Evropští členové RB OSN se snažili třikrát zmírnit jazyk rezoluce, aby vetu předešli. Podle francouzského velvyslance v OSN Gérarda Arauda bylo vyvinuto veškeré úsilí, aby se našel kompromis, ale zbytečně. "Byly udělány mnohé ústupky vůči Rusku a Číně a zemím, které se zdržely hlasování," uvedl.
Rusko, které má v RB OSN právo veta, ale označilo za nepřijatelnou i poslední verzi návrhu rezoluce iniciované čtyřmi zeměmi Evropské unie, Německem, Francií, Velkou Británií a Portugalskem. Z té byly vypuštěny přímé zmínky o sankcích proti syrskému režimu a nahrazeny termínem "cílená opatření".
Přibývá bojůOd začátku protestů v březnu přišlo podle OSN o život 2 700 Syřanů. V minulých třech dnech vojáci zatkli při raziích ve městě Rastan 3 tisíce odpůrců režimu prezidenta Bašára Asada. Rastan se stal jakousi základnou armádních dezertérů, jichž stále přibývá. Vojsko proti nim od minulého úterka bojovalo a město má za sebou pětidenní těžké boje. Boje v tomto městě patřily k nejtěžším za půl roku syrských nepokojů. V Istanbulu se v neděli sešli syrští disidenti a formálně ustavili národní radu, jejímž úkolem má být svržení Asadova režimu. Prezident podle nich Sýrii dovedl na pokraj občanské války. |
Velvyslanec Ruska Vitalij Čurkin po hlasování zopakoval, že Moskva je rozhodně proti sankcím. Na jednání se střetly dvě filosofie a západní země podle něho chtěly tu konfrontační. Rusko podle něho nepodporuje režim Bašára Asada nebo násilí, ale je proti rezoluci, protože "je založena na filosofii konfrontace, obsahuje ultimatum sankcí a je proti mírovému urovnání krize".
Rusko si v Sýrii dlouhodobě pronajímá vojenský přístav Tartus, který slouží mimo jiné jako středomořská základna ruských jaderných ponorek. Modernizuje ji, aby po roce 2012 mohla sloužit i raketovým křižníkům a letadlovým lodím.
Moskva coby spojenec Damašku už týdny blokuje veškeré návrhy sankcí vůči syrskému režimu a požaduje, aby rezoluce zdůraznila nutnost politického dialogu v Sýrii a vyvinula stejný tlak na Asadův režim jako na opozici.
Čínský velvyslanec v OSN Li Pan-tung řekl, že jeho země je znepokojena pokračujícím násilím a chce vidět rychlé reformy, ale je proti rezoluci. "Sankce nebo hrozby sankcí nepomáhají řešit situaci v Sýrii, ale spíše ji komplikují," nechal se slyšet.
Raději Sýrii prodávají zbraně, zlobí se USA
Spojené státy vyjádřily hluboké pobouření nad tím, že RB "naprosto zklamala v pokusu řešit rostoucí ohrožení míru v regionu". Americká velvyslankyně v OSN Susan Riceová odsoudila země, které se postavily proti rezoluci a které podle ní "raději prodávají zbraně syrskému režimu".
"Dnes odvážný syrský lid mohl vidět, kdo v Radě bezpečnosti podporuje jeho tužby po svobodě a lidských právech a kdo to nedělá," zdůraznila. Je to první rusko-čínské veto poté, co tyto země společně vetovaly sankce OSN proti prezidentu Zimbabwe Robertu Mugabemu v červenci 2008.
Kanada posílila v úterý sankce proti Damašku, které postihují hlavně ropný průmysl, aniž omezila aktivity kanadského energetického gigantu Suncor v této zemi. Nové sankce zakazují kanadským společnostem dovážet, kupovat, získávat, dopravovat nebo zasílat ropu nebo ropné produkty Sýrie, dokonce i financovat nové investice do ropného sektoru, uvedl šéf kanadské diplomacie John Baird.