Rumunský premiér Victor Ponta na archivním snímku

Rumunský premiér Victor Ponta na archivním snímku | foto: AP

Rumunského premiéra vyšetřuje policie, výzvy k rezignaci odmítá

  • 2
Rumunská protikorupční prokuratura začala vyšetřovat premiéra Victora Pontu kvůli podezření z praní špinavých peněz, konfliktu zájmů, podvrhu a daňových úniků. Prezident Klaus Iohannis vzápětí vyzval Pontu k rezignaci, předseda vlády to ale odmítl s tím, že odvolat jej může jedině parlament.

Vyšetřování souvisí s korupčním případem, v němž je hlavním obviněným Pontův spolustraník a bývalý ministr dopravy Dan Sova. Zčásti jde o podezřelé transakce, které se odehrály v letech 2007 a 2008, kdy nynější 42letý sociálnědemokratický premiér působil jako advokát.

Konkrétně jde o údajně předražené právní posudky pro tepelné elektrárny Turceni a Rovinari, na nichž se Ponta podílel jako člen advokátní kanceláře, kde pracoval i Sova. Podezření z konfliktu zájmů se ale vztahuje už na období po roce 2012, kdy stanul v čele vlády.

Premiér ráno přijel do sídla prokuratury v doprovodu právníka, krátce na to rumunská protikorupční prokuratura (DNA) oznámila, že šéf vlády bude vyšetřován a že do parlamentu poslala žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání. Ponta odmítl mluvit s novináři a odjel do prezidentského paláce, kde se setkal s hlavou státu. Iohannis poté oznámil, že podle něj staví Pontovo vyšetřování zemi do „nemožné situace“ a že kvůli hrozbě politické krize vyzval premiéra k rezignaci.

„Prokurátor nestojí výše než parlament, vláda a občané“

„Respektuji jeho veřejné postavení, ale svůj post zastávám na základě rozhodnutí rumunského parlamentu a jedině parlament mi ho může odejmout,“ reagoval na výzvu premiér, který obvinění vznesená prokuraturou odmítá a tvrdí, že jde o politickou hru. O něco ostřejší formulace volil premiér na svém facebookovém profilu, kde napsal: „Nemohu se smířit s tím, že by protikorupční prokurátor stál výše než parlament, vláda a občané této země!“

K intenzivnějšímu boji s korupcí Rumunsko už několik let nabádá Evropská unie a úřady v poslední době začaly vyšetřovat mnoho případů, které zasahují do nejvyšších pater politiky a byznysu. Od začátku roku bylo odsouzeno několik významných lidí, včetně exministryně, soudců a známých podnikatelů. Protikorupční prokuratura kromě toho zahájila vyšetřování proti švagrovi premiéra Victora Ponty, proti mediálnímu magnátovi Adrianu Sarbuovi nebo proti vlivnému starostovi jedné z bukurešťských čtvrtí Marianu Vanghelieovi.

Kvůli podezření z korupce v březnu odstoupil ministr financí Darius Valcov, ze stejného důvodu ve funkci skončil i předseda rumunského Úřadu pro bezúhonnost (ANI) Horia Georgescu. Před měsícem soud shledal vinným ministra regionálního rozvoje Livia Dragneu souzeného kvůli podvodům a podplácení s cílem ovlivnit hlasování, které mělo rozhodnout o sesazení bývalého prezidenta Trajana Basesca v roce 2012.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video