Kaputt, vzdechl a zemřel. Před sto lety sestřelili Rudého barona

  5:09aktualizováno  5:09
Manfred von Richthofen je bezesporu nejslavnějším pilotem první světové války, během roku a půl sestřelil osm desítek soupeřů. Slavný „Rudý baron“ zahynul přesně před sto lety, když sveřepě pronásledoval stíhačku hluboko nad nepřátelské území.

Během století, které od smrti „Esa všech es“ uplynulo, se objevilo několik verzí von Richthofenových posledních chvil a už nikdy se nejspíše nezjistí, kdo přesně na zemi vypálil osudný výstřel. 

Fotogalerie

Stíhač, který bez milosti pronásledoval své soupeře po nebi, se totiž stal obětí protiletadlové palby australských pěšáků, nad jejichž postaveními na řece Sommě ono nedělní dopoledne prolétal. Kulka standardní britské ráže 0,303 palce prolétla srdcem a játry a způsobila mu smrtelné zranění.

Pětadvacetiletý von Richthofen ještě z posledních sil dokázal se svým červeným trojplošníkem Fokker Dr.I přistát na poli, pak však vydechl naposledy. K místu přistání se seběhli australští vojáci z okolí, kteří už pouze slyšeli, jak z úst pilotových vychází slovo „kaputt“ (unavený, rozbitý).

Vzhledem k typickému nátěru letadla bylo hned jasné, koho se podařilo sestřelit, a tak se fokker prakticky okamžitě stal terčem lovců suvenýrů, každý voják si chtěl odnést na památku aspoň kousek.

Kulka ovlivnila jeho povahu

Smrt „Rudého barona“ vyvolávala prakticky od počátku otázky - například proč se tak zkušený letec ocitl nízko nad zemí nad nepřátelským územím? 

Jako nejpravděpodobnější se podle analýzy von Richthofenových lékařských záznamů jeví teorie, že stíhač doplatil na zranění z června 1917. Kulka mu tehdy zasáhla čelní mozkový lalok, což mělo vliv na jeho povahu. Proslulý stíhač také ztratil smysl pro opatrnost a častěji se vrhal do riskantních situací, až na jednu z nich doplatil.

Fokker Dr.I

Na legendárním trojplošníku létala a umírala největší esa Velké války

Od Australanů se padlý pilot dočkal vojenského pohřbu se všemi poctami, k poslednímu odpočinku byl uložen na vesnickém hřbitově v Bertangles nedaleko Amiens. Začátkem 20. let převezli ostatky na nový hřbitov pro německé oběti války v nedalekém Fricourtu. 

To ovšem nebylo poslední stěhování. V roce 1925 totiž převezli Manfreda von Richthofena na hřbitov válečných hrdinů v Berlíně; až o 50 let později se dočkal klidu, když jej uložili do rodinné hrobky ve Wiesbadenu na jihozápadě Německa.

Létající cirkus

Svobodný pán Manfred Albrecht von Richthofen se narodil 2. května 1892 v pruské aristokratické rodině, ve které se vojenská služba předávala z generace na generaci. 

První uniformu oblékl chlapec, který vyrůstal v německé části Slezska, už v 11 letech a v roce 1911, kdy mu bylo 19, nastoupil jako mladý kadet k hulánskému pluku. Brzy dosáhl hodnosti poručíka, se kterou vstoupil do bojů první světové války. Už v prvních měsících se vyznamenal jako průzkumník na východní frontě.

Ve válce, v níž se ve velkém uplatnily kulomety a která brzy přešla do zákopových bojů, se ovšem jízda stala anachronismem, což bylo brzy jasné i von Richthofenovi. Už v květnu 1915 uspěl s žádostí o převelení k nové zbrani, letectvu, u kterého začal jako pozorovatel. 

Spad XIII a Fokker D.VII na výtvarném díle (autor: William S. Phillips)
Za vůbec nejlepší stíhací letoun WWI bývá často udáván dvoujplošník s řadovým...
Velkým tahákem letošní Aviatické pouti v Pardubicích byly v minulosti i...

Začátkem následujícího roku nastoupil pilotní výcvik - mimochodem v něm příliš nezářil - a byl zařazen jako pilot dvoumístného bombardéru. Teprve v létě 1916 po setkání s leteckým esem Oswaldem Boelckem zamířil ke stíhačům.

Stíhací jednotky se v císařském letectvu teprve rodily a von Richthofen byl u toho. Prvního sestřelu dosáhl v září 1916 a další mu rychle přibývaly; s jednotkou zvanou Létající cirkus měnil místa působení podle toho, kde právě operoval nepřítel. Jeho sláva se rychle šířila, již během války vydal memoáry a „Rudého barona“ znali lidé na obou stranách fronty. 

A ani po stu letech není jméno Manfred von Richthofen zapomenuté, před deseti roky ho znovu připomněl například výpravný film. Nejlepší dohodový stíhač René Fonck poslal k zemi o pět protivníků méně - na rozdíl od von Richthofena však válku přežil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Rekordní vedra v Evropě. Trpící zvířata v zoo dostávají zmražené potraviny

Lidé se chladí v pařížské fontáně. (25. června 2019)

Velkou část západní, střední a jižní Evropy dál trápí vlna extrémních veder, která bude podle meteorologů kulminovat...

Najdete na iDNES.cz