Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někteří Ukrajinci stále nevěří, že jim domy zničili Rusové, říká zpravodaj ČT

Rozstřel
Okupovaná Ukrajina je zemí kontrastů. Zatímco na východě zuří krvavá válka, lidé na západě země se snaží žít normálními životy. V Kyjevě připomínají válku jen přítomní vojáci a hymna, která zní každé ráno ulicemi. Na východě pak stále žije část obyvatel, kteří nevěří, že Rusové jsou agresorem, a souhlasili by s připojením k Putinovu režimu. V Rozstřelu to řekl Andreas Papadopulos, zpravodaj České televize na Ukrajině a stálý korespondent ČT ve Varšavě.

Podle zpravodaje ČT je na Ukrajině vidět řadu rozdílů. Když novináři putují z východu na západ, postupně se situace mění. „Byli jsme v oblasti bojů kolem Charkova, kdy jsme viděli zničené budovy, bez elektrické energie, plynu a tekoucí pitné vody. Poté jsme se vrátili do centra Charkova, kde fungují některé restaurace, kde je možné ubytovat se v hotelu, kde fungují v podstatě všechny služby.“

„Potom jsme se přesunuli do Kyjeva, který funguje úplně normálně, je tam letní nálada, válku tam připomíná možná hymna, která budí celé město vždycky v sedm hodin ráno,“ vzpomíná Papadopulos. „Zákaz vycházení platí od jedenácté večerní hodiny, bary a restaurace fungují do 22. hodiny. A potom jsme byli ve Lvově, kde ani nevídáte tolik vojáků jako v hlavním městě. Je možná přelidněný, ale atmosféra před válkou a během ní se tolik nezměnila.“

Od války si zachovávám odstup

Andreas Papadopulos natočil na Ukrajině během války množství rozhovorů. Natáčel mezi vojáky, zpovídal příbuzné obětí, lidi, kterým ruské bombardování zničilo domovy. „Slyšel jsem mnoho kolegů hovořit o tom, že na Ukrajině vystoupili z novinářské role a že se z nich během práce stali psychoterapeuti nebo že pomáhali uklidňovat lidi, se kterými hovořili.“

„Osobně to vnímám odlišně,“ konstatuje Papadopulos. „Jsem novinář, nikoho neobtěžuju, nikomu nepomáhám. Pro mě je důležité zachovat si odstup, podívat se na některé věci chladnou hlavu. V momentě, kdy zapojíte emoce, tak podle mě riskujete to, že budete nevědomě stranit jedné či druhé straně. Možná to zní příliš nihilisticky, ale já to tak mám nastaveno. Příběhy lidí si vyslechnu, něco mě dojme, rozloučím se, odvyprávím jejich příběh, a tím to pro mě končí.“

A jak podle zpravodaje ČT vnímají běžní Ukrajinci válku? Věří v celkové vítězství? Že se Kyjevu podaří získat zpět celé okupované území? „Běžný Ukrajinec ve velkém městě vám nic jiného neřekne. Není se co divit, a teď to neříkám nijak negativně, ale v rádiu a v televizi ani nic jiného neuslyšíte. Média jedou válečnou propagandu, takže se nesetkáte s ničím jiným než s odhodláním a přesvědčením, že válka skončí vítězně.“

„Ale je nutné si uvědomit, že během této války se nedělají žádné sociologické průzkumy. My nevíme, kolik Ukrajinců podporuje prezidenta Zelenského, kolik je pro takový nebo jiný scénář. Podle mého soudu stojí za prezidentem zřejmě většina národa. Sice mu před válkou padaly preference, ale hrdinským odbojem vůči ruské agresi si získal velkou část národa,“ myslí si zpravodaj.

„Ale my nevíme, co si samotní Ukrajinci pod pojmem vítězství vlastně představují. Jestli je to osvobození Chersonské a Záporožské oblasti nebo jestli si pod tím představují i osvobození Doněcka a Luhanska. Nevíme, jestli si pod tím představují i vyhnání teroristů z Krymu a návrat poloostrova zpět pod ukrajinskou správu,“ říká zpravodaj s tím, že o to důležitější jsou věrohodné informace novinářů přímo z válečné oblasti.

Nevěříme, že nás ohrožují Rusové

Podle něj je dojemné a silné hovořit přímo s lidmi na frontové linii. Ale často to vede ke zjednodušení. „Proto poskytnu dva konkrétní příběhy. Když například hovoříte s vojáky na frontové linii, s těmi, kteří vedou aktivně odboj, kteří opravdu válčí s Ruskem, kteří dnes a denně čelí ruské agresi, tak vnímáte jejich obrovské odhodlání.“

„A vedle toho zmíním zkušenost z Kramatorsku, což je město, které je tvrdě zkoušené od začátku ruské agrese a po celou tu osmiletou protiteroristickou operaci, která té válce předcházela. Byli jsme tam ve čtvrti, kterou zničila prokazatelně ruská raketa. Byli tam i ukrajinští vojáci, kteří pomáhali místním lidem s obnovou poničených bytů a my jsme se ptali, co lidé říkají na to, že jim ruská raketa poničila domy,“ vzpomíná zpravodaj.

Bylo pro něj překvapením, že místní prorusky smýšlející lidé jim odpovídali, že útok nemusela spáchat ruská armáda, ale klidně to mohli udělat Ukrajinci, kteří je trestají za to, že mají proruské smýšlení.

„Říkali: my už chceme jenom klid, ať je to Rus nebo Ukrajinec, nám to je v podstatě jedno. A tohle říkali dokonce přímo do očí ukrajinským vojákům, kteří nevěřícně kroutili hlavou. Odpovídali jim, že mají čtyři kilometry od místa útoku kasárna. Proč by přece něco takového měli dělat? Ale ti lidé na to absolutně neslyšeli. Nálady jsou opravdu různé,“ vzpomíná Andreas Papadopulos.

„Mám velkou zkušenost z Ukrajiny i z doby před válkou, jezdil jsem tam na reportážní cesty. Byl jsem v Charkovské oblasti kolem Vovčansku, což je město, kde 80 procent obyvatel bylo před okupací pro to, aby ruské jednotky přišly do města. Problém byl v tom, že oni tehdy absolutně vylučovali možnost, že by Rusové vtrhli do země s armádou a ostřelovali jejich města,“ navazuje reportér ČT.

Visingr: Mobilizace v Rusku? Přijde revoluce a Putin by padl jako carský režim

„Oni říkali: Přece jsme ruští lidé, my jsme ti, kteří s nimi sympatizují,“ uvádí zpravodaj. „Pozor, není jich v těchto oblastech v tuto chvíli většina, ale je jich tam samozřejmě celá řada. Před válkou ještě říkali: Když Rusové přijdou, bude to po vzoru Krymu. Budeme mít vyšší důchody, jsme sovětští lidé, je jedno, jestli je to Rusko nebo Ukrajina. Neplatí to například o Charkově, což je město, které se pokusili separatisté v roce 2014 obsadit po vzoru Doněcku a Luhansku a nepovedlo se jim to.“

„Místní lidé je vyhnali a Charkov poté budoval ukrajinskou identitu. Ale v oblastech, které jsou teď cílem nejhorší ruské agrese, tak tam před válkou žili lidé, kteří si dokázali představit život pod ruskou správou. Ale teď, když se jich na to ptáte, tak oni se ptají, proč? Po válce bude určitě zajímavé sesbírat sociologická data, vyrazit do terénu a metodicky zjistit, jak se proměnily nálady místních lidí,“ uzavírá reportér ČT.

Jak se teď na Ukrajině žije? Jak důležitý je pro válku ukrajinský patriotismus a nacionalismus? Jak se Ukrajinci vypořádávají se svou národní identitou? Zažil zpravodaj okamžiky, kdy se bál? A jak by porovnal pomoc Ukrajině ze strany Polska a ČR? I o tom hovořil Andreas Papadopulos v Rozstřelu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má 6 miliard korun ročně

25. dubna 2024  11:36

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...