Nemůžete Číně vykládat, co má dělat, hájí svou misi Zaorálek

  20:11aktualizováno  20:11
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před několika dny navštívil Čínu. Opozice ho kritizovala za podepsání prohlášení, které označuje Tibet za neoddělitelnou součást Číny. Šéf diplomacie se v rozhovoru pro MF DNES brání a tvrdí, že třetinu jednání s šéfem čínských diplomatů věnoval otázce lidských práv.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) na návštěvě Číny. Na snímku je zachycen jeho čínský protějšek Wang I ( 29. dubna 2014 v Pekingu). | foto: ČTK

Jak moc je pro ministra zahraničí z České republiky těžké jednat s velkou Čínou, jež třeba lidská práva chápe odlišně? Nebojoval jste s pocitem méněcennosti?
Určitě ne. Já nepropadám těmto pocitům. Těch jednání jsem tam absolvoval více. Mám určitou zkušenost s čínskými partnery a oni mají určitou zkušenost se mnou. Na Čínu se dívám také z hlediska plynoucího času. Když se v roce 1972 sešel (americký prezident) Nixon s (čínským vůdcem) Mao Ce-tungem, byla Čína nevýznamnou zemí, politicky i ekonomicky. Od okamžiku otevření Číny v roce 1979 vidím její postupný vzestup a neuvěřitelný rozvoj, který dělá dnes z Číny jednu z klíčových zemí světa.

Proč bylo nutné v bilaterálním prohlášení s Pekingem speciálně vyhlašovat, že Česko uznává teritoriální celistvost Číny?
Já nevím, jestli znáte průběh toho klíčového jednání s ministrem zahraničí, ale pokud si ho já vybavuji, tak asi třetinu času jsme věnovali otázce lidských práv.

Zaorálek v Číně

Proč se tedy problematika lidských práv ve společném prohlášení více neprojevila?
Já nevím, proč se něco neobjevilo. Já vám pouze říkám, jaký je stav. V tomto jsem navázal na podobné rozhovory, které jsem měl v Číně i v minulosti. Ze svého hlediska si myslím, že si počínám stále stejně.

Takže to nechápete jako porušení havlovské tradice české zahraniční politiky?
Deklarace byla předmětem jednání. Já jsem jasně řekl, co musí a co nemůže být její součástí. Na druhou stranu rozumím tomu, že Čína byla v posledních letech znejistělá. U některých setkání, která začala v roce 2008, měla pocit, že stykem s představiteli politického exilu tady dochází ke zpochybňování její územní celistvosti.

Pro Čínu je toto choulostivá věc. Tibet představuje rozlohou obrovské území. Podobné zdůraznění Čína požadovala po celé řadě svých partnerů. Nějakým způsobem to vzali na vědomí a respektovali Norové, Dánové, Britové, Němci a Spojené státy.

Česká republika nikdy nepodporovala samostatnost Tibetu. Proč se tedy něco takového podepisovalo?
Protože teď nejde o Českou republiku, ale o Čínu. Opakuji. Čína měla v posledních letech pocit, že dochází ke zpochybnění její územní celistvosti. Já nevím, proč bych neměl Číně zopakovat, že my to respektujeme. Zvláště když jsem v poslední době horoval pro to, že principy územní celistvosti v případě Ukrajiny jsou základ.

Srovnávat Ukrajinu, která je pod nátlakem Ruska, s Čínou není přece správné.
Je to to samé. I v tom prohlášení najdete odkazy na deklaraci Charty OSN.

Rozdíl je ten, že Tibet byl v 50. letech podle výkladu exilové vlády k Číně násilně připojen. Ty dvě věci jsou historicky odlišné...
To tedy nevím. K připojení k Číně nedošlo v 50. letech. Je evidentní, že Tibet byl součástí větších útvarů už dříve, po staletí. Můžeme mluvit o formě. Nepokládám vůbec za přesné, když se mluví o tom, že tato deklarace zpochybňuje něco na naší lidskoprávní pozici. Součástí mého jednání s ministrem zahraničí bylo právě zdůraznění toho, že my významnou část našich vztahů pokládáme lidskoprávní dialog. Já jsem to otevřel v té souvislosti, že velkým tématem v Číně je dnes otázka kvality života.

Asi máte na mysli třeba znečištění ovzduší?
I životní prostředí či sociální oblast. Stejně tak jsem ale řekl, že je důležitá oblast svobody vyjadřování a svobody shromažďování. Dovolím si tvrdit, že žádný český politik toto ještě žádnému čínskému představiteli v minulosti neřekl. Asi chápete můj údiv. Připadá mi, že tam konzistentně tuto otázku otevírám.

Setkal byste se s dalajlamou?
My Číňanům říkáme, že respektujeme, že jim vadí, že se v minulých letech někteří evropští politici setkali s představiteli (tibetské) exilové vlády.

Takže není správné s ním osobně jednat?
Číňané vnímají to, co se (v souvislosti s dalajlamou) odehrálo za poslední léta, jako zpochybnění územní celistvosti země. Tím, že respektujeme politiku jedné Číny, jakoby říkáme: respektujeme tuto vládu a nebudeme jednat s jinou. To je to, na čem Číňanům záleží.

Když se s Číňany bavíte o svobodě slova, berou vaše slova vážně?
To teprve musíme zjistit. Proto jsme ten dialog otevřeli. To jsou témata, o kterých se chceme bavit, a na čínské straně nikdo neřekl ne. Což já tvrdím, je velmi důležitá věc. Vadí mi, že si někdo myslí, že můžu přijet do Číny a začít tam vykládat, co a jak mají dělat.

To přece nemůže takto fungovat. Jako Evropan nemám patent na rozum a Číňané mají také svou hrdost. A mě jde o to, aby se zamysleli. Možná je to naivní, ale chci je přimět k tomu, aby si řekli: možná na tom něco je.

To je ale extrémně těžký úkol.
Ano, ale jde to. Kdysi jsem byl na jednání s předsedou Všečínského shromáždění a to jednání bylo velmi nepříjemné. Řekl jsem mu, možná nepříliš elegantně, že máme ke shromáždění výhrady, a tehdy při jednání vznikla dusná atmosféra. Pak, až když se šlo na oběd, mi mezi čtyřma očima přiznal, že mám vlastně v něčem pravdu.

Ale že se situace za několik let ohromně vyvinula. Měl jsem pocit, že to mělo smysl, ne proto, že bych ho přesvědčil, ale proto, že byl ochoten se o tom bavit. Bylo vidět, že mu není proti mysli uznat, že minulá podoba shromáždění nebyla příliš funkční.

Ale říká to z pozice člověka, který funguje v rámci nějaké jasně dané hierarchie. Když kdysi nějaký český komunistický představitel mluvil s někým ze zahraničí, jistě mohl také použít argumentaci typu "zlepšuje se to".
Ano, ale já jsem zažil na vlastní kůži to, že si uvědomili, že to problém je a že by s tím měli něco dělat. Chci se dopracovat k inteligentnějšímu způsobu, jak ten dialog s Čínou vést.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Boj proti gayům a potratům. Bolsonaro založil konzervativní stranu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve čtvrtek slavnostně představil svou novou politickou stranu, Alianci pro Brazílii...

Krampová-Karrenbauerová překvapila spolustraníky. Měla v plánu rezignovat

Předsedkyně německých křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová v pátek překvapila své...

Ficův Směr může jásat. Rozhádaná opozice se před volbami zase nedohodla

Slovenská opozice opět projevila svou neschopnost dohodnout se. Avizovaná velká koalice či „blok změny“ padá a strany...

Pražákům, těm je tu hej. Metropole je ve světovém srovnání třináctá

Praha se umístila na 13. místě v žebříčku, který posuzuje města podle kvality života. Celkem hodnotil 113 měst z celého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz