Kyjev: Zničili jsme většinu ruských obrněnců, které přejely hranici

  8:01aktualizováno  19:32
Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že dělostřelectvo zničilo značnou část ruské vojenské techniky, která v noci pronikla na ukrajinské území. O průniku ruských obrněných transportérů informoval list The Guardian. Ukrajinští pohraničníci začali kontrolovat náklad v konvoji, který podle Moskvy veze humanitární pomoc.

Ukrajinská dělostřelecká jednotka u města Pjervomajsk asi 60 kilometrů západně od Luhansku (1. srpna 2014) | foto: Reuters

Petro Porošenko o invazi bojových vozidel telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem a řekl mu, že „velkou část tohoto materiálu v noci zničilo ukrajinské dělostřelectvo“, uvedla v prohlášení kancelář ukrajinského prezidenta.

Ruské ministerstvo obrany prohlášení Kyjeva vzápětí popřelo. „Přes rusko-ukrajinskou hranici žádný vojenský konvoj nepřejel. Ani přes den, ani v noci,“ oznámil rezort a prohlášení Porošenka označil za „jakousi fantazii“. Zprávy o průniku ruských ozbrojenců popřelo už dříve pohraniční oddělení ruské kontrarozvědky Federální služby bezpečnosti.

O tom, že 23 obrněných transportérů ruské armády v noci překročilo prašnou, vedlejší cestou hranici a vstoupilo na ukrajinskou půdu, informoval server The Guardian s poukazem na svědectví svého reportéra na místě. Hranici podle něj překročily odděleně, zatímco ruský humanitární konvoj zůstal stát na místě.

Krize na Ukrajině

Podle reportéra obrněná vozidla zastavila nedaleko hranice a vyčkávala tam do soumraku. Když padla tma, transportéry vjely na Ukrajinu skrze poškozený plot s ostnatým drátem, který ještě nedávno dělil Ukrajinu s Ruskem. Tuto informaci ovšem nelze nezávisle ověřit.

Podle reportéra Guardianu ale nejde o začátek ruské invaze, uvedl hned v dalším příspěvku na Twitteru. „Je to pravděpodobně to, co už se nějakou dobu děje,“ prohlásil s narážkou na zprávy o údajném překračování hranice ruskými vojáky a občany, kteří se posléze připojují na stranu východoukrajinských vzbouřenců.

Asi tucet obrněných transportérů nedaleko hranic s Ukrajinou nicméně viděl v blízkosti humanitárního konvoje také reportér agentury Reuters. Další jeho kolega pak popsal, že spatřil ve čtvrtek v noci přes dvacet obrněných vozidel, jak se přesouvají směrem k hranici.

O přesunu vojenské techniky přes hranici nedaleko přechodu Izvaryne informovala později také ukrajinská národní bezpečnostní rada ve svém prohlášení. Typ techniky neupřesnila.

Některá zahraniční média informovala, že kromě obrněných transportérů měla hranici překročit také pěchota a terénní armádní vozidla.

Ministři zahraničí EU vyzvali Rusko, aby okamžitě zastavilo veškeré nepřátelské akce na hranicích s Ukrajinou a aby od hranic stáhlo své síly.

Kyjev a Moskva se dohodly na distribuci humanitární pomoci

V pátek dopoledne ukrajinské ministerstvo zahraničí informovalo o tom, že Kyjev a Moskva se dohodly na podmínkách distribuce humanitární pomoci z konvoje téměř tříset ruských nákladních automobilů. Humanitární pomoc má podle dohody rozdělovat výhradně Mezinárodní výbor Červeného kříže, zatímco celní odbavení a kontrolu nákladu na hranicích má zajistit ukrajinská pohraniční služba.

Fotogalerie

Rusko bude zodpovídat za bezpečný průjezd konvoje přes území ovládaná povstalci. Odpovědnost za případné provokace separatistů ponese na žádost ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Moskva.

Poslední z vyjednaných podmínek může být poměrně problematická. V noci na pátek podle ukrajinského vojenského analytika Dmytra Tymčuka sváděly ukrajinské vládní síly s povstalci boj o strategickou silnici spojující východoukrajinskou metropoli Luhansk s ruskými hranicemi. Ta je podle všeho stále pod kontrolou vládních sil, další boje nelze ale vyloučit.

Ukrajinští pohraničníci vstoupili do Ruska, kontrolují konvoj

O necelé dvě hodiny dříve agentura Reuters informovala o tom, že ukrajinská pohraniční stráž začala provádět kontrolu nákladu v ruském konvoji. „Ukrajinská pohraniční stráž je už na místě ve velkém počtu,“ řekl Reuters mluvčí pohraničníků. Jak dlouho akce potrvá, není jasné.

Konvoj 262 bílých nákladních vozidel ve čtvrtek zastavil v polích u ruského města Kamensk-Šachtinsky, které leží asi 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou (více čtěte zde). Hraniční přechod Izvaryne je přitom proruskými separatisty kontrolován. Posádky ruských kamazů strávily noc v provizorním stanovém táboře.

Prakticky ihned, co Moskva oznámila svůj úmysl vyslat na Ukrajinu humanitární konvoj, Kyjev a část jeho západních spojenců vyjádřila obavy, že konvoj má být jen záminkou a krytím pro ruskou vojenskou invazi. Moskva to označila za absurdní.

Zpravodajové zahraničních médií, kteří jsou přímo na místě, popisují, že jim zatím bylo umožněno do kamionů volně nahlížet. Reportérka listu The Financial Times se nicméně pozastavuje například nad tím, že většina vozidel je údajně jen minimálně naložená.

15.srpna 2014 v 10:33, příspěvek archivován: 15.srpna 2014 v 12:41

Got to check out more convoy trucks this morning. A lot of them mostly empty like this one pic.twitter.com/9qM7bYliv9

Vlastní konvoj vyslal do Luhansku Kyjev i oligarcha Achmetov

Do Luhanské a Doněcké oblasti vypravila svůj vlastní konvoj s humanitární pomocí také ukrajinská vláda. Tamní národní bezpečnostní rada na svém webu informovala o tom, že Kyjev vyslal na východ 71 nákladních vozidel s bezmála 800 tunami potravin, pitné vody, léků nebo hygienických prostředků.

Luhansk, stejně jako další východoukrajinská metropole Doněck, je prakticky již několik týdnů odříznut od okolí. Obléhání a boje ukrajinské armády se vzbouřenci si vyžádaly řadu ztrát na civilním obyvatelstvu. Kolik přesně, nikdo netuší. Kdo mohl, města raději opustil. Ti, co zůstali, se denně potýkají s ostřelováním, absencí pitné vody, potravin i elektřiny (jak to v Donbasu vypadá, se můžete dočíst zde).

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že ukončila přípravnou fázi a zahájila samotné osvobozování Luhansku a Doněcku. Jak dlouho potrvá, není jasné. Kyjev nicméně naznačil, že rozhodně nepůjde o několik málo dní.

Ve čtvrtek konvoj zastavil nedaleko hranic s Ukrajinou:

MAPKA: Ruský konvoj dorazil k hranici
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Přes šest desítek dětí prchalo z hořícího autobusu na západoněmecké dálnici

Hasiči zasahují u hořícího autobusu, který převážel 65 školních dětí u...

Na západě Německa hořel v pondělí autobus, který převážel 65 školáků. Incident se stal na dálnici A2 nedaleko...

Probudila se v odstaveném letadle. Zapomenutá cestující si pomohla baterkou

Letadla společnosti Air Canada (17. června 2019)

Neobvyklé probuzení zažila Kanaďanka Tiffany Adamsová poté, co usnula při letu z Quebeku do Toronta. Posádka Air Canada...

Ukrajinec omdlel v práci, polská šéfová ho nechala umřít v lese

Krematorium

Ukrajinský dělník Vasyl Čornej omdlel při práci v polském podniku na výrobu rakví. Jeho polská šéfová, místo aby...

Najdete na iDNES.cz