Do Sýrie ji pašovali mezi nákladem. Lidé věří v pád Asada, říká Češka

  10:12aktualizováno  10:12
Do Sýrie se Jitka Škovránková z organizace Člověk v tísni dostala ukrytá mezi krabicemi s léky. S místními lékaři pak navštívila několik uprchlických táborů a polních nemocnic. "Spolupracujeme s dvěma tisíci lékaři. Čtvrtinu z nich už zatkli a vyslýchali," říká Češka.

Jitka Škovránková spolu s jednou ze syrských lékařek. | foto: Archiv Jitky Škovránkové

Jak je možné dostat se do Sýrie?
Oficiálně je Sýrie zavřená pro každou jinou národnost než Syřany. Cizinci mohou vstoupit pouze na základě víz, jejichž obdržení je téměř nemožné, někdo na ně čeká třeba už rok. Legálně se tak do země dostat téměř nejde.

Jsou ovšem další cesty, bohužel nelegální. To platí i pro Syřany, kteří se snaží dostat ven. Osmdesát devadesát procent z nich nemá pas ani jiný doklad, takže nemůžou přejít přes oficiální přechod. Přechází proto na dalších místech, v noci přes kopce. Takových je ale spíše méně, většina čeká na stanovištích příhraniční policie.

Přítomnost nevládních organizací v Turecku sice není legální, ale tamní úřady je tolerují. Turecko oficiálně neuznalo, že by nezvládalo uprchlickou krizi, takže registraci nevládních organizací ani vládní pomoc nepovoluje. Těch několik málo přítomných je tak nelegálně na turecké straně hranic a taktéž využívají hlavně přechody poblíž základen hraniční policie.

Já sama jsem to zkoušela nejdříve normální cestou s pasem, což ale přirozeně nevyšlo. Kvůli eskalující uprchlické krizi byly zavřené i přechody, kde hlídkuje policie. Takže mi zbyla jediná cesta, být propašovaná do Sýrie spolu se syrskými doktory, které Člověk v tísni podporuje. Ti jsou v Turecku taktéž nelegálně, ale celníci je tolerují. Zásobují odtud své polní nemocnice a kliniky.

Záleží tedy na konkrétních lidech na hranicích?
Stojí to na známostech. Já jsem tam byla s doktory, kteří už rok takhle pomáhají lidem a jsou respektovaní. Cestu tam jsem strávila mezi krabicemi s léky. Nesměla jsem být viděna, a protože mne oficiálně už jednou nepustili, zahrabala jsem se tedy mezi náklad.

A na druhé straně?
Co se týče turecké hranice, je syrská strana takzvané Syrské osvobozené území. Odtud opoziční armáda vytlačila vládní vojska. Jsou tam samozřejmě vojáci Syrské svobodné armády, kteří vás na každém pátém kilometru kontrolují. Kdybych neměla s sebou doktora, který je pro tu oblast ten styčný a garantuje bezpečný průjezd, tak bych se nehnula. Pak už to bylo ve stylu: "To je doktor Chálid...", "Ta jede se mnou...",  "Hurá, vítejte..."

Jitka Škovránková

Pracovala několik let s organizací Člověk v tísni (ČvT) v Angole, na Šrí Lance či Blízkém východě, rok vedla nemocnici Arcidiecézní Charity Praha v Ugandě. Nyní pracuje jako koordinátorka pro Angolu, Haiti a Blízký východ na centrále ČvT v Praze.

Spolupracovnice neziskové organizace Člověk v tísni Jitka Škovránková

Jitka Škovránková

Jaký to byl pocit, dostat se tajně do válkou zmítané země?
Nedostanete moc instrukcí, prostě se jede. Pro doktory je to samozřejmě také další riziko, převážet cizinku. Proto jsem dostala k ruce lidi, kteří to tam nejlíp znají, aby to opravdu vyšlo. Na hranicích jde pořád jen o turecké celníky, ti vás nezastřelí. Mezi těmi hromadami tanků a vojáků na druhé straně se pak člověk cítí mnohem nervózněji, protože tam to už moc neovlivníte. Stíhačka prostě může přiletět a s tím já nic neudělám.

Jak dlouho jste tedy byla v Sýrii?
Velice krátce. Celá moje cesta byla na pět dní, z toho dva dny jsem strávila dopravou. Navíc do Sýrie se jezdí na den. Z těch několika cizinců, kteří se tam dostali, se všichni vraceli na noc domů. Takže jsem to také respektovala.

Jak to tam vypadá? Víme, že tam zuří válka. Jsou tam tedy opravdu všude tanky?
Nejhorší boje probíhají ve městech. Tam se soustřeďují i nálety. Zároveň je to ale pozemní válka liniová, vzájemně se vytlačují. U hranic se pozemně bojovalo naposledy před čtrnácti dny. Syrský hraniční přechod je celý zatarasený tanky, které tam natahala opoziční armáda, takže se pak musí projíždět jen snadno kontrolovaným bočním objezdem. Po cestě jsou opuštěné barikády, písek, pneumatiky. Projíždíte rozbombardovanými vesnicemi, vojsko to všude patroluje. A pak jsou tam destruovaná města jako Allepo, Homs, Hamá, ... Okolo nich jsou základny vládních vojsk a letiště, odtud se vedou ty boje, ve kterých přichází o život nejvíc lidí.

Fotogalerie

Naopak na venkově a zvláště na "osvobozeném území" by se mohlo zdát, že nikde žádná válka není. Lidé normálně žijí, obchodují. Ale ve chvíli, kdy s nimi promluvíte, jste zpátky uprostřed konfliktu. Všichni mají strach, pravidelně nejde elektřina, již delší dobu tam trpí nedostatkem benzinu, jídla, léků. Ceny stoupají. Navíc se na bezpečnější území stáhlo víc než 1,5 milionu lidí prchajících z ohnisek bojů.

Některé vesnice teď mají několikanásobně víc obyvatel, uprchlíci obývají školy nebo zkrátka přežívají pod širým nebem. Jsou to ale ostré prostřihy, rozbombardovaná města, opuštěné ulice a najednou děti jezdí na kole, v autech, obchody prodávají. Až po chvíli zjistíte, že ty základní věci nefungují.

Byla jste jen v oblasti osvobozené povstalci?
Území pod nadvládou jedné či druhé strany samozřejmě není nijak vyznačené a "osvobozené území" zkrátka znamená menší pravděpodobnost, že se zde bude zrovna dnes bojovat. Převážně jsem se ale pohybovala právě tady, respektive vyhýbala se základnám vládních vojsk třeba v okolí Aleppa. Měli jsme podrobnou mapu, kde bylo zakresleno, kde je radar, kde je základna. Stíhačky z příměstských režimních základen úplně do této oblasti málokdy nalétnou. Když jsme tam byli, tak ale zrovna přeletěly, shodily čtyři bomby. Ale nic nezasáhly. Byl to omyl nebo výstraha. V Aleppu se samozřejmě střílí.

Takže co se týče složení uprchlíků, jsou to spíše jen civilisté?
Ano, jde o civilisty z ohnisek bojů. Většina chvíli přebývá někde na bezpečnějším předměstí, kam utekli při bombardování či ostřelování, jiní byli podle svých slov vyhnáni přímo vládní armádou, která rabuje jejich domy, vyslýchá je, mučí. Podobné zážitky mají i naši doktoři. Podporujeme dvě jejich sítě, celkem téměř 2 000 lékařů či jiného zdravotnického personálu. Zatčením a vyslýcháním si podle jejich slov prošlo více než 500 z nich, téměř stovka přišla o život.

Syrská mise ČvT

Člověk v tísni pomáhá obětem války v Sýrii, Jordánsku a Iráku od počátku roku 2012 a zaměřuje se především na zdravotnickou a psychosociální pomoc. Dodávkami léků, zdravotnického materiálu a nemocničního vybavení podporuje téměř dva tisíce lékařů působících ve stovce polních nemocnic. Na jordánsko-syrských hranicích pomáhá ČvT zřídit jednotku první pomoci, jejíž mobilní ambulance umožňuje převážet raněné z příhraničních oblastí. Organizace se také podílí na programu Medevac, v rámci kterého je v ČR poskytována specializovaná péče uprchlíkům s komplikovanými zraněními. ČvT dále pomáhá zajistit psychosociální pomoc pro oběti konfliktu v Damašku a okolí a v jordánském Ammánu a Zarce.

V Sýrii chybí základní léky a zdravotnický materiál. Do země se mohou dostávat...
Poblíž syrské vesnice Atmah čekalo na otevření hranice více než tři týdny kolem...

Pomoc je financována z prostředků humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni, Ministerstva zahraničí ČR, Velvyslanectví ČR a SR v Iráku, Ministerstva vnitra ČR a veřejné sbírky SOS Sýrie. Více informací naleznete na webových stránkách organizace www.clovekvtisni.cz

Pomoc je možné zasílat na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300
nebo pomocí DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777

Jen tento týden mi mezi řečí oznámili smrt dalšího lékaře, se kterým jsem něco řešila. Zkrátka mi jen řekli: "He was shot dead yesterday in Aleppo, you know. Just delete his e-mail. (Včera ho v Aleppu zastřelili. Prostě si vymaž jeho mail)." Obecně ale panuje mezi Syřany velká semknutost a především muži zůstávají na místě a pomáhají, kde se dá.

"Ať už padne režim!"

Jak se lidé v táborech na konflikt dívají? Mají na něj vyhraněný názor?
Nemůžu mluvit za všechny, byla jsem v kontaktu převážně s civilisty nebo lidmi z opozice. Lidé samozřejmě vždy chtějí především konec války, ale možná zrovna tady bylo spíš než obecné přání po ukončení krveprolití slyšet: "Ať už padne režim."

Když jsem byla v jiných zemích po skončení konfliktu, všude si přáli: "Ať už válka nikdy nezačne!" Chtějí mír a klid. Ale tady je slyšet "Ať už ten režim padne. Ať už ten Asad padne." Je tam stále cítit to nadšení a zapálení pro věc.

Jsou rebelové infiltrovaní militantními skupinami?
Čím déle to bude trvat, tím víc to bude pravda. U některých lidí bylo cítit, že jsou na hranici extremismu. Ty skupiny mají šanci, protože jim dají zbraně, peníze a vysílačky. Chce to řešení političtějšího rázu, jako je třeba bezletová zóna. Oni jsou zatím ti jediní, kdo je podporuje, tedy kromě humanitárních organizací pomáhajících civilistům.

Cítí to i sami Syřané jako hrozbu? Bojí se toho?
Lidé tam žijí ze dne na den ve stylu osvobození kilometr sem, kilometr tam. Někteří zmínili, že je extremismus nebezpečný a že to nakonec může přinést horší konec. Hlavní roli ale hraje každodennost.

Jak jste se vracela zpátky?
Hranice se zavírají v pět hodin, což jsme nestihli. Těsně před hranicemi jsme zastavili u hloučku dětí a dvou doktorů, kteří ještě ten den jeli s léky dál. Doktoři nastoupili, já nastoupila a rychle jsme se rozloučili. Oni už museli jet a já tam byla předána těm dětem, které mne posunky navedly na pěšinku.

Když šel kužel světla, schovali jsme se za stromy či za kámen. Byl to rychlý okamžik. Na druhé straně na mne už čekal známý, další doktor, který se odněkud vracel. To už jsem věděla, že jsem doma. Není to moc připravované, tohle je pro ně obvyklé. Sami to dělají každý den. Možná to zní, že jsem bůhvíjak riskovala, ale oni každý den podstupují mnohonásobně větší rizika než já.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Na škole v Rusku střílel uražený student, zabil spolužáka a tři zranil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském...

V Německu schválili zákon o povinném očkování dětí proti spalničkám

Poslanci německého Spolkového sněmu ve čtvrtek schválili povinné očkování dětí proti spalničkám. Infekční onemocnění...

Soros dostal ve Vídni vyznamenání, získal ho za boj proti nesvobodě

Americký miliardář maďarského původu a zakladatel Středoevropské univerzity (CEU) George Soros získal ve čtvrtek od...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz