Den, kdy začala řádit Čeka. Před sto lety bolševici rozpoutali rudý teror

  5:00aktualizováno  5:00
Dvě stě tisíc až půl milionu obětí si vyžádala brutální kampaň ruských bolševiků, která vstoupila do dějin jako rudý teror. Rada lidových komisařů o jeho rozpoutání rozhodla přesně před sto lety. Záminkou k popravám a vězněním byl atentát na Lenina, který o pár dní dříve spáchala Fanny Kaplanová.

Když Lenin 30. srpna 1918 po shromáždění vycházel z bývalého Michelsonova závodu, zasáhly jej do ramene a krku dva výstřely. Na místě byla okamžitě zatčená eserka Fanny Kaplanová, která se při výslechu přiznala. Jen o pár dní později byla popravena. 

Fotogalerie

Kaplanová pocházela z ukrajinské židovské rodiny, později vstoupila do strany sociálních revolucionářů, takzvaných eserů. V roce 1906 se jako šestnáctiletá podílela na atentátu v Kyjevě, za což ji soud byla poslal na doživotí na Sibiř. Propuštěna byla po únorové revoluci v roce 1917, kdy padla carská vláda. 

Pobyt ve vězení Kaplanové podlomil zdraví, trpěla bolestmi hlavy a občasnou slepotou. Po revoluci se socialističtí revolucionáři s bolševickou stranou politicky rozešli, v důsledku čehož bolševici zakázali ostatní strany. Proto se Kaplanová rozhodla k atentátu. Podle některých historiků ale mohl být atentát na Lenina i fingovaný. 

„Nesmí se tolerovat žádná slabost“

Ruští bolševici již v listopadu 1917 svrhli prozatímní vládu a nastolili moc sovětů. Po podepsání Brestlitevského míru rozehnali Ústavodárné shromáždění, znárodnili půdu a velké podniky a v bankách omezili soukromé aktivity. A pak se začali vypořádávat s opozicí, k čemu atentát na Lenina poskytl ideální záminku. 

„Veliké množství rukojmí musí být zajato mezi buržoazií a důstojnictvem. Při sebemenším odporu je třeba se uchýlit k masovým popravám... Nesmí se tolerovat žádná slabost, žádné váhání při zavádění masových terorů,“ stálo v dopise, který zaslal lidový komisař vnitra všem sovětům. 

Hlavním vykonavatelem rudého teroru se stala Všeruská mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí a sabotáží, známá pod zkratkou Čeka, která byla zřízena krátce po bolševické revoluci, v prosinci 1917. V jejím čele stanul blízký spolupracovník Lenina Felix Dzeržinskij.

Vedle zatýkání podezřelých osob Čeka vedla i soudní tribunály, jež vynášely rozsudky, a v neposlední řadě spravovala tábory, kam byli odsouzení posíláni. Již v den vyhlášení rudého teroru bylo popraveno devět set rukojmí z vězení petrohradské čeky. Brutální kampaň věznění a poprav v období rudého teroru připravila podle odhadů historiků v letech 1918 až 1924 o život 200 000 až půl milionu lidí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz