Rusko a Gruzie jsou na prahu války, Saakašvili povolal vojáky z Iráku

  8:15aktualizováno  22:56
Konflikt mezi Ruskem a Gruzií kvůli Jižní Osetii eskaluje. Gruzínské jednotky po nočních bojích se separatisty vstoupily do jihoosetského hlavního města Cchinvali. Podle rebelů je zde už 1400 mrtvých. Rusko slíbilo odvetu a jeho tanky jsou na okraji metropole. Gruzie stahuje kvůli hrozící válce tisíc vojáků z Iráku.

Gruzínské tanky poblíž jihoosetského hlavního města Cchinvali (8. srpna 2008) | foto: Reuters

Gruzínská vláda obvinila z rozpoutání nočního konfliktu separatistické jednotky Jižní Osetie. "Separatisté v reakci na mírovou iniciativu gruzínského prezidenta začali střílet. Museli jsme podniknout adekvátní opatření, abychom v regionu udrželi mír," řekl v Tbilisi gruzínský premiér Lado Gurgenidze.

Střelba se ozývala celou noc. Dopoledne pak gruzínský prezident Saakašvili prohlásil, že "vojáci už osvobodili převážnou část města".

Prezident separatistické Jižní Osetie Eduard Kokoity v sedm večer našeho času oznámil, že v Cchinvali už je 1400 mrtvých lidí. Konflikt popsal jako "gruzínskou agresi".

Podle ruských zdrojů v jihoosetské metropoli probíhají zuřivé boje mezi gruzínskou armádou a přítomnými ruskými jednotkami. Rusové utrpěli údajně už 12 ztrát na životech a 150 vojáků je zraněno. Gruzínské velení oznámilo, že metropoli kontroluje.

. Gruzínský útok v Osetii otevírá několik scénářů dalšího vývoje

Gruzie: Jestli to není válka, jsme jí blízko
Gruzínský prezident Michail Saakašvili v živém rozhovoru pro CNN obvinil Moskvu, hlavního spojence jihoosetských separatistů, že stojí za eskalací konfliktu v regionu. Podle něj Rusko konflikt plánovalo a když boj se separatisty začal, Rusové už se blížili k hranicím.

Podle gruzínských úřadů dnes navíc ruská letadla shodila bomby na dvě místa jižně od problematického regionu. Cílem útoků se podle Gruzie stala i vojenská základna 40 kilometrů severně od Tbilisi. Celkem Rusové podle Saakašviliho zabili už 30 Gruzínců, převážně vojáků.

Saakašvili také oznámil, že gruzínské jednotky už sestřelily dvě ruská letadla. "Mobilizovali jsme tisíce záložníků. Žádám vás, abyste se nebáli útoků," řekl prezident Michail Saakašvili v televizním projevu.

"Jestli to už není válka, tak jsme k ní velmi blízko. Rusové napadli Gruzii a zaútočili na nás," řekl odpoledne člen Gruzínské národní bezpečnostní rady Kakha Lomaia.

Gruzie stahuje tisíc vojáků z Iráku
Prezident Saakašvili přirovnal konflikt k invazi do Československa v roce 1968 a vyzval západ k intervenci. "Tohle je moment pravdy pro všechny. Pro USA, pro prezidenta Bushe, pro zbytek světa i pro nás," dodal.

Před sedmou večer se Gruzínská národní bezpečnostní rada rozhodla stáhnout tisíc vojáků, kteří nyní slouží po boku Američanů v Iráku. Zapojí se do případného konfliktu s Ruskem.

Moskva: Gruzie odstartovala válku
Rusko interpretuje konflikt opačně. "Gruzínské vedení v Jižní Osetii v podstatě odstartovalo válku," řekl dopoledne Vladimir Putin, který je momentálně v olympijském Pekingu. "Jsou tam oběti, a to i v řadách ruských mírových jednotek. To je velice smutné a vyvolá to odpověď," dodal.

Moskva vyslala do Jižní Osetie regulérní armádu a kolonu těžké techniky. Část vojáků okolo šesté večer našeho času vkročila do severních částí Cchinvali. Rusko má na místě údajně 150 tanků. Strach z vypuknutí skutečné války sílí.

Moskva tvrdí, že gruzínské střely v noci zabily nejméně deset jejích mužů z řad mírových jednotek a skoro třicet dalších zranily. Svůj zásah označuje za "humanitární intervenci".

"Rusko nedopustí, aby byli naši krajané v Jižní Osetii zabíjeni. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, budou potrestáni," řekl prezident Dmitrij Medveděv. Ministr zahraničí Lavrov zase obvinil gruzínské jednotky z "etnického čištění" jihoosetských vesnic.

Gruzie s vyznačenou Jižní Osetií

Bush jednal s Putinem v Pekingu, USA se postavily za Gruzii
Napjatou situací se v noci zabývala rada bezpečnosti OSN. Nebyla ale schopna se dohodnout na znění rezoluce, která by obě strany vyzvala, aby složily zbraně.

O Jižní Osetii podle Bílého domu jednali i americký George Bush a Vladimir Putin, kteří jsou v Pekingu na zahájení olympiády.

Zástupci Bílého domu pak vydali prohlášení, podle nějž USA podporují "teritoriální integritu" Gruzii. Americká ministryně zahraničí Condeleezza Riceová pozdě večer přímo vyzvala Rusko, aby stáhlo své jednotky z gruzínského území. - čtěte více o reakcích USA, Evropy a mezinárodního společenství

Devadesát devět procent lidí pro nezávilost
Jižní Osetie je gruzínský vzbouřenecký region. Žije tu asi 70 tisíc obyvatel, z nichž většina má ruský pas. Faktickou nezávislost na Tbilisi si provincie vybojovala ve válce počátkem devadesátých let. Od té doby funguje samostatně, mohutně podporována Moskvou. Má vlastní, separatistickou vládu v čele s premiérem Juri Morozovem, prezidentem je od roku 2001 Eduard Kokoity.

Jihoosetští separatisté usilují o úplnou nezávislost na Gruzii. Dvakrát už na toto téma uspořádali referendum, naposledy předloni. Devětadevadesát procent obyvatel bylo pro nezávislost.

Rusko má v Jižní Osetii své jednotky a už dříve slíbilo Osetům "ochranu". Gruzie, která pod Saakašviliho vedením usiluje o členství v NATO, ale obviňuje Moskvu, že chce Jižní Osetii - a spolu s ní i druhý vzbouřenecký region Abcházii - anektovat.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Profimedia.cz

. GRUZIE A JIŽNÍ OSETIE V DATECH

1783 - Gruzie se připojuje k Rusku kvůli obavám z islamizace země Peršany a Turky
19. století - kvůli porušťování Gruzie vzrůstá gruzínský nacionalismus a odpor vůči carskému režimu
1918 - Gruzie po bolševické revoluci v Rusku (1917) vyhlašuje nezávislou republiku
1921 - ruská Rudá armáda po těžkých bojích dobývá Gruzii a začleňuje ji do SSSR
1922 - na území Gruzie vzniká Jihoosetská autonomní oblast
1989 - ruské jednotky střelbou rozehnaly poklidnou demonstraci v Tbilisi; Osetové stále hlasitěji požadují větší autonomii a vznášejí požadavek na spojení s ruskou Severní Osetií
1991 - Gruzie krátce před zánikem Sovětského svazu vyhlašuje nezávislost
1991-1992 - probíhá gruzínsko-jihoosetská válka, na straně separatistů se sporadicky zapojuje Rusko; Osetové nakonec získávají faktickou nezávislost, když se Gruzie obává většího zapojení Ruska
1996 - obě znesvářené strany konfliktu dospěly k dohodě, ve které se zříkají použití síly, začíná znovuosidlování Jižní Osetie

2002 - američtí vojenští instruktoři začínají cvičit gruzínské jednotky

2003 - po zfalšovaných volbách a "revoluci růží" končí vláda prezidenta (a bývalého sovětského ministra zahraničí) Eduarda Ševarnadzeho, střídá ho Michail Saakašvili
2004 - Jižní Osetie se stala prioritou prezidenta Saakašviliho; kvůli úsilí o získání větší kontroly nad provincií a o zabránění zde kvetoucímu pašování a obchodu s drogami začalo vzrůstat napětí v provincii

Zdroj: Wikipedia


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Pět lidí přišlo v pátek o život při střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora, ležícím 65 kilometrů západně od...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz