Mayová to má složité, situaci by ustál asi jen Churchill, řekl Chmelař v Rozstřelu

  17:30aktualizováno  29. března 11:34
Již tento pátek měla Velká Británie vystoupit z Evropské Unie, vše je ovšem jinak. O tom, kdy můžeme odchod Británie čekat, jaká je situace v britské vládě a jakým výzvám bude v nejbližších dnech čelit premiérka Theresa Mayová v pátek debatovali náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař společně s právníkem Janem Nedvídkem, Čechem žijícím v Londýně.

Chmelař i Nedvídek se shodli na tom, že v případě měkkého brexitu by dopady dohody nebyly okamžité. „Británie by ztratila právo mít své zástupce v institucích EU. Ale obchodní vztahy by nebyly narušeny, práva občanů by zůstala stejná,“ uvedl Chmelař. Podotkl, že v případě tvrdého brexitu by naopak došlo ke komplikacím v kamionové či letištní dopravě. 

„Dopady by byly okamžité. Není tady nikdo, kdo by chtěl tvrdý brexit, tedy kromě pár excentriků,“ doplnil Nedvídek. 

Fotogalerie

Na otázku, jaká varianta je nejpravděpodobnější, náměstek ministra zahraničí odpověděl, že v současné době je vše ve stádiu spekulací. „Optimisticky se domnívám, že by dohoda mohla projít. V této situaci je to nejlepší možné řešení,“ okomentoval Chmelař. 

Že je výsledek pátečního jednání nepředvídatelný uznal i právník Jan Nedvídek. „Situace se mění z hodiny na hodinu. Bohužel nejsem tak optimistický jako pan náměstek, může se stát cokoli. Doufám, že dohoda projde, ale nejsem o tom přesvědčen,“ řekl Nedvídek v Rozstřelu.

Podle Chmelaře projevila Evropská unie v otázce brexitu vůči Británii vstřícnost. „Evropská unie se snažila vyjednávat co nejrychleji a chtěla po Britech, aby jednali co nejdříve a vyjasnili své priority,“ uvedl náměstek a dodal, že obrysy dohody byly jasné už na začátku minulého roku.

Spekulace o tom, že se v Británii naopak mluví o schválnostech vůči Londýnu, Nedvídek potvrdil. „Mluví se o neochotě dosáhnout kompromisu z britské strany,“ uvedl. Zmínil rovněž předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který si z britské premiérky poslední měsíce utahuje.

Pro Čechy se moc nezmění

Hosté v diskuzi rovněž probrali, co by mohl případný měkký brexit pro Čechy znamenat. Podle Aleše Chmelaře by se pro Čechy dlouhodobě žijící v Británii nemělo měnit téměř nic, tedy kromě regularizace jejich pobytu ve Velké Británii. „V přechodném období by Češi měli začít úřadům hlásit svůj pobyt. Po roce 2021, 2022 nebo 2023 budou občané třetích států. Budou mít status, který značí, že jsou z cizí země. Ale měli by stejná práva jako předtím,“ uvedl. 

Podnikatelům náměstek doporučil seznámit se se způsobem celních procedur pro vývoz do Británie. „Cla pravděpodobně na některé typy výrobků budou, zatím ale nevíme jaká. Je velký zájem, aby cla byla nulová, nicméně problém tam být může,“ přiznal Chmelař. Na dotaz, zda by se zdražilo zboží českých firem o možné clo, odpověděl, že takový scénář možný je, ale až v období po roce 2021. „Je to možné v případě, že bychom se nedohodli na celní dohodě,“ dodal. 

V oblasti krátkodobých pobytů náměstek odkázal na slib Británie, že by ke změnám dojít nemělo. „V oblasti pracovních povolení však změna bude. V některých sektorech možná nebudou chtít přijímat pracovníky ze třetích zemí,“ řekl v Rozstřelu.

Složitá situace pro Mayovou

Chmelař také uznal, že se premiérka Mayová nachází ve velmi složité situaci. „Spousta lidí od toho dala ruce pryč. Nedokážu si představit jakoukoli osobnost, možná kromě Churchilla, která by dokázala mediálně ustát takto složitou situaci,“ uznal. 

„Vadí mi ohromná kritika paní premiérky. Podle mě odvedla práci, kterou by nikdo jiný neodvedl,“ doplnil Nedvídek. „Na lidi možná působí trochu nudně a nerozhodně. Ona nikdy neměla moc ráda velké projevy, nejlépe funguje v menším týmu,“ dodal. 

Den D, který nenastal. Brexit se odkládá, ale na kdy, je zatím ve hvězdách

Chmelař a Nedvídek také krátce probrali také situaci okolo opozičních labouristů a jejich šéfa Jeremyho Corbyna. V případě, že Corbyn nedokáže labouristy sjednotit, má strana podle Chmelaře k dispozici i jiná jména, která by ji mohla reprezentovat. 

„Corbyn není hodný dědeček, který má na srdci blaho národa. Je to člověk, který podporuje extremisty,“ komentoval z Londýna Nedvídek. 

„Pokud bude dohoda schválena, tak asi bouchneme šampaňské. Pokud ne, nejlepším výstupem by bylo krátkodobé prodloužení v řádku jednotek měsíců,“ uvedl Nedvídek. Chmelař dodal, že doufá v zachování dobrých vztahů mezi Českou republikou a Británií, a to především v bezpečnostní oblasti. 

„Je v zájmu České republiky, aby Británie zůstala v co nejširším možném rozsahu. Sdílí náš pohled na nebezpečí pocházející z Ruska a podobných států. Věřím, že vynikající vztahy mezi Českem a Británii budou pokračovat,“ zakončil debatu Nedvídek. 

Premiéři a prezidenti 27 členských vyhověli žádost britské premiérky Theresy Mayové o odklad odchodu její země. K brexitu by tak mělo dojít v novém termínu - v pondělí 22. května. Pozdější odchod má však svoji podmínku, a to je schválení brexitové dohody britským parlamentem. Tuto dohodu však britští poslanci již dvakrát odmítli. 

Další hlasování o přijetí dohody čeká britský parlament právě tento týden. Mayová podle listu The Times odolává tlaku na to, aby výměnou za podporu v hlasování odstoupila z funkce. Dá se údajně očekávat, že Mayová umožní parlamentu, aby nasměroval Británii k „měkčímu“ odchodu.

V pátek 29. března, původní plánovaný den brexitu, budou situaci komentovat naši hosté. Právník Jan Nedvídek v Rozstřelu přímo z Londýna sdělí, jak vypadá předbrexitová atmosféra v britské metropoli. Jako druhý host přijal pozvání Aleš Chmelař, náměstek ministra zahraničí, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti.

S oběma hosty moderátor rozebere i situaci v britské vládě, osobnost Theresy Mayové a pokusíme se aspoň zjistit, jaký je další odhadovaný vývoj poté, co k brexitu skutečně dojde.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Na Izrael spadla sprška raket. Palestinci se mstí za smrt šéfa militantů

Na Izrael v úterý ráno zamířilo množství raket. Vypálili je Palestinci z Pásma Gazy, uvedla izraelská armáda. Ta...

Premium

Desetitisíce na pochodu. Proč Vietnamci prchají, když se jejich zemi daří

Chudým venkovanům se stále vyplatí riskovat život na cestě do vysněné Evropy. Zdaleka ne každý Vietnamec si může...

V USA vzniká obří podoba Grety. Vypadá jak Putin, smějí se lidé

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se stala vzorem tisícům lidí na celém světě. Pro argentinského umělce...

Déšť zaplavil historické centrum Benátek, hoteloví turisté fasují holínky

Vydatný déšť zaplavil téměř polovinu historického centra italských Benátek. Voda se dostala do kaváren, obchodů, ale i...

Najdete na iDNES.cz