Kreml ignoruje stoleté výročí revoluce, nehodí se do jeho výkladu dějin

  8:13aktualizováno  8:13
Rusko si připomíná 100. výročí únorové revoluce, která svrhla cara Mikuláše II. a odstartovala krátkou epizodu demokracie ukončenou bolševickým převratem. Nebo spíše nepřipomíná. List The New York Times si všímá, že současný ruský režim o sto let starých událostech radši mlčí.

Mikuláš II. byl po únorové revoluci v roce 1917 internován ve svém sídle v Carském sele nedaleko Petrohradu. | foto: Profimedia.cz

Přesně před sto lety, 15. března 1917, usedl poslední ruský car po probdělé noci v carském železničním vagonu na nádraží v Pskově ke stolu a sepsal abdikační listinu adresovanou svému generálnímu štábu. Historik Václav Veber uvádí, že poslední vládnoucí Romanovec tou dobou už nikomu jinému nedůvěřoval. Kolem sebe viděl jen zradu, zbabělost a podvod.

„Krutý nepřítel napíná poslední síly a již je na blízku hodina, kdy skvělá naše armáda se slavnými spojenci bude s to konečně nepřítele zdolat. V těchto rozhodných dnech v životě Ruska pokládali jsme za povinnost svého svědomí usnadniti svému národu těsné sjednocení a semknutí všech sil národních pro nejrychlejší dosažení vítězství a ve shodě se státní dumou uznali jsme za prospěšné zříci se trůnu Ruské říše a složiti ze sebe svrchovanou moc,“ cituje Veber slova Mikuláše II. v Dějinách Ruska.

Fotogalerie

Den poté se vlády vzdal i velkokníže Michail, kterému Mikuláš II. trůn odkázal. Tak skončila vláda Romanovců, kteří v čele Ruska stáli více než 300 let.

Historikové se shodují, že poslední ruský monarcha byl slaboch a vládnout nejspíš nikdy nechtěl. Navíc byl ve vleku carevny Alexandry Fjodorovny, panovačné cizinky, kterou Rusové upřímně nenáviděli a kterou zase ovládal jurodivý mnich Rasputin (více čtěte zde). Je vlastně s podivem, že Mikuláš II. se na trůně udržel tak dlouho.

Rusko bylo v březnu 1917 v naprostém rozkladu. Ve válce s Německem dostávalo na frak, hospodářská situace v zázemí byla tragická. Zima 1916/1917 byla mimořádně krutá, v Petrohradě panovaly až 35stupňové mrazy a vlaky s dodávkami potravin zamrzaly na železnici.

Osmého března do ulic Petrohradu vyšly desetitisíce hladových lidí. Vláda sice nechala obsadit mosty přes Něvu, lidé ale zamrzlou řeku přešli po ledu. Rozjaření občané vyhlásili generální stávku a přemluvili petrohradskou posádku, aby se k nim přidala.

Vojsko rozdávalo zbraně, námořníci v Kronštadtu lynčovali důstojníky. V hlavním městě vzplály policejní stanice a plameny spontánní revoluce zachvátily i Moskvu. Carský režim se téměř nebránil. „Nebyla to vlastně revoluce, byla to sebevražda monarchie, která nebyla s to přežít rasputinismus,“ napsal později vůdce Prozatímní vlády Alexandr Kerenský.

Z hlediska propagandy nepoužitelné

Únorová revoluce zahájila krátkou epizodu v dějinách, během níž Rusko směřovalo k demokracii. Prozatímní vláda zavedla svobodu slovu a shromažďování. Liberální reformy otevřely v Rusku okno ke svobodě, zároveň však uvolnily ruce bolševikům, jejichž listopadovým převratem v největší zemi světa započal sedmdesát let trvající socialistický experiment.

Z historického hlediska není pochyb, že únorová revoluce představuje jeden z největších milníků moderních dějin. Přesto se zdá, že Rusko si letošní výročí nehodlá nijak zvlášť připomínat, píše list The New York Times.

Zatímco Mezinárodní den žen či Den obránce vlasti jsou považovány za významné svátky, při kterých se politici předhánějí v projevech, výročí vypuknutí únorové revoluce na seznamu významných dní není. Vládnoucí kruhy se také vyhýbají jakékoliv oficiální interpretaci sto let starých událostí. Podle amerického deníku za tím může být nelibost ruského prezidenta Vladimira Putina k revolucím.

Události roku 1917, kdy bylo Rusko na kolenou a lidé v ulicích slavili pád dlouholetého vládce, také nezapadají do pečlivě pěstěného výkladu ruských dějin, který má v občanech zažehnout pocit národní hrdosti. „Možné důsledky těchto velkých revolucí jsou nám dobře známé. Naše země bohužel během 20. století zažila řadu takových povstání,“ nechal se slyšet šéf Kremlu v prosinci během projevu o stavu země.

Kateřinský palác, carské sídlo nedaleko Petrohradu (12. března 2017)
Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)
Rasputin měl údajně schopnost sugesce a hypnózy a ovládal základy léčitelství.

Faktem také je, že sto let staré události nemají z pohledu současného ruského režimu žádného jednoznačného hrdinu, kterého by mohl vyzdvihovat. Car byl slaboch, Kerenský podlehl bolševikům a Lenin v Rusku zavedl diktaturu proletariátu, která si vyžádala miliony mrtvých a pronásledovala pravoslavnou církev, jeden z pilířů Putinovy moci.

„Vladimir Putin se nemůže srovnávat ani s Mikulášem II., ani s Leninem, ani s Kerenským. Tohle není ruská historie, na kterou by mohl být hrdý. Události roku 1917 jsou z hlediska propagandy nepoužitelné,“ řekl The New York Times ruský novinář Michal Zygar, autor interaktivního Projektu 1917, který sto let staré události mapuje den po dni.

„Představitelé moci nemohou výročí roku 1917 slavit,“ domnívá se historik Nikita Sokolov. „Impulsem té revoluce byla touha po společenské spravedlnosti. A to země, kde panuje taková nerovnost, nemůže oslavovat,“ uzavírá Sokolov.

Rusko si v prosinci připomnělo vraždu kontroverzního Rasputina:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

U rýžoviště zlata na Sibiři se protrhla přehrada, 15 lidí zahynulo

Nejméně 15 lidí přišlo v sobotu o život a 14 jich bylo zraněno při protržení přehrady v ruském Krasnojarském kraji....

Česko pomůže chudým matkám. Venezuelským, v Kolumbii, slíbil Petříček

Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Na Twitteru to...

Češi narazili v Egyptě na bájného mudrce, ukázalo detektivní pátrání

Kaires, jediný přítel krále, představený všech královských prací, strážce tajemství Jitřního domu, správce královského...

Téměř dvě stovky zraněných. V Barceloně demonstrovaly statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz