Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Ticho je na hřbitově. Ve třídě má být šrumec, říká propagátorka inkluze

  14:17
V její škole se učí děvčátka zámožných rodičů spolu s těmi nejchudšími z ulice. Děti se vyučují i navzájem, vzdělání tak pro ně nabírá další rozměr, říká sestra Cyril Mooney, která téměř šedesát let učí v Indii a šíří inkluzivní vzdělávání. Rozhovor pro iDNES.cz vznikl během její návštěvy Prahy, kde vedla kurz pro učitele.

Řádová sestra Cyril Mooney | foto: Dan Materna

Pocházíte z Irska. Svoji učební metodu jste ale vyvinula v indické Kalkatě. Jak jste se tam dostala?
Do Indie jsem přišla v roce 1956, protože jsem cítila, že to chce Bůh. Připojila jsem se k řádu Loreto, složila jsem slib a odjela učit do Kalkaty, do školy pro dívky z bohatých anglo-indických rodin. Brzy mi došlo, jaké obrovské množství chudých lidí žije v okolí. Začala jsem proto uvažovat, jak bychom mohli zapojit do výuky i nejchudší děti z ulice, aby měly stejné možnosti jako ty bohaté.

Sestra Cyril Mooney

Řádová sestra Cyril Mooney

Sestra Cyril Mooney se narodila v roce 1936 v Irsku. Vystudovala zoologii. Vstoupila do řádu Sester z Loreta a v roce 1956 odjela učit do soukromé školy Loreto Sealdah v indické Kalkatě. Později se stala ředitelkou školy. Vybudovala unikátní inkluzivní systém vzdělávání bohatých a velmi chudých dětí. V roce 2011, po padesátileté praxi, předala školu své následovnici.

Její práce byla oceněna dlouhou řadou cen a čestných doktorátů z celého světa i Indie a její náplní je nyní předávat své metody a zkušenosti učitelům, ředitelům škol a zákonodárcům po celém světě.

Řešení nakonec navrhly samotné holčičky z vaší školy. Jak k tomu došlo?
Domnívám se, že je dobré zajímat se o to, o čem děti přemýšlí, diskutovat s nimi o problémech, analyzovat je a nechat děti rozhodnout, co by chtěly změnit. Dívky proto začaly chodit do vzdálenějších vesnic, kde bylo mnoho chudých dětí bez šance na vzdělání. Jednou týdně je tam jezdily učit. Později samy přišly s tím, že chudé děti nejsou jen ve vesnicích, ale i přímo za branami školy, a že bychom jim měli pomáhat. V Indii má každá škola předmět zvaný „společensky užitečné práce“, může to být třeba zahradničení nebo různé praktické činnosti. Naše škola se v rámci toho rozhodla učit chudé děti. Každé děvče tak mělo v rozvrhu vyhrazený čas, kdy vyučovalo děti, které přišly z ulice.

Co je podstatou vaší učební metody?
Dítě je vyučováno metodou jeden na jednoho dalším dítětem, které dobře rozumí jeho problémům. V mé třídě bylo vždy kolem padesáti dívek, které byly připraveny ve vyhrazený čas učit ty, co přišly z ulice. Prostor pro to byl na střeše školní budovy. Vzdělávání je obvykle dvoudimenzionální proces, to znamená, že učitel prostě předává znalosti žákům. Když ale dívky takto začaly samy učit, mluvily s chudými dětmi, viděly jejich bídu, vzdělání pro ně nabralo třetí dimenzi.

Děti z ulice jste začala dokonce přijímat do školy...
Ano. Začala jsem přijímat dívky z ulice. Během jednoho roku, kdy je učily ostatní děti metodou jeden na jednoho, se chudé děti bez vzdělání naučily číst a psát a mohly se zařadit do třídy.

Ve vašich třídách se tak učí dívky ze zámožných rodin spolu s dětmi z ulice, žáci různých vyznání i handicapované děti. Jak to funguje?
Ve většině našich tříd bývá alespoň padesát, padesát pět dětí. Ale učíme je ve skupinách, takže padesátičlennou třídu rozdělím na šest skupin po osmi nebo devíti. Zvládnout tolik dětí je pak mnohem jednodušší. Významnou část aktivit ve třídě přebírají žákyně. Snažíme se zároveň odstranit veškerou soutěž mezi nimi.

Není soutěž a snaha „být nejlepší“ někdy efektivní motivací?
To vede jen k frustraci a průměrnosti. Jak můžete být ze všech nejlepší? Dítě by mělo soutěžit spíše samo se sebou, překonávat vlastní výsledky, bez ohledu na ostatní.

Ve vašich třídách prý nikdy není ticho...
Není. Myslím, že velmi tichá třída je mrtvá. Pokud chcete ticho, jděte na hřbitov. Věřím, že děti se učí hlavně interakcí mezi sebou a s učitelem. Ve třídě je tak stále ruch a šrumec. Učitelka dětem dává úkoly do skupin, tak mají možnost o tom mezi sebou diskutovat a společně vymyslet řešení. To je mnohem lepší způsob učení, než když vám někdo jednoduše řekne, co máte dělat, to je myslím velmi nudné.

Děti přitom překvapivě samy přestávají zlobit a jsou disciplinované. Metoda zkrátka funguje, když jí dáte šanci. Když dáte šest zlobivých dětí dohromady, dáte jim projekt, něco zajímavého, co mají dělat, přestanou zlobit. Dítě většinou zlobí jen proto, že je bystré, ale přitom se nudí.

Vaše metoda se již používá v řadě indických škol. Myslíte, že je přenositelná i do rozdílných vzdělávacích prostředí, třeba do České republiky?
Samozřejmě. V Indii touto metodou učí opravdu mnoho škol. Ale i v mnoha západních zemích se používá. Moje kniha vyšla v dvoumilionovém nákladu. I tady v České republice je o ni zájem, proto jsme zde uspořádali seminář.

Polovina dětí neplatí školné. Řada z nich ve škole bydlí

Soukromá škola Loreto Sealdah, v níž jste téměř půlstoletí dělala ředitelku, tedy zdarma učí chudé děti. Jak se k tomu postavili rodiče těch bohatých? Souhlasili?
Ano, dívek z ulice je dnes ve škole asi polovina a učí se zdarma. Druhá polovina děvčat platí klasicky školné. S rodiči jsem na počátku mluvila, vysvětlila jim to a garantovala, že zachováme velmi dobré akademické standardy. Řekla jsem jim také, že pokud nesouhlasí, mohou dítě dát do jiné školy. Naše škola má více zájemců, než kolik dětí skutečně může přijmout. Myslím, že když program pro chudé děti začínal, žádné z těch bohatých neodešlo.

Pomáháte dětem z ulice i jinak?
Řada z těch, které venku nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, bydlí přímo v budově školy. Říkáme tomu Duhový domov (Rainbow home, pozn. red). Děti z ulice mohou zůstat v budově školy, bydlet tam a přes den se tam učit. V noci by škola jinak zůstala prázdná a nevyužitá. Dívky z ulice někdy s sebou přivedly i malé bratříčky, kteří potřebovali, aby se o ně starší sestra postarala. Když vyrostli a bylo jim tak osm, devět let, začali více zlobit a přešli do chlapecké školy.

Vláda později náš koncept duhových domovů přejala a v Indii už dnes existuje patnáct takových školních duhových domovů. Já jim radím při jejich budování. Mám radost, že vláda nyní rozhodla, že založí dalších deset domovů, protože jsou velmi úspěšné. Až se v létě vrátím do Indie, už tam bude celkem pětadvacet duhových domovů.

Kdo na děti v duhových domovech dohlíží?
Všechny naše školy mají samozřejmě řádné učitele, kteří jsou s dětmi přes den. V noci děti spí ve třídách a dohlížejí na ně pracovníci neziskových organizací. Ti se o ně starají od půl páté odpoledne do půl desáté ráno. Pak jdou zase klasicky do školy. Děti jsou vedeny k samostatnosti, samy si uklízí a vaří.

Jaký je zájem dětí z ulice?
Obrovský. Nemůžeme přijmout zdaleka všechny, musíme je vybírat losem. Do naší školy se tak dostane tak jedno dítě z dvaceti.

Jakých výsledků jste ve vašich třídách v Indii během desítek let praxe dosáhla?
Děti, které neuměly psát ani číst, se to u nás naučily během jednoho roku. Za třicet pět let, co jsem byla ředitelkou, jsem nikdy neměla propadlíka. Za celou svoji učitelskou dráhu jsem pak měla jednu dívku, která školu nezvládla, a to bylo proto, že musela hodně pracovat doma.

Dosáhly některé děti z ulice vysokého vzdělání?
Většina dětí z duhových domovů jde nakonec na vysokou školu a získají diplom. Mají velmi dobré pozice v různých zaměstnáních.

V Indii jste učila od roku 1956, za tu dobu vaší školou prošlo několik generací dětí. Jste s některými stále v kontaktu?
Příští rok to bude šedesát let, co jsem v Indii. Řada mých dětí jsou již rodiče nebo prarodiče. S některými se stále vídám. Příští týden mířím do Spojených států, kde se potkám s mými žákyněmi, které se tam usadily.

Jaké jsou vaše další plány?
Nyní odlétám do Spojených států, kde budu do začátku června. Pak jedu domů do Irska navštívit svoji rodinu. V polovině července se vracím do Indie zpět do práce.

Dokument Sit Beside Me o práci sestry Cyril:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Slovenská policie ani po 18 letech nemá vraha studenta Tupého, podezřelé pustila

Slovenská policie zadržela deset lidí v téměř osmnáct let starém případu vraždy studenta Daniela Tupého, osm z nich...

První slovenské migy už jsou na Ukrajině. Sestřelíme je, hrozí Moskva

Slovensko už předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, oznámilo ministerstvo obrany. Vláda minulý týden rozhodla,...

Ukrajinské velení oznámilo stažení ruské armády, pak se za omyl omluvilo

Generální štáb ukrajinské armády ve čtvrtek ve svém hlášení oznámil, že došlo ke stažení ruských vojsk z obce Nova...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...