Blesk zapálil australskou buš, mohutný požár sežehl stovku domů

  8:36aktualizováno  10:52
Rozsáhlý lesní požár na západě Austrálie už zničil přinejmenším 95 domů v jediném městě a ohrožuje i další budovy. Zasaženo je asi 58 tisíc hektarů plochy. V souvislosti s ohni jsou hlášeni čtyři zranění hasiči.

Masivní požáry zdevastovaly město Yarloop ležící jižně od západoaustralského Perthu a stále jsou mimo kontrolu hasičů. „Požár se vymkl kontrole, příjezdová silnice je uzavřená,“ uvedla Carolyn Foekenová, jedna z obyvatelek evakuovaného města. Zkáza podle ní nyní hrozí všem zhruba 250 domům v Yarloopu.

Oheň údajně zasáhl asi 58 tisíc hektarů plochy. Velitel hasičů v západní Austrálii Wayne Gregson, řekl, že požár je natolik intenzivní, že se s ním nemohou vypořádat přímou cestou. Podle něj byli při zásahu zraněni čtyři hasiči a jedno hasičské vozidlo bylo zničeno.

Fotogalerie

Oheň způsobil obrovské materiální škody, zatím si ale nevyžádal žádné oběti na životech. Tři lidi, o nichž původně úřady informovaly jako o pohřešovaných, se podařilo najít, jsou v pořádku.

Požár způsobily blesky, hrozí další bouře

Podle hasičů požár způsobil středeční úder blesku nedaleko Yarloopu. Poryvy větru o rychlosti asi šedesáti kilometrů za hodinu navíc přes noc oheň, který v některých místech dosahoval výšky až padesát metrů, rozdmychaly. Policisté prý proto přistoupili k evakuaci dalších obcí v okolí Yarloopu.

K místu požáru nejspíš míří i nová bouře. Lijáky by podle hasičů mohly zmírnit požár, ale blesky by naopak mohly další požáry zažehnout.

Místní politik Murray Cowper BBC řekl, že požáry jsou natolik rozsáhlé, že ani hasiči sloužící v oblasti několik let nic takové dosud neviděli. „Přišlo to jako jedna velká ohnivá koule a nebylo jak ji zastavit,“ řekl. „Může to být konec tohoto města,“ dodal.

08.ledna 2016 v 02:34, příspěvek archivován: 08.ledna 2016 v 08:38

95 homes lost, 3 people missing, as fire destroys small township in Western Australia https://t.co/tppUwZzBiR pic.twitter.com/zBUED0HmRH

V Austrálii nyní vrcholí léto a teploty se na západě země pohybují kolem 35 stupňů Celsia. V tomto období jsou ničivé požáry poměrně časté. V listopadu zahynuli při lesním požáru na západě Austrálie čtyři lidé, prosincový požár na jihu země si vyžádal dva mrtvé a sto zničených domů.

V roce 2009 při lesních požárech ve státě Viktorie přišlo o život 173 lidí, zničeno bylo přes 2000 domů (více o nich čtěte zde)

Požáry v Austrálii z loňského ledna:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Předjíždění kamionů

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Hlavní je rodina. Čím víc dětí, tím menší daně, vzkázal Rusům Putin

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin přednáší tradiční poselství federálnímu shromáždění. Jako hlavní strategický cíl ruského...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Najdete na iDNES.cz