Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

  20:57aktualizováno  20:57
Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země. Skandální videa natočil jeden z opozičních poslanců jen pár dní poté, co na jiné klinice psychotický pacient zabil čtyři lidi.

„Nikdy jsem nic takového neviděl, dokonce ani v hororech. Ve dvě stě let staré budově se na nevyhovujících odděleních tísní 179 lidí s psychiatrickými potížemi. Dvaadvacet pacientů v jednom pokoji, pekelná bída nepopsatelná slovy, nepředstavitelná!“ napsal na Facebook rumunský poslanec Emanuel Ungureanu.

EU: Rumuni předsednictví nemůžou zvládnout. Je to tak, souhlasí prezident

K příspěvku připojil sérii videí, které v léčebně Borsa na severu země natočil. V těch jsou dobře vidět díry ve stropech i padající omítka a kusy zdí, které nahlodalo vlhko. Když prochází pokoji, zdraví se s pacienty na postelích srovnaných těsně vedle sebe. 

„Pane doktore, můj stav se zhoršuje,“ říká mu během prohlídky jeden z pacientů, uvádí Rádio Svobodná Evropa. Zdravotní sestra množství lidí namačkaných do jedné místnosti vysvětluje tím, že se pacienti z jiného pokoje museli kvůli dešťům přesunout. Jinak by na ně totiž mohl spadnout strop.

Znepokojující výjev doplňují značně omšelé koupelny. Videa přitom stav léčebny ukázala jen pár dní poté, co v psychiatrické nemocnici Sapoca na jihovýchodě země zabil jeden z pacientů čtyři lidi a dalších devět zranil.

Podle serveru Romania Insider se osmatřicetiletý muž v psychotickém záchvatu minulou neděli chopil stojanu na transfuze a zaútočil jím na ostatní pacienty. Těmi byli z většiny lidé nad šedesát let trpící demencí, takže se útoku nebránili.

Rumunská ministryně zdravotnictví Sorina Pinteaová uvedla, že se za útokem vine série lidských chyb a že se mu dalo předejít. Stojan například neměl být v pokoji pacientů bez dozoru, muž navíc neměl za spolupacienta dostat alkoholika. 

Slíbila proto kontrolu všech psychiatrických nemocnic v zemi s tím, že ty nevyhovující skončí na „blacklistu“. Rádio Svobodná Evropa uvádí, že rumunské zdravotnictví patří k jednomu z nejméně rozvinutých v Evropě. Navzdory miliardám eur, které do něj plynou z unijních fondů. Ty totiž požírá korupce, k rozvoji nepřispívá ani přebujelá byrokracie.

Psychiatrické léčebny v Borse (červená značka) a Sapoce (modrá značka)

Psychiatrické léčebny v Borse (červená značka) a Sapoce (modrá značka)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Útok na ropná zařízení snížil těžbu ropy v Saúdské Arábii o půlku, říká ministr

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. Satelitní...

Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie snížily produkci ropy o 5,7...

Českému turistovi došly v rakouských Alpách síly. Letěl pro něj vrtulník

ilustrační snímek

Rakouští záchranáři v sobotu pomáhali českému turistovi, kterému na zajištěné cestě (ferratě) u Atterského jezera došly...

Hodní lidé z kostela. Američtí pastoři věznili bezdomovce a nutili je žebrat

Ilustrační snímek

Slibovali přístřeší a stravu, místo lásky k bližnímu však provozovali moderní otroctví. Před kalifornským soudem stojí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz