Rozpínání Sahary by mohla zastavit Velká zelená zeď, doufají v Africe

  16:20aktualizováno  16:20
V čadském hlavním městě se sešli lídři jedenácti afrických zemí, aby probrali vybudování takzvané Velké zelené zdi. Tu by tvořil obří pás stromů od Senegalu na západě až po Džibuti na východě kontinentu. A důvod? Snaha zastavit nebo alespoň zpomalit rozpínání Sahary.

Desertifikace Sahary stále pokračuje | foto: Profimedia.cz

Pás by byl široký asi 15 kilometrů, dlouhý téměř osm tisíc kilometrů a procházel by jedenácti africkými zeměmi. V současné době o něm jednají Burkina Faso, Čad, Džibuti, Eritrea, Etiopie, Mali, Mauritánie, Niger, Nigérie, Senegal a Súdán.

DESERTIFIKACE

Za postup desertifikace čili proměny v poušť nese odpovědnost jak klimatická složka (kterou člověk nezmění), tak lidstvo. Lidská činnost, například kácení lesů, nadměrné pastevecké aktivity, vyčerpání vody, případně nedostatečné či žádné zavlažování, se na půdní degradaci významnou měrou podílí.

zdroj: MF DNES

Projekt přitom není novinkou, podle televize BBC vznikl už před pěti lety, jenže chybělo to zásadní - peníze. Někteří odborníci mají také obavy, zda jsou jednotlivé státy schopny zajistit potřebnou údržbu.

Iniciativa, která se snaží projekt protlačit, počítá s vysázením stromů odolných vůči suchu. Přednost by měly mít ty, pro něž budou jednotlivé oblasti přirozeným prostředím. V úvahu přichází až 37 druhů.

Cílem stromového pásu je zpomalení eroze půdy, zbrzdění větrů a země by měla být schopna lépe vstřebávat dešťovou vodu. To vše by mělo zastavit neustálé rozrůstání Sahary a pomoci místním komunitám, které jsou závislé na zemědělství.

Sahara totiž pomalu proniká do zemí na svém jižním okraji a pohlcuje tamní úrodnou půdu. Některým státům tak podle pozorovatelů hrozí nejhorší potravinová krize za posledních 30 let.

V Číně pás stromů desertifikaci zpomalil

Zatím nejaktivněji přistupuje z afrických zemí k projektu Senegal, který utratil asi dva miliony dolarů na výsadbu nových stromů. Senegalská vláda také vytvořila webové stránky věnované Velké zelené zdi. Mnoho dalších lídrů ale stejné nadšení nesdílí, upozornila televize BBC.

Světový fond životního prostředí ve čtvrtek v Čadu slíbil do projektu vložit 119 milionů amerických dolarů. Země by se o peníze měly podělit.

Stejným způsobem se podařilo zmírnit agresivní rozrůstání pouště v Číně, kde investovali do zmírnění desertifikace obrovské peníze a vysázeli desítky milionů stromů na pouštním okraji. I tam úřady projekt nazvaly podobně: jako Velkou čínskou zelenou zeď.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Najdete na iDNES.cz