Trump bude dobrý pro Ameriku i svět, řekla Hašková Coolidge v Rozstřelu

  14:28aktualizováno  21. ledna 12:27
Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška Hašková Coolidge fandila během voleb Donaldu Trumpovi, který se v pátek ujal prezidentského úřadu. „Jeho zvolení bude dobré pro Ameriku, ale i pro svět,“ uvedla Hašková Coolidge v mimořádném víkendovém Rozstřelu.

„Donald Trump má čistý štít. V této době je lepší mít někoho, kdo sice nemá moc politických zkušeností, ale zato něco postavil a umí vyjednávat,“ řekla bývalá pracovnice Bílého domu v rozhovoru s moderátorem Martinem Moravcem.

Souhlasí přitom s novým prezidentem, že dosud vládla Američanům pouze malá skupina vlivných lidí z Washingtonu. „Hlavně peníze hrály velkou roli,“ uvedla Hašková Coolidge s tím, že nyní Trump přinese pozitivní změnu.

Zkušená odbornice na etiketu a diplomatický protokol sice vytkla Trumpovi některé drobnosti v oblékání – nelíbila se jí například sytě červená kravata, kterou si na inauguraci vzal –, ale dodala, že je lepší politika nenutit do změn a nechat mu jeho vlastní styl.

Fotogalerie

Hašková Coolidge však odmítá častá nařčení na adresu Trumpa, podle nichž je nový prezident xenofob a rasista. Takový obraz podle ní vytvořila americká média, především stanice CNN, která prý překrucovala Trumpovy výroky.

Stejně tak Hašková Coolidge nesdílí názor některých kritiků, že se nový americký prezident během předvolební kampaně vyjadřoval sexisticky a degradoval ženy. Poukazuje přitom na řadu schopných žen v Trumpově týmu, například jeho mluvčí Kellyanne Conwayovou.

Pokud Trump někdy působí ve vztahu k ženám povrchně, je to prý tím, že kdysi předsedal porotám soutěží krásy, míní Hašková Coolidge.

Trump má zdravé ego

„Prezident obecně musí mít charakter a exekutivní schopnost. Nesmí se bát obklopit se chytřejšími a schopnějšími lidmi, než je on sám,“ řekla Hašková Coolidge před volbami (celý rozhovor čtěte zde). Trump to podle ní dokázal, když si za zástupce vybral zkušeného politika Mika Pence. „Ne každý má ego na to, aby se stal prezidentem. Trump má prvotřídní ego,“ dodala.

Trump je podle bývalé pracovnice americké administrativy tím, co Amerika nyní potřebuje. „Pokud dokáže oddělit vládní službu od svých obchodních záležitostí, pak to povede k nějaké změně, kterou Amerika potřebuje. Tohle vidím jako jedinou cestu,“ prohlásila.

Zároveň však vnímá i některé jeho negativní stránky. „Nesouhlasím s jeho urážlivými tweety a neomaleným chováním. Nelíbí se mi jeho sako a hnusné vlasy. Ale pořád si myslím, že je to člověk, který je v byznysu na vrcholu a který lidem dává naději na lepší časy,“ dodala.

Eliška Hašková Coolidge emigrovala v osmi letech spolu s rodinou do Spojených států, kde působil její otec. Po absolvování oboru diplomacie založila v Bílém domě Kancelář prezidentských zpráv, kterou osmnáct let řídila a v níž sloužila pěti prezidentům. V roce 2006 neúspěšně kandidovala do Senátu jako nestranička za ODS. V současnosti vede kurzy společenského chování a diplomatického protokolu.

Celý záznam Rozstřelu s Eliškou Haškovou Coolidge:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Najdete na iDNES.cz