Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

  15:55aktualizováno  15:55
Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v Bukurešti minulý rok zakázala, jenže jásání ochránců přírody dlouho nevydrželo. Do boje proti „problémovým medvědům“ vytáhli regionální politici, kteří vesničanům radí, jak zvířata sprovodit ze světa.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Vysoko v Karpatech letos jednoho letního večera odcházel hlídač Csaba Demeter z lesa, když na něj zaútočil medvěd hnědý. Srazil ho na zem, zahryzl se mu do nohou a do zad mu zaryl drápy, napsal zpravodajský server The Guardian.

Českého turistu v Rumunsku napadl a zranil medvěd

Demeter si přetáhl kabát přes hlavu a předstíral, že je mrtvý. Zadržel dech a ztuhl, zatímco mu medvěd trhal tkáně. Trvalo to pět minut, než to zvíře vzdalo a pomalu se vrátilo do lesa. Demeter zůstal polomrtvý na úpatí hor. Do podzimu už svůj příběh vyprávěl novinářům bezpočtukrát, a ti ho zprostředkovali tisícům čtenářů ve venkovských oblastech Rumunska.

Ne že by jeho příběh byl nějak zvlášť výjimečný - útoky medvěda jsou v Rumunsku relativně běžné, a před pár lety by se zpráva o něm sotva dostala do místního tisku. Ale v posledních měsících se postoj vůči medvědům změnil a hlad po zprávách o jejich útocích výrazně vzrostl.

Politici brojí proti „problémovým“ medvědům

Až když odjedete z rychle se rozvíjejících rumunských měst a zamíříte do odlehlých oblastí Transylvánie, začnete chápat, co pojem „problémový“ medvěd znamená. V malých městech z komunistické éry, které byly postaveny u paty Karpat, se scházejí davy lidí, aby si poslechly projevy politiků. Ti mluví o odvetných akcích proti medvědům a slibují politické kroky, jimiž se s nimi vypořádají.

A ještě dál, vysoko v kopcích, kde leží vesničky odříznuté od světa hustým lesem, už začali lidé brát věci do vlastních rukou a vyměňují si domácí recepty na přípravu jedů schopných zabít medvěda. Ideální jed obsahuje něco sladkého s pronikavou vůní, co je smícháno s chemikáliemi dost silnými na to, aby zabily zvíře vážící 300 kilogramů. A také musí působit pomalu, aby se medvěd dostal daleko od místa otravy, kde se konečně zhroutí.

Všichni vesničané, s nimiž novinář listu The Guardian mluvil, vnímají zabíjení medvědů jako nutnost. Říkají, že je vláda nechala na holičkách - a medvědi jsou příliš velkou hrozbou na to, aby je mohli ignorovat.

Vláda lov medvědů zakázala

Odhaduje se, že v Rumunsku žije více než 6000 medvědů hnědých, kteří jsou nerovnoměrně roztroušeni po 800 kilometrů dlouhém pásu pohoří. Po více než pětadvaceti letech od pádu komunismu v roce 1989 byla ponechána starost o jejich populaci na stovkách regionálních loveckých svazů.

Medvěd tě vem!

V rumunském Brašově narazíte na huňáče všude

Každý rok svazy zveřejňovaly celkový počet medvědů ve své oblasti společně s počtem těch, kteří jsou pokládáni za nebezpečné pro člověka. Z toho se pro každý lovecký svaz vypočítala kvóta, a svazy pak nabídly v aukci možnost odstřelu „problémových medvědů“ soukromým loveckým společnostem, které nabízejí služby lovcům z celého světa.

A pak, loni v říjnu, přijala rumunská vláda překvapivé rozhodnutí. Zakázala lov medvědů a dalších velkých masožravých šelem. Ministryně životního prostředí prohlásila, že podle evropského práva je „lov pro peníze nelegální, ale stejně má zelenou“.

Myšlenka, že by lov měl sloužit jako ochrana obyvatel před medvědy, je podle ministryně jen zástěrkou pro ochranu loveckého průmyslu, a je založená pouze na pseudovědě. Ochránci přírody po celém světě hlasitě zatleskali. Jejich optimismus ale neměl dlouhého trvání. Během dvanácti měsíců od zákazu přerostlo hnutí za vybíjení medvědů z politické otázky v něco, co vůdce hnutí Csaba Borboly označil za „válku“.

Karbid ve vosku, chléb v nemrznoucí směsi

Borboly je politickým lídrem okrsku Harghita, etnicky převážně maďarské oblasti u paty Transylvánie. Na území plném hustých lesů a drahocenné zemědělské půdy žili lidé a masožravé šelmy po celá staletí v neklidné blízkosti.

Právě tady vnímají obyvatelé přítomnost medvědů s mimořádnou vnímavostí. Prakticky každý tu má nějaký příběh k vyprávění - od ženy, kterou letos na jaře probudil hnědý medvěd čenichající kolem jejího záchodku, až po stovky farmářů, kteří rok co rok žádají vládu o kompenzaci za škody na dobytku a plodinách.

Medvěd zabil v Rumunsku americkou turistku

Borbolyho vynesl ke slávě a moci slib, že „obnoví přirozenou rovnováhu“ mezi medvědy a lidmi. Tvrdí, že během dvanácti měsíců od zákazu lovu se počet útoků na obyvatele, úrodu a dobytek více než zdvojnásobil. Podle něj se jen v letošním roce se odehrálo 263 vpádů šelem na výsostně lidské území.

To Borboly připisuje na vrub jak obrovskému nárůstu počtu medvědů kvůli jejich postavení chráněného druhu, tak rovněž „kazící se genetice a chování“ medvědů. Což je podle jeho mínění důsledkem toho, že jim beztrestně prochází, když se zatoulají do oblastí obývaných lidmi. Jak počty, tak jeho „vědeckou analýzu“, odmítají odborníci v Rumunsku i zahraničí. Ale na rumunském venkově je nejvíce slyšet Barbolyho hlas.

A ten říká: „Vláda nedělá nic. Trpělivost lidí je u konce. Proto berou spravedlnost do vlastních rukou, líčí pasti i otrávené návnady na medvědy.“ A sám v loňském roce na svém blogu přispěl nápady, jak zabít medvěda: „Karbid ve vosku, aby medvědovi spálil žaludek, chléb namočený v nemrznoucí směsi a jed na krysy namočený v medu.“

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělním setkáním vrcholných představitelů USA a Velké Británie....

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz