Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Drábová: Írán je velký a hrdý stát, nemůže ustoupit ve všem

  1:01aktualizováno  1:01
Výsledek ženevských jednání o omezení íránského jaderného programu je jasným krokem kupředu. V rozhovoru pro iDNES.cz to řekla šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Nejvýznamnější je podle ní stanovení pětiprocentní maximální hranice pro obohacování uranu.

Jaderná elektrárna v íránském Bušehru. | foto: AP

Myslíte, že dohoda o omezení jaderného programu Íránu skutečně znemožní výrobu jaderné bomby?
Tyto dohody vždycky záleží na tom, co daný stát bude skutečně chtít dělat. Věřme, že Írán dospěl k tomu, že obohacování uranu na pět procent je dostačující pro jeho mírový jaderný program a že se toho bude držet. Není žádný způsob, jak mu technologie zcela odejmout.

Je tedy výsledná dohoda nejlepším možným řešením, kterého diplomati západních mocností mohli dosáhnout?
Dlouhá léta Írán intenzivně tvrdil, že potřebuje obohacovat na dvacet procent kvůli palivu pro výzkumný reaktor. Toto je tedy krok kupředu.

Dana Drábová

Dana Drábová na přednášce v Českých Budějovicích

Jaderná fyzička, od roku 1999 předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vystudovala obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze. Poté pracovala v nynějším Státním zdravotním ústavu. Byla ředitelkou odboru havarijní připravenosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (1995-1996) a ředitelkou Státního ústavu radiační ochrany (1996-1999). V letech 2006-2009 předsedala asociaci západoevropských jaderných dozorů (WENRA).

Dá se výsledek vyložit jako diplomatické vítězství Teheránu, jak tvrdí například izraelští představitelé?
V těchto jednáních nikdy není vítěz. Oni museli také hodně ustoupit a zapomenout na silná prohlášení svých předchůdců. Ten výsledek je ale kompromisní. Jednalo se původně o to, že Írán zásobu obohaceného uranu, kterou už má, vyveze do nějaké neutrální země a s obohacováním úplně skončí. Ničeho takového se ale nedosáhlo.

Který ústupek ze strany Íránu hodnotíte jako nejvýznamnější?
Právě tu hranici pěti procent, protože uran obohacený na pět procent se skutečně nedá použít pro výrobu zbrojního uranu. Mimochodem ani ten dvacetiprocentní, ale dostáváte se s ním přece jen už o hodný kus blíže zbrojnímu uranu.

Na kolik procent tedy musí být uran obohacený, aby mohl sloužit pro zbrojní účely?
Na 90 až 95 procent.

Jak daleko by podle vás Írán byl od výroby jaderné bomby, pokud by o ní skutečně usiloval?
Jedna věc je mít materiál, ten zbrojní uran, případně plutonium jako jadernou výbušninu. A druhá věc je mít bombu. K tomu, abyste zařízení přivedla do stavu, kdy bude fungovat jako bomba, je ještě dlouhá cesta.

Potřebujete spoustu součástek a velmi sofistikovanou elektroniku. A také nosiče, tedy rakety. Ty Írán má, protože souběžně s jaderným programem rozvíjí intenzivní program raket středního i dlouhého doletu. To vzbuzovalo možná větší znepokojení, než samotný jaderný program.

A kdybyste tedy měla časově odhadnout, za jak dlouho by byli Íránci schopní bombu vyvinout?
Kdyby o ni skutečně usilovali, tak už ji mají. Kdyby o ni začali usilovat teď se zařízeními, která mají, tak je to otázka několika roků.

Americký prezident Obama před časem uvedl, že by Íránu k výrobě jaderné bomby stačil rok.
Prezident Obama má od svých zdrojů jistě lepší informace než já. Ale já bych o tom spíše pochybovala. Jedna věc je, že by za rok mohl mít dostatek zbrojního uranu. Ale pokud chcete sestrojit jadernou zbraň, tak to nikdy nedokážete, aniž byste to nejprve zkušebně odpálila. To vidíme třeba na příkladu Severní Koreje.

Fotogalerie

Touto zkouškou teprve zjistíte, že to skutečně umíte. Zatím všechny země, ať už ty, co jsou členy jaderného klubu, nebo ty, které zbraň mají, ale členy toho uznávaného klubu nejsou, jako Indie a Pákistán, pokusný výbuch absolvovaly. Írán ani náhodou.

Síť, kterou má Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek, toto zachytí velmi spolehlivě. Koneckonců my máme na svém území také jednu stanici z té sítě a korejské výbuchy jsme viděli.

Kontrolují se jen nahlášená zařízení. Hory ale schovají leccos

Írán slíbil, že ve svých reaktorech umožní denní inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou bezpečnost. Je reálné, že tyto inspekce odhalí jakékoli porušení dohody?
Inspekce jsou velmi podstatný ústupek, pokud je Írán umožní na všech zařízeních. Kontroly jsou stoprocentní do míry, do jaké agentura o zařízeních ví.

Co se v Ženevě vyjednalo

Šest velmocí v neděli v Ženevě podepsalo předběžnou dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Írán se zavázal k omezení některých částí tohoto programu výměnou za zmírnění sankcí. Slíbil, že zastaví obohacování uranu nad pět procent a že nebude zvyšovat ani zásoby uranu obohaceného na 3,5 procenta. Nemá instalovat další centrifugy na obohacování uranu, a to jakéhokoli typu, ani budovat další zařízení na obohacování uranu. Teherán dále souhlasí s rozsáhlými a soustavnými inspekcemi ve svých jaderných zařízeních (více o dohodě čtěte zde).

Mohou existovat utajená pracoviště?
Írán měl řadu zařízení, která přiznal až ve chvíli, kdy byly jednoznačné důkazy ze satelitních snímků. To právě vyvolalo podezření. Pořád tam je možnost, že na povrchu není nic. Ty horské masivy v Íránu umožňují leccos.

Agenturní kontroly začínají tím, že stát poskytne kontrolorům seznam zařízení a činností, které tam probíhají. Vzorky jsou pouze pomocná verifikace, že to tak je. Jenže v mezinárodních vztazích se musíte spoléhat na dobrou vůli svého partnera. Jestliže Írán projevuje dobrou vůli, buďme rádi.

Nemůže tu dobrou vůli projevovat jen na oko?
To je možné. Ale pro mě změna, která nastala odchodem prezidenta Ahmadínežáda, je dost podstatná, protože to byli lidé z jeho okolí, kteří harašili zbraněmi. Ta rétorika se kompletně změnila. A další věc je, že možnosti a metody, které mají zpravodajské služby, jsou dnes nepředstavitelné.

Za půl roku budou jednání pokračovat. Pokud bude Írán stávající dohodu dodržovat, je možné, že se vztahy se západem zcela normalizují?
Můžeme v to jedině doufat. Situace se dnes změnila. Írán chce postupovat cestou vyjednávání. S vývojem bych tedy byla spokojená, více se určitě dosáhnout nedalo. Vzhledem k tomu, že to je velký hrdý stát s dlouhou historií, tak světové společenství nemůže čekat, že ustoupí úplně ve všem. Írán je velmi bohatá země s šedesáti miliony obyvatel, pokud by se stal dobrým partnerem světovému společenství, tak tím všichni jenom získají.

Advokát v Rozstřelu: Nejde o posouzení Hilsnerovy viny, ale o spravedlivost procesu

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Průzkum: Španělské děti chtějí za šéfa tamního Prymulu, Messiho a Katy Perry

Mnoho dětí by si za svého budoucího šéfa přálo Fernando Simóna, epidemiologa, který od března pravidelně informuje...

QAnon v Kongresu. Trump potře satanisty a zneužívače dětí, věří politička

V americkém Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor Greeneová, která v...

Německo nabídlo reparace za genocidu v Namibii. Té však částka nestačí

Namibie odmítla nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých obyvatel v době, kdy byla tato africká země...

Přes La Manche se plaví rekordní počty migrantů. Británie je chce odříznout

Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes Lamanšský průliv,...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...