Jeden vesnický doktor, zchátralá nemocnice a neústupná byrokracie v oblasti zdravotnictví. Nepříznivou situaci ve vesničce Itomlya se snaží zvrátit dobrá vůle dobrovolníku až z daleké Moskvy. Ti sem vozí nábytek, vybavení, peníze, a také naději, že lze něco změnit vlastními silami. Nadějná situace by se ale mohla brzo změnit, píše zpravodajský server Washington Post
Ruský parlament se totiž v následujících týdnech chystá ke schválení zákona, který by si na podobné formy dobrovolnictví posvítil. Úřady by podle něj měly právo na podrobný dohled nad dobrovolníky a jejich dary. Vláda se hájí kontroverzní teorií, že lidé, kteří se organizují do malých skupinek za účelem produkování kvalitní práce, mohou být pro vlast ohrožením.
Vláda tak reaguje na zajímavý fenomén, který lze v posledních letech v Rusku pozorovat. Lidé stále častěji spoléhají sami na sebe a organizují se do dobrovolnických skupin, které si navzájem pomáhají. Řidiči tak pomáhají s dopravou léků a vybavení do odlehlých nemocnicí, ženy pro pacienty vaří zdarma jídlo. Společnými silami pak neváhají vlastnoručně stavět sirotčince a útulky pro psy.
Když mohu pomoci já, mohou i ostatní
Výkladní skříní takových snah je právě vesnička Itomlya, která se nachází více než pět hodin cesty od Moskvy. Skupina mladých mužů vedených bývalým zpravodajským fotografem Dmitrijem Aleškovskim, se zde snaží vlastními silami udržet v chodu lokální nemocnici.
"Když mohu pomoci já, ukážu tak lidem, že oni mohou taky. Je načase přestat být pasivní. Prostě jsem jen přispěl svou pomyslnou cihlou do téhle zdi," svěřil se Aleškovskij. Ten se o chátrající nemocnici dozvěděl od svých přátel na sociálních sítí. Když se k němu dostala informace, že ruské ministerstvo zdravotnictví plánuje snížení pravomocí nemocnice a v podstatě ji degraduje na rekonvalescenční centrum, rozhodl se jednat. Se skupinou desítek dalších lidí se spojil s hlavním lékařem nemocnice a nabídl svou pomoc.
Tu pětapadesátiletý Sergej Višňakov, který v nemocnici ve vesničce Itomlya pracuje už od roku 1981, přijal s nadšením. Nemocnice totiž slouží dalším 112 městům a vesnicím v okolí, nejbližší lékařské zařízení je vzdálené desítky kilometrů, a autobusy do něj mnohdy jezdí jen o víkendech.
Nemocnice je záblesk v temnotě, tvrdí pacienti
Višňakov nemocnici zasvětil celý profesní život. V zapadlém městečku v minulosti většinou ošetřoval tržné a řezné rány, tedy nic výjimečného při běžných zaměstnáních místních obyvatel. V posledních letech se však stále častěji potýká s pacienty závislými na alkoholu. Věk prý podle něj nehraje roli.
"Tahle nemocnice je jako záblesk světla v temnotě," říká dvaasedmdesátiletá Alexandra Tikhomirovová, která měla nemocnici opustit už před pár dny, ale kvůli sněhové bouři zde byla nucena zůstat. A právě takoví pacienti jsou hlavní motivací pro Višňakova, který nyní musí čelit téměř existenčním problémům. "Svoje pacienty prostě neopustím, všechny je znám, jsou jako moje rodina," vysvětluje.
Rezolutní přístup ze strany úřadů pro něj naštěstí nebude definitivním koncem kariéry. Dobrovolnická skupina vedená Aleškovským mu do jeho zařízení před pár dny dovezla obrovský náklad čítající nábytek, lékařské potřeby a celou řadu dalších nezbytných věcí, které mohou nemocnici udržet v chodu.
"Díky bohu, že v Rusku stále existují takoví lidé. Myslím si, že nebude trvat dlouho a donutí vládu, aby je poslouchala," nešetří chválou na adresu dobrovolníků Višňakov
Dobrovolníci plánovanou změnu v legislativě nechápou
Dobrovolníci se nebojí ani současné iniciativy politické strany Vladimira Putina Jednotné Rusko. Ta chce v ruské Státní Dumě prosadit zákon, který na dobrovolnickou činnost uvrhne podrobný dohled. Dobrovolníci budou muset vyplňovat složité tabulky a veškerý darovaný majetek bude podrobně evidován.
"Současná ruská legislativa vůbec nechápe aktuální sociální fenomény, pokud tomu tak budeme říkat," tvrdí Jevgenij Grekov, který pomohl rozjet skupinu Dobrovolníci na kolech. Ta na Facebooku sdružuje lidi, kteří potřebují pomoci s dopravou. Grekov se zlobí, že nová nařízení se budou snažit dobrovolníky vměstnat to sloupců a řádků tabulek. "Naše programy však takto nefungují. Pokud chcete pomoct, prostě pomůžete," zlobí se Grekov.
I přes mnohá rozhořčení se však dobrovolníci po celém Rusku shodují, že jejich snaha nesmí být tlakem vládních sil oslabena. "Nebudeme si vybírat nějaké strany. Klidně si posedím s ďáblem, abych tuhle nemocnici udržel v chodu. Podívejme se kolem sebe, jsme uprostřed hluboké propasti, ze které musíme nejprve postavit schody. Protestování proti Putinovi nestačí. Lidé by neměli dělat všechno jen proti němu. Měli by nejprve dělat něco pro sebe," vyzval Aleškovskij.