Plovoucí Černobyl? Rusko pošle jadernou elektrárnu přes Severní ledový oceán

  20:06aktualizováno  20:06
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov už za měsíc vyrazí na svoji trasu podél Sibiře. Ambiciózní projekt Ruské federace má zakotvit ve vesnici Pevek na pobřeží Čukotky a dodávat odlehlému regionu energii. Jaderná novinka má však i kritiky, ochránci přírody se obávají ekologického dopadu na Severní ledový oceán.

Akademik Lomonosov zakotvený v Murmansku dostává nový nátěr. Za měsíc vyplouvá směrem k poloostrovu Čukotka (14. června 2019) | foto: Profimedia.cz

Akademik Lomonosov, 144 metrů dlouhá a 30 metrů široká loď, která nedávno dostala nový nátěr v ruských barvách, kotví v přístavu Murmansk na severozápadě Ruska. Brzy jej čeká přibližně 5 000 kilometrů dlouhá cesta přes Severní ledový oceán do města Pevek na severu poloostrova Čukotka. 

Fotogalerie

Loď s výtlakem 21 tisíc tun není schopná samostatné plavby, okolo Sibiře ji proto potáhne ledoborec. Na palubě má Akademik Lomonosov dva tlakovodní reaktory KLT-40 o celkovém výkonu 70 MW. Podle zprávy federální agentury Rosatom jejich test proběhl úspěšně. 

Ruský plán poslat dva reaktory přes oceán a nechat je zakotvené v divokých vodách je však kritizován především ochránci přírody. Organizace Greenpeace upozorňuje, že nehoda lodi by způsobila nukleární a ekologickou katastrofu. Akademiku Lomonosovi proto varovně přezdívají „plovoucí Černobyl“ či „Černobyl na ledu“ a odkazují na explozi sovětského reaktoru v roce 1986. 


Ruské úřady se však přirovnání brání. „Není spravedlivé to srovnávat. Oba reaktory fungují zcela jinak,“ uvedl pro CNN Vladimir Iriminku, vrchní inženýr ochrany životního prostředí na palubě Lomonosova. „Loď navíc bude kotvit v arktických vodách, reaktory se budou stále ochlazovat, není tam nedostatek ledové vody,“ dodal. 

Podle Iriminku se inženýři snažili poučit také z nehody v elektrárně Fukušima. „Zařízení bude přikotveno tak pevně, že jej nevytrhne ani obří tsunami. Kdyby se loď nějak dostala do vnitrozemí, je v ní záložní systém, který reaktory dokáže chladit 24 hodin bez elektrického proudu,“ uvedl Irminku. 

Podle expertů z organizace Bellona, která monitoruje jaderné projekty po světě, však 24 hodin není dostatek času v případě, že by měla tsunami vyplavit loď s reaktory mezi obydlí na vzdálené Sibiři.

Těžba na Arktidě s pomocí jádra

Lomonosov je oproti Černobylu také nepoměrně menší. Zatímco každý jeho reaktor vyprodukuje energii 35 MW, jaderná elektrárna na severní Ukrajině produkovala až 4 000 MW. Obavy ruské veřejnosti z jaderných nehod však neumožňovaly státu stavět ani tato menší zařízení. 

Akademik Lomonosov je pilotním kusem flotily plovoucích elektráren, kterými chce Rusko dodávat energii do vzdálených oblastí Sibiře, bohatých na nerostné suroviny. Moskva si údajně slibuje rozvoj těchto oblastí a zároveň vyšší export. Plovoucí reaktory budou také zásadní pro Ruskem plánovanou těžbu ropy a plynu z Arktidy, kde jsou uloženy odhadem až desítky procent celkové světové zásoby těchto surovin. 

Atom na vlnách. Ruská plovoucí jaderná elektrárna konečně dostane palivo

Akademik Lomonosov však není první plovoucí jadernou elektrárnou. Již v 60. letech přišli Američané s nákladní vojenskou lodí Sturgis. Na její palubě byl tlakovodní reaktor s výkonem zhruba 10 MW. V roce 1976 byl Sturgis vyřazený z provozu.

Američané chtěli využít plovoucí elektrárnu pro civilní potřeby. Podle plánu ze 60. let měla jedna stát při pobřeží New Jersey. V polovině sedmdesátých let však ambiciózní projekt překazil odpor veřejnosti.

Podívejte se, jak se loni v květnu na Akademika Lomonosova nakládalo jaderné palivo: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Džihádista Jack přišel o britské občanství, zůstane v syrském vězení

Rodiče Jacka Lettse, kterému dali Britové přezdívku „Džihádistai Jack“,...

Britské úřady zbavily občanství Jacka Lettse, který v roce 2014 v 18 letech odešel do Sýrie, aby tam bojoval v řadách...

Islámský stát se přihlásil k sebevražednému útoku na svatbě v Kábulu

Zraněný muž v nemocnici po explozi v Kábulu, která zabila desítky osob.

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných, oznámilo afghánské...

VIDEA TÝDNE: Nouzové přistání airbusu, posvěcený zadek a neschopná mluvčí

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Letecké schopnosti, které předvedl pilot ruského airbusu a Češka, která si nechala posvětit pozadí. To jsou dvě...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz