Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

  15:55aktualizováno  15:55
Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v Bukurešti minulý rok zakázala, jenže jásání ochránců přírody dlouho nevydrželo. Do boje proti „problémovým medvědům“ vytáhli regionální politici, kteří vesničanům radí, jak zvířata sprovodit ze světa.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Vysoko v Karpatech letos jednoho letního večera odcházel hlídač Csaba Demeter z lesa, když na něj zaútočil medvěd hnědý. Srazil ho na zem, zahryzl se mu do nohou a do zad mu zaryl drápy, napsal zpravodajský server The Guardian.

Českého turistu v Rumunsku napadl a zranil medvěd

Demeter si přetáhl kabát přes hlavu a předstíral, že je mrtvý. Zadržel dech a ztuhl, zatímco mu medvěd trhal tkáně. Trvalo to pět minut, než to zvíře vzdalo a pomalu se vrátilo do lesa. Demeter zůstal polomrtvý na úpatí hor. Do podzimu už svůj příběh vyprávěl novinářům bezpočtukrát, a ti ho zprostředkovali tisícům čtenářů ve venkovských oblastech Rumunska.

Ne že by jeho příběh byl nějak zvlášť výjimečný - útoky medvěda jsou v Rumunsku relativně běžné, a před pár lety by se zpráva o něm sotva dostala do místního tisku. Ale v posledních měsících se postoj vůči medvědům změnil a hlad po zprávách o jejich útocích výrazně vzrostl.

Politici brojí proti „problémovým“ medvědům

Až když odjedete z rychle se rozvíjejících rumunských měst a zamíříte do odlehlých oblastí Transylvánie, začnete chápat, co pojem „problémový“ medvěd znamená. V malých městech z komunistické éry, které byly postaveny u paty Karpat, se scházejí davy lidí, aby si poslechly projevy politiků. Ti mluví o odvetných akcích proti medvědům a slibují politické kroky, jimiž se s nimi vypořádají.

A ještě dál, vysoko v kopcích, kde leží vesničky odříznuté od světa hustým lesem, už začali lidé brát věci do vlastních rukou a vyměňují si domácí recepty na přípravu jedů schopných zabít medvěda. Ideální jed obsahuje něco sladkého s pronikavou vůní, co je smícháno s chemikáliemi dost silnými na to, aby zabily zvíře vážící 300 kilogramů. A také musí působit pomalu, aby se medvěd dostal daleko od místa otravy, kde se konečně zhroutí.

Všichni vesničané, s nimiž novinář listu The Guardian mluvil, vnímají zabíjení medvědů jako nutnost. Říkají, že je vláda nechala na holičkách - a medvědi jsou příliš velkou hrozbou na to, aby je mohli ignorovat.

Vláda lov medvědů zakázala

Odhaduje se, že v Rumunsku žije více než 6000 medvědů hnědých, kteří jsou nerovnoměrně roztroušeni po 800 kilometrů dlouhém pásu pohoří. Po více než pětadvaceti letech od pádu komunismu v roce 1989 byla ponechána starost o jejich populaci na stovkách regionálních loveckých svazů.

Medvěd tě vem!

V rumunském Brašově narazíte na huňáče všude

Každý rok svazy zveřejňovaly celkový počet medvědů ve své oblasti společně s počtem těch, kteří jsou pokládáni za nebezpečné pro člověka. Z toho se pro každý lovecký svaz vypočítala kvóta, a svazy pak nabídly v aukci možnost odstřelu „problémových medvědů“ soukromým loveckým společnostem, které nabízejí služby lovcům z celého světa.

A pak, loni v říjnu, přijala rumunská vláda překvapivé rozhodnutí. Zakázala lov medvědů a dalších velkých masožravých šelem. Ministryně životního prostředí prohlásila, že podle evropského práva je „lov pro peníze nelegální, ale stejně má zelenou“.

Myšlenka, že by lov měl sloužit jako ochrana obyvatel před medvědy, je podle ministryně jen zástěrkou pro ochranu loveckého průmyslu, a je založená pouze na pseudovědě. Ochránci přírody po celém světě hlasitě zatleskali. Jejich optimismus ale neměl dlouhého trvání. Během dvanácti měsíců od zákazu přerostlo hnutí za vybíjení medvědů z politické otázky v něco, co vůdce hnutí Csaba Borboly označil za „válku“.

Karbid ve vosku, chléb v nemrznoucí směsi

Borboly je politickým lídrem okrsku Harghita, etnicky převážně maďarské oblasti u paty Transylvánie. Na území plném hustých lesů a drahocenné zemědělské půdy žili lidé a masožravé šelmy po celá staletí v neklidné blízkosti.

Právě tady vnímají obyvatelé přítomnost medvědů s mimořádnou vnímavostí. Prakticky každý tu má nějaký příběh k vyprávění - od ženy, kterou letos na jaře probudil hnědý medvěd čenichající kolem jejího záchodku, až po stovky farmářů, kteří rok co rok žádají vládu o kompenzaci za škody na dobytku a plodinách.

Medvěd zabil v Rumunsku americkou turistku

Borbolyho vynesl ke slávě a moci slib, že „obnoví přirozenou rovnováhu“ mezi medvědy a lidmi. Tvrdí, že během dvanácti měsíců od zákazu lovu se počet útoků na obyvatele, úrodu a dobytek více než zdvojnásobil. Podle něj se jen v letošním roce se odehrálo 263 vpádů šelem na výsostně lidské území.

To Borboly připisuje na vrub jak obrovskému nárůstu počtu medvědů kvůli jejich postavení chráněného druhu, tak rovněž „kazící se genetice a chování“ medvědů. Což je podle jeho mínění důsledkem toho, že jim beztrestně prochází, když se zatoulají do oblastí obývaných lidmi. Jak počty, tak jeho „vědeckou analýzu“, odmítají odborníci v Rumunsku i zahraničí. Ale na rumunském venkově je nejvíce slyšet Barbolyho hlas.

A ten říká: „Vláda nedělá nic. Trpělivost lidí je u konce. Proto berou spravedlnost do vlastních rukou, líčí pasti i otrávené návnady na medvědy.“ A sám v loňském roce na svém blogu přispěl nápady, jak zabít medvěda: „Karbid ve vosku, aby medvědovi spálil žaludek, chléb namočený v nemrznoucí směsi a jed na krysy namočený v medu.“

Autoři: ,

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Britské volby provází zjitřená atmosféra, kandidáti mají strach o život

Blížící se britské volby se odehrávají v atmosféře strachu a nenávisti. Tvrdí to kandidáti ze všech politických táborů....

Vliv Číny v Česku sílil, teď upadá. Bitva však nekončí, míní The Economist

Dlouholetá čínská snaha získat vliv na české elity a změnit tak politiku členského státu Evropské unie se po...

Mám život, to je důležitější než všechny věci, říká přeživší z Prešova

Mnozí si ze svého bytu nestihli vzít ani osobní věci. Za nejdůležitější považují to, že si zachránili holý život. Tak...

Máte poslední šanci, vzkázal správcům Hongkongu největší protest od voleb

V Hongkongu se na největší demonstraci od konání místních voleb před dvěma týdny shromáždilo podle organizátorů 800 000...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz