Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Navalnyj měl štěstí. Stejní agenti FSB zabíjeli už dřív, tvrdí Bellingcat

  9:28
Agenti ruské tajné služby FSB nasazení na otravu opozičního politika Alexeje Navalného se v minulých letech pravděpodobně zapojili do odstranění dalších nepohodlných lidí. Zjistili to novináři ze skupiny Bellingcat. Ti stejně jako v Navalného případě srovnali dostupná data a tvrdí, že se agenti často pohybovali kolem tří lidí. Navalnyj měl jako jediný štěstí a přežil.

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj po propuštění z nemocnice (23. září 2020) | foto: AP

Investigativní skupina Bellingcat na novém materiálu spolupracovala s novináři listů Der Spiegel a The Insider, pomohly také příspěvky množství dobrovolníků na sociálních sítích. 

A na základě veřejných leteckých dat o cestách agentů FSB nasazených na otravu Alexeje Navalného vytipovala tři další podezřelá úmrtí z let 2014 až 2019, na kterých se vražedná skvadra mohla podílet. 

Stejně jako u Navalného novináři zjistili, že se ruští agenti nápadně často pohybovali ve stejné době na stejných místech jako jeden novinář, jeden lidskoprávní aktivista a jeden opoziční politik. 

Aby co možná nejvíc vyloučili faktor náhody, brali v potaz jen ty případy, kdy do letadla nastoupili nejméně dva nebo tři agenti najednou. Investigativní novináři zároveň upozorňují, že vzhledem k použité metodě mohli odhalit jen případy lidí zabitých mimo Moskvu. 

Případ první: Novinář a kritik Putina

Prvním případem je smrt šestadvacetiletého novináře Timura Kuaševa z města Nalčik na jihozápadě Ruska. Mladý muž zmizel 31. července 2014 krátce poté, co jej cestou na divadelní představení jeho matky zastavili neznámí lidé na autobusové zastávce. Jeho tělo našli druhý den na lesní cestě zhruba 15 kilometrů od domova.

25. srpna 2020

Kuašev ležel obličejem dolů, pohozený v bahně. Na těle i ve tváři měl pohmožděniny a modřiny. Jako oficiální příčina smrti se vyhlásilo srdeční selhání způsobené akutní virovou infekcí. Známky násilí ani důkazy o sebeobraně prý koroner nenašel. 

Následná zpráva ovšem mluví o tom, že novinář dostal injekci do podpaží zhruba šest až deset hodin předtím, než našli jeho mrtvolu. Hypotézu, že byl Kuašev otráven neznámou látkou, ovšem následné testy v Moskvě nepotvrdily. Kdo je prováděl? Přece Kriminalistický institut při FSB, tedy zaměstnavatel týmu chemiků vyslaných zabít Navalného. 

Mužova rodina si navíc od začátku stěžuje na zpackané vyšetřování. Policie údajně neprověřila poslední hovory v mobilu zesnulého, zmizení klíčů od jeho bytu ani výhrůžky z posledních měsíců před Kuaševovou smrtí. Kamery z okolí jeho bytu a divadla, v němž hrála matka mladého novináře, v poslední červencový den záhadně přestaly fungovat.

Další osud Navalného

Ruský soud ve čtvrtek zamítl odvolání Alexeje Navalného proti jeho vazbě. Opoziční předák tak až do 15. února zůstane ve vazební věznici, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Ruská policie ještě před rozhodnutím soudu zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců Navalného včetně opozičníkova bratra Olega, spolupracovnici Ljubov Sobolovou nebo lékařku Anastasiju Vasiljevovou.

Novinář a také aktivní člen opozice se před smrtí zabýval politickými poměry v domovské Kabardsko-Balkarské republice a tamním policejním násilím, neúnavně psal také o nespravedlnosti soudců. Kritizoval však i ruský vpád na východ Ukrajiny a anexi Krymu. Kvůli tomu si jej často zvala k výslechu nejen policie, ale i FSB. 

Další ruští žurnalisté, se kterými investigativci mluvili, jsou proto přesvědčení, že byl Kuašev zavražděn. Těsně před smrtí novinář napsal na Facebook, že nepřátelé prezidenta Vladimira Putina umírají „jako podle rozvrhu“. 

A podle Bellingcatu se v oblasti Nalčiku těsně před Kuaševovou smrtí i ve dnech po ní pohyboval nejen armádní chemik Konstantin Kudrjavcev, který Navalnému nechtěně povyprávěl detaily jeho vlastní otravy, ale i další členové FSB. Ti si různě kupovali a rušili letenky na cesty z přilehlých letišť, po 2. srpnu 2014 však měli hotovo. Modus operandi odpovídá.

Případ druhý: Aktivista z Dagestánu

Necelý rok po Kuaševově smrti, 24. března 2015, našli obyvatelé města Kaspijsk v nedaleké autonomní republice Dagestán tělo místního aktivisty Ruslana Magomedragimova. Ten se angažoval v hnutí Sadval (Jednota), které bojuje za práva kavkazské etnické menšiny Lezgů. 

Příslušníci tohoto malého národa s vlastním jazykem i zvyky usilují o vznik vlastního státu, v Rusku ani v sousedním Ázerbájdžánu však o jejich touhách nechtějí ani slyšet. Magomedragimov se měl právě v den své smrti setkat s kamarádem na festivalu lezginské kultury. Jenže už tam nedošel.

V jeho autě zaparkovaném nedaleko nálezu těla byly čerstvé otisky bot jiného člověka, zmizely palubní kamery i dva ze tří mobilních telefonů zesnulého muže. Také zde vyšetřovatelé nejdřív došli k závěru, že příčinou smrti je srdeční selhání. Ovšem patolog následně usoudil, že Magomedragimov měl srdce v dokonalém pořádku a za jeho náhlým úmrtím bude mnohem spíš udušení. Známky násilí však chyběly.

Až aktivistova rodina si před pohřbem všimla, že má na krku dva vpichy, a vynutila si rozbor mužovy krve na přítomnost případných jedů. Výsledky analýzy údajně nejsou dostupné. Vůdce Sadvalu nicméně prohlásil, že je přesvědčen o tom, že byl Magomedragimov zavražděn kvůli svým aktivitám. 

A Bellingcat podotýká, že podobnosti obou případů doplňují i letová data agentů FSB. Stejně jako u Kuaševa a o pár let později u Navalného, i kolem lezginského aktivisty se výrazně zvýšila přítomnost členů tajné služby těsně před jeho smrtí, agent Ivan Osipov navíc do Dagestánu zavítal nejméně dvakrát už v lednu 2015.

Zleva Kuašev, Magomedragimov a Isajev:

Případ třetí: Opoziční politik

Záhadně zemřel také předseda ruského opozičního hnutí Nové Rusko Nikita Isajev. Bellingcat podotýká, že v jeho případě nemá tolik věrohodných důkazů na to, aby mohl zapojení agentů FSB s čistým svědomím potvrdit. Jejich lety se však údajně hned několikrát shodovaly s cestami, které politik podnikl během posledního roku před svou smrtí.

Podle investigativců Isajev pravidelně tepal do korupce lokálních politiků či méně významných postav moskevské politiky, přímo Kreml však jeho aktivita nijak zvlášť nepobuřovala. Politik totiž fandil Putinovi a naopak okopával ostatní opoziční figury včetně Navalného.

Kromě toho, že měl údajně stejný politický styl, také okolnosti jeho skonu jsou podobné jako nakonec přeživšího Navalného. Jednačtyřicetiletý Isajev jel 16. listopadu 2019 vlakem ze západoruského Tambova do Moskvy vybrat nové kandidáty do voleb. 

Nová královna na šachovnici? Julija Navalná vystoupila ze stínu svého muže

Během cesty se mu udělalo špatně, a tak odešel na toaletu. Když se vrátil, své přítelkyni řekl, že ho asi někdo otrávil. Než vlak dojel do příští stanice, Isajev už byl mrtvý. Krevní testy provedené v Moskvě nenašly nic podezřelého. Příčina smrti? Infarkt.

Materiál Bellingcatu uvádí, že v tomto případě není úplně jasné, proč by FSB či samotný Kreml chtěli Isajeva odstranit. Motivem snad mohou být jeho časté cesty do zahraničí a údajné plány na emigraci či blízké kontakty s někdejším vlivným poradcem Putina Vladislavem Surkovem. 

Všechny tři případy nicméně podle investigativců ukazují „další důkazy o tom, že tajná jednotka FSB, která sledovala a následně otrávila Navalného, je ve skutečnosti účinný státní vražedný program a nikoliv pouhý nástroj politického zastrašování“. Z použitých metod navíc také vyplývá, že na méně exponované osobnosti stačí „obyčejnější“ metody a jedy, než jaký byl použit u Navalného. A že pole působnosti skvadry je mnohem větší, než se původně zdálo.

Nikita Isajev na své poslední fotografii:

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Vandalové pomalovali mešitu, nepodepsala chartu o francouzských hodnotách

Francouzské muslimy pobouřilo pomalování mešity ve městě Rennes. Vandalové se mohli řídit mapou islámských institucí,...

Dánsko zcela odepsalo AstraZenecu. Odkoupíme ji, navrhl Hamáček

Dánsko se rozhodlo ukončit používání vakcíny proti nemoci covid-19 firmy AstraZeneca. Ve středu to oznámil dánský...

Ukrajina hlásí mrtvého vojáka v Donbasu, separatisté prý porušili příměří

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění během uplynulých 24 hodin vinou nepřátelského ostřelování...

Protesty v Minneapolisu nekončí. Policistce, jež zabila Wrighta, hrozí vězení

Protesty po smrti černošského mladíka Daunteho Wrighta na předměstí amerického Minneapolisu neutichají. Muže zastřelila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...