na základě kontroverzního zákona kriminalizujícího opakovanou účast na nepovolených shromážděních. Podle Kotova v Rusku fungují celkem čtyři druhy vězeňských kolonií – každá s jiným režimem v závislosti na závažnosti zločinů vězňů.

IK-2 se řadí k věznicím „běžného režimu“. Trestanci tu bydlí v kasárnách o 150 lůžkách. Podle Kotova je ale situace IK-2 více v souladu s podmínkami v trestních koloniích „přísného režimu“. Navalného do této kolonie, vzdálené sto kilometrů východně od Moskvy, převezli v neděli dopoledne.

Soud Navalnému, který je považován za hlavního soupeře prezidenta Vladimira Putina na ruské politické scéně, v únoru změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. S odvoláním obhajoba neuspěla a opoziční představitel si má odpykat přibližně 2,5 roku za zpronevěru.

„Vězni, kteří strávili čas v různých věznicích po celém Rusku, mi řekli, že tohle bylo to nejtvrdší, ve kterém byli. Připadalo mi to jako vězení s vysokou ostrahou pro tvrdé zločince,“ popsal Kotov. Rozhodnutí převézt Navalného právě sem vyvolalo pobouření mezi lidskoprávními organizacemi.

Vězení se nachází vedle bažin

„Je to tam úplně nezákonné. Zlomí vás. Špatné věci se tam dějí už dlouhou dobu, některé z nich odhalil Vladimir Pereverzin už před deseti lety,“ říká Petr Kurjanov z Nadace pro obranu práv vězňů s odkazem na exmanažera ropné společnosti Jukos, jenž byl, stejně jako jeho šéf Michail Chodorkovskij, stíhán kvůli korupci a strávil sedm let za mřížemi.

Vražda Navalného ve vězení je reálná. Putin hraje o vše, myslí si politolog

Pereverzin si v letech 2010 až 2012 odseděl v IK-2 poslední dvě léta svého trestu. Období popsal jako velmi těžké. „Bylo to strašné a ponuré. Vězení je vedle bažin, je studené, vlhké a jídlo je špatné. Bylo to násilné místo,“ říká Pereverzin, jenž nyní pobývá v Berlíně.

Většina trestanců je v IK-2 kvůli prodeji drog či krádežím. V kolonii jsou ale podle Kurjanova občas ubytováni i vysoce postavení političtí vězni, včetně Pereverzina, Kotova či představitele krajní pravice Dmitrije Demuškina, jenž v kolonii za podněcování k nenávisti strávil více než dva roky.

„V době mého příjezdu byl Pokrov považován za jednu z nejtvrdších kolonií v Rusku. Dokázali tam lidi zlomit. Bylo to mučivé,“ popsal Demuškin. Uvedl, že prvních osm měsíců tu strávil v neblaze proslulém druhém sektoru, přezdívaném vězni SUKA, kde byly zvlášť drsné podmínky.

„Nesměl jsem mluvit s ostatními vězni a oni se na mě nesměli dívat. Mimo celu jsem měl svázané ruce. Nedovolili mi chodit ani do vězeňského kostela a účastnit se sportovních aktivit,“ vylíčil Demuškin.

Dozorci si na Navalného pravděpodobně nedovolí

Jak Pereverzin, tak Kotov uvedli, že od stráží nezažili fyzické násilí, zřejmě kvůli svému veřejnému profilu. To podle nich ochrání nejspíš i Navalného. „Dozorci nebudou chtít vyvolat národní skandál,“ říká Pereverzin. Všichni tři bývalí vězni ale viděli a slyšeli, jak dozorci mlátí ostatní vězně.

Ruské věznice čelí v posledních letech skandálům ohledně mučení vězňů. Deník Novaja gazeta před týdnem zveřejnil videa, která zachytila brutální bití vězňů v trestanecké kolonii v Jaroslavli. Jeden z nich poté zemřel.

V Rusku mučili vězně. Tělo vrátili bez orgánů, říká rodina jednoho z nich

K těm, kteří poznali surovost dozorců, patří i sedmapadesátiletý Alexej, jenž nechtěl zveřejnit své příjmení. V IK-2 strávil dva roky za krádež, propustili ho loni v létě.

„Je to systém, který umožňuje každodenní násilí a ponižování. Opakovaně mě zbili,“ řekl s tím, že doufá, že současný zájem médií o věznici vrhne světlo na mnohá obvinění ze zneužívání a mučení.

Navalnyj po svém příjezdu stráví čtrnáct dní v karanténě, která se nachází v druhém sektoru. Poté bude pravděpodobně poslán do jedněch z kasáren. Kotov věří, že se soud rozhodl Navalného do kolonie IK-2 umístit, protože se osvědčila při „psychologickém izolování“ politických vězňů.

Žádná elektronická komunikace

Vězni tu nemohou přijímat elektronickou komunikaci a dozorcům bude trvat měsíce, než přečtou každé psaní, které Navalnému přijde poštou nebo jež bude chtít naopak on poslat ven.

„Je pravděpodobné, že ho budou také izolovat od ostatních vězňů, kteří budou mít zakázáno s ním mluvit. Chtějí, abyste se cítili sami. Vše směřuje k tomu, aby vás duševně rozebrali,“ líčí Kotov. Vězni nesmí mluvit o politice či náboženství, sledovat mohou jen ruskou státní televizi.

Mizerné platy a vzpurní vězni. Ruští dozorci si to vynahrazují mučením

„Jsem přesvědčen o tom, že Alexej má silného ducha a zvládne vše, co mu přijde do cesty,“ uzavírá Kotov.

Nepodmíněný trest soud nařídil kvůli porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu, a to v souvislosti s pobytem Navalného v Německu, kde se léčil po loňské otravě nervově paralytickou látkou novičok. Během léčení se totiž Navalnyj pravidelně nehlásil probačnímu úředníkovi, jak měl nařízeno. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue