Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli Rusku mohli Rumuni zrušit i volby do parlamentu. Systém utrpí, míní expert

  14:44
Je překvapivé, že rumunský ústavní soud zrušil prezidentské volby z 24. listopadu, ale nikoliv ty parlamentní, které se odehrály týden po nich. Pro iDNES.cz to uvedl analytik Pavel Havlíček, podle něhož se oboje hlasování odehrálo v informačním prostoru protkaném těmi samými narativy. Rozhodnutí soudu podle něho v očích Rumunů poškodí vnímání justice, bezpečnostních institucí a politického establishmentu.
Příznivci pravicové Aliance za jednotu Rumunů (AUR) drží transparenty s nápisy...

Příznivci pravicové Aliance za jednotu Rumunů (AUR) drží transparenty s nápisy „Stop diktatuře - Otevřete volební místnosti pro Rumuny“ a plakáty rumunského prezidenta Klause Iohannise s nápisem „Iohannis dost - Rumunsko patří Rumunům, ne diktátorům“. (7. prosince 2024) | foto: CTK / AP / Vadim Ghirda ČTK

Ústavní soud zrušil výsledek prvního kola prezidentských voleb s odkazem na odtajněné bezpečnostní dokumenty, které hovoří o ruských útocích během kampaně a hlasování. Co napovídá vměšování do voleb? O ruském vměšování vypovídá deklasifikovaná zpráva rumunských tajných služeb, kterou si přál odtajnit prezident Klaus Iohannis na základě koordinovaného chování jak na sociálních sítích, tak z hlediska finančních toků.

Myslím, že to byla velmi sofistikovaná neautentická operace, která byla založena na aktivizaci spících účtů na sociálních sítích, zejména na TikToku, masivních výplatách rumunským influencerům, ale také systému dezinformačních účtů, které ve velkém podporovaly krajně pravicového kandidáta Calina Georgescua.

Velká část rumunské společnosti, a to až ve výši devíti milionů unikátních uživatelů, disponuje účtem na TikToku, který byl v této operaci masivně využit, ale kromě toho to byl také Facebook od společnosti Meta a další kanály.

Pavel Havlíček

Pavel Havlíček je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na východní Evropu, zejména Ukrajinu, Rusko a Východní partnerství.

Profesně se zabývá také otázkami bezpečnosti, dezinformací a strategické komunikace stejně jako demokratizace a podpory občanské společnosti.

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček.

Co umožnilo úspěch krajně pravicového politika Georgescua? Radikalizovala se rumunská společnost v posledních letech?
Obecně ano, když se podíváte na nárůst potenciálu protisystémových krajně pravicových stran. V rumunském parlamentu bude nyní zastoupen nejen nacionalisticko-populistický Svaz pro jednotu Rumunů (AUR), ale také Strana mladých a SOS Rumunsko. Krajní pravice v rumunském parlamentu narostla, zvýšil se potenciál pro radikální názory.

Co se týče plánovaného složení budoucí vládní koalice v Rumunsku, tak už to nebudou dvě strany jako teď – sociální demokracie a liberálové, ale budou čtyři. Politická scéna se více fragmentuje a určitě i právě pod tíhou krajně pravicové antisystémové scény. Je to proces, který pozorujeme ve velké části evropských zemí.

V prvním kole prezidentských voleb zvítězil kandidát krajní pravice, parlamentní volby ale počátkem prosince vyhráli vládní sociální demokraté (PSD). Svědčí to o rozkolu v rumunské společnosti?
Myslím, že hraje roli, v jakém typu voleb lidé hlasovali, a to s odkazem na osobní nasazení jednotlivých kandidátů. Rozkol v rumunské společnosti bezpochyby existuje, a to také po linii vláda–opozice či systémové a antisystémové politické strany a jejich podporovatelé.

Tyto volby také odhalily rozdíly mezi centrem a periferií a liberálním a iliberálním elektorátem v zemi, což se následně propisuje do celé řady dalších agend.

Rumunsko je začleněné do bezpečnostních struktur EU i NATO. Je alarmující, že není schopno ubránit se ruskému vměšování?
Ano, Rumunsko je zásadním členem EU a NATO, jehož strategická poloha v regionu Černého moře a vedle Ukrajiny, ale také přítomnost největší letecké základny NATO v Evropě, z něj činí ideální cíl pro Rusko, jeho vlivové operace a manipulace. Ruské zásahy jsme ale v minulosti evidovali i v USA nebo Velké Británii, které jsou za stovky let ukotvenějšími demokraciemi než Rumunsko.

Za humny je Rus. Obří základna udělá z Rumunska alianční velmoc

Bude nyní Rumunsko čelit tlaku ze Západu, aby situaci vyřešilo?
Volby se uskutečňují v národní gesci jednotlivých zemí. Evropská unie nemůže zasahovat do jejich vnitřních poměrů. Může prostřednictvím svých představitelů tlumočit nějaké narativy, ale reálně nic neudělá. Kde může EU působit, a už to dělá, je v rámci dialogu s velkými platformami. Bavili jsme se o TikToku, Facebooku a dalších, které jsou zodpovědné za informační prostředí a integritu voleb. EU také může na vyžádání daného státu aktivněji pomáhat při vypořádání se s ruským vlivem, ale žádost musí přijít ze strany Rumunska.

Dokážou rumunské úřady zabránit, aby se to před novým hlasováním (jehož termín ještě nebyl stanoven) neopakovalo?
Myslím, že to bude velmi náročné a je asi namístě se ptát, proč ústavní soud zrušil jen volby prezidenta, a ne ty parlamentní, které se konaly mezi dvěma koly prezidentských voleb.

Lze předpokládat, že také parlamentní volby neproběhly korektně?
Informační prostor byl protnut těmi samými narativy. Podpora pro Georgescua byla finanční, na sociálních sítích, v informačním prostoru. To se samozřejmě nejvíce promítlo do prezidentských voleb, protože jsou více individualizované. Prostředí, ve kterém se oboje volby konaly, ale bylo jedno a to samé.

Rumunský ústavní soud zrušil výsledek prvního kola prezidentských voleb

Je otázka, jestli rozhodnutí ústavního soudu nebylo ovlivněno výměnou na politické úrovni a tlakem, pod kterým se tribunál ocitl – ze strany prezidenta, který deklasifikoval dokumenty tajné služby i ze strany vlády. Kandidáti vládních stran – sociálních demokratů a liberálů – se vůbec nedostali do druhého kola prezidentských voleb. Vláda neuspěla. A v tomto kontextu se nutně musíme ptát, proč bylo takové radikální rozhodnutí přijato.

Podobné ruské vměšování do voleb jsme evidovali už v roce 2016 ve Velké Británii při hlasování o vystoupení z EU nebo ve stejném roce při prezidentských volbách v USA, ale soudy výsledek hlasování nezrušily. V listopadu se odehrály volby v Moldavsku, do kterých masivně zasahovaly ruské tajné služby, také zde ale nedošlo k jejich zrušení.

Co čekat od opakovaných voleb ohledně účasti? Vyburcuje to obyvatele, aby přišli volit ve větším počtu, nebo jich naopak přijde méně?
Tohle je v tuto chvíli spíše spekulace, ale mám pocit, že spíše méně, protože část lidí bude rozhodnutím ústavního soudu odrazena a z demokratického pohledu unavena.

Ústavní soud výsledek prvního kola prezidentských voleb nejdříve 2. prosince potvrdil, načež o čtyři dny později své rozhodnutí změnil. Může verdikt soudu v očích Rumunů uškodit vnímání státních institucí?
Myslím, že určitě poškodí vnímání „systému“ v Rumunsku, včetně soudů, bezpečnostních institucí a politického establishmentu.

Je totiž patrné, že ústavní soud byl v Rumunsku pod značným tlakem jak ze strany současného prezidenta, tak dalších institucí, načež potom své rozhodnutí změnil. Uvidíme, jak se to promítne do veřejného mínění, nicméně důvěry v instituce to skoro určitě nepodpoří a spíše podkope.

Autor:

Viroložka: Za plná krematoria v Číně může virus HMPV, chřipka, možná i HIV

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo zranění. Oheň se v dřevěném hotelu rozšířil z restaurace ve čtvrtém patře. Lidé se snažili zachránit i...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly odpovědnost za obranu svého kontinentu před Ruskem. Pro prosazení mírové dohody na Ukrajině podle něj...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s moderátorem televizní stanice Fox News přímo z Oválné pracovny se vysmál Joeu Bidenovi a nevyloučil jeho...

Místo 1550 Kč zaplaťte jen 490. iDNES Premium a streamovací služba Max s HBO

Do konce tohoto týdne můžete získat členství v iDNES Premium za nejnižší možnou cenu. Předplatné na celý rok 2025 čtenáře teď vyjde nikoliv na 890, ale jen na 490 korun. Jako bonus dostanete zdarma...

24. ledna 2025

Výtržníci z Kapitolu slibují odplatu. Mám na zádech terč, říká policista

Premium

Policisté, kteří 6. ledna 2021 bránili Kapitol před davem radikálních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjadřují zklamání z jeho rozhodnutí omilostnit lidi, kteří je napadli. Někteří...

24. ledna 2025

Práci zdaňme méně, víc peněz dejme na vědu a vzdělávání, radí ekonomové

Zdanění zaměstnanců v tuzemsku často nemotivuje k práci. Špatně nastavené jsou i další daně či výdaje, tvrdí ekonomové z Centra veřejných financí. Představili proto desatero s návrhy, jak to změnit.

24. ledna 2025

Chystá se zmenšování bytů. V cizině od něj přitom spíš ustupují

Premium

Dvacetimetrový byt v Klánovicích za 13 tisíc korun měsíčně? Nebo si raději koupit 38metrový byt v pražských Jinonicích za více než šest milionů korun? Nárůst cen bydlení v posledních letech žene...

24. ledna 2025

Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.

Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...