Na konci května jste prohlašoval, že se nebudete zapojovat do žádných výborů v Evropském parlamentu. Radio Impuls nyní upozornilo, že jste členem dokonce dvou výborů a v dalším jste veden jako náhradník. Proč jste změnil názor?
Já jsem nezměnil úplně názor. Hodlám se zapojit do ústavního výboru, což je takový minivýbor, který nevyžaduje příliš času jako ty standardní výbory. Když se poslanci předběžně ucházeli o to, v jakých výborech by chtěli být, nebylo jasné, co projde, takže pro jistotu jsem se ucházel o více výborů. Předpokládám ale, že nebudu stíhat činnost v obou, a že zůstanu jen v tom ústavním výboru.
Proč je ústavní výbor „minivýbor“?
On má status takového menšího výboru. Ale teprve se rozkoukávám, třeba se ukáže, že to je jinak.
Mach a výbory„Zapojovat se do výborů mi užitečné nepřijde, nechci se nijak specializovat. Mám i podezření, že členství ve výborech je trochu úplatkem EU. Poslanci jezdí do Bruselu pro příspěvky, a stávají se tím zajatci unie. Má to být naopak, parlament má bránit občany proti vládě,“ řekl Petr Mach 27. května pro server Česká pozice. |
A rozpočtový výbor tedy opustíte?
Předpokládám, ale uvidím teprve na ustavující schůzi, jaká bude jeho časová náročnost a šance něco tam prosadit.
Před časem jste také řekl, že členství ve výboru považujete za jakýsi úplatek Evropské unii. Jak jste to myslel?
Poslanci jezdí na výbory jen proto, aby se tam zapsali na listinu a inkasovali denní poplatek. Proto se chci věnovat tomu ústavnímu výboru, abych tam mohl prosadit ten svůj hlavní záměr. Nebudu se tam asi účastnit úplně všeho, ale chci prosazovat, aby euro bylo dobrovolné.
Vy ale budete také inkasovat poplatky.
Nebudu tam ale jezdit kvůli tomu. Mám prostě konkrétní plán, který chci prosadit. Poslanců je tam 751 a většina z nich se pouze veze, sedí tam, nic nedělají. Nedává mi to jiný smysl, než inkasování těch příspěvků. Já mám konkrétní plán.
Tak by asi argumentovali všichni poslanci, že mají plán, který na výboru chtějí prosadit.
Já to nikomu neberu.
Jak konkrétně vám členství ve výboru pomůže v prosazování toho, aby vstup do eurozóny byl dobrovolný?
Chceme prosadit změnu smlouvy o fungování Evropské unie. Naše frakce to navrhne. Pokud se povede, že o tom Evropský parlament bude jednat, tak ta věc půjde do ústavního výboru, protože se to týká změny smlouvy. Takže já bych to potom na výboru obhajoval, abych získal jeho podporu a to by potom zvýšilo šanci, že se získá podpora celého parlamentu.
Nedávno jste vstoupil do frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) Nigela Farage (více čtěte zde). Proč jste se rozhodl právě pro tuto frakci?
My jsme to deklarovali od začátku, protože nás pojí přátelské vztahy se stranou UKIP, vedenou Nigelem Faragem, který je v čele té frakce. Mohl jsem být i nezařazený poslanec, ale to má celou řadu nevýhod. Chtěl jsem být proto členem frakce a tato je mi nejbližší.
Neměl jste problém s populistickými, někdy možná až rasistickými, postoji Nigela Farage?
On určitě nemá názory rasistické. Někdy řekne něco populistického nebo lidového.
Například prohlásil, že by nebydlel vedle Rumuna.
Každý má právo říct, vedle koho chce nebo nechce bydlet. Necítím, že by to byl problematický výrok. Ale v budoucnu mohou zaznít problematické výroky od dalších členů frakce. Je to hodně rozkročené hnutí. To, že jsem ve frakci neznamená, že automaticky souhlasím se vším, co zazní od jednotlivých členů. Naše frakce ani nemá žádný systém jednotného hlasování.
Je neuctivé hrát hymnu, kterou voliči odmítli. Proto jsem se otočil
Minulý týden jste se v Evropském parlamentu spolu s poslanci za stranu UKIP otočil zády, když hrála hymna Evropské unie (více čtěte zde). Čí to byl nápad?
Bavili jsme se o tom na frakci a Nigel Farage zmínil, že čeká, že budou hrát Ódu na radost, a že on má v úmyslu obrátit se zády. Nebyl to návrh, jak se jednotně zachovat. Bylo na každém, jak se k tomu postaví.
Poté se spustila kritika, že to bylo velmi neuctivé gesto, vůči Evropské unii. Co si o tom myslíte?
Já považuju za neuctivé naopak hrát tu skladbu, jakoby to byla hymna.To žádná hymna není.
Je to sice neoficiální hymna, ale je určitou zvyklostí Ódu na radost považovat ze hymnu EU, nemyslíte?
V roce 2003 byl připraven návrh Evropské ústavy, který obsahoval ustanovení, že vlajka s hvězdami a Óda na radost jsou oficiální symboly EU. Tento návrh ústavy ale neprošel. Odmítli ho Francouzi i Nizozemci. Nejvíce jim vadily hymna a vlajka jakožto státní symboly. Pak prošla Lisabonská smlouva již bez těchto symbolů. Pouze některé státy k ní připojily prohlášení, že to dál považují za hymnu a vlajku EU. Je to tedy jen prohlášení několika států a Óda na radost není žádná oficiální hymna. A mě připadá neuctivé vůči voličům, kteří ji odmítli, ignorovat jejich vůli a předstírat, že to je hymna. Takže já jsem se otočil zády k předsednictvu, ne k těm hudebníkům. To není neúcta k hudbě, mně se ta skladba samozřejmě líbí. Toto ale bylo politické gesto.
Video zachycuje šéfa Strany nezávislosti Spojeného království Nigela Farage (v kroužku) a jeho spolustraníky při hymně EU:
1. července 2014 |