Po povodni zůstala města duchů, líčí český hasič katastrofu v Srbsku

  17:06aktualizováno  17:06
Srbsko a Bosnu trápí stoletá voda, která postihla více než 1,6 milionu lidí. Se zvládáním ničivých povodní a jejich následků pomáhají na Balkáně také Češi. Srbové podle nich situaci zvládají s přehledem, popisuje v rozhovoru pro iDNES.cz olomoucký hasič Jiří Glabazňa, který nyní pomáhá v Srbsku.

Záběry z povodní na Balkáně vypadají děsivě. Jaká je realita na místě?
Některé oblasti vážně vypadají jako města duchů. Náš tým nyní působí v industriálních oblastech, takže my se s normálními lidmi stejně příliš nepotkáváme, ale i tak můžu říct, že celkově je situace v Srbsku opravdu vážná.

Jak pomoci

České charitativní organizace vyhlásily veřejné sbírky, jejichž prostřednictvím je možné přispět postiženým oblastem na Balkáně.

ADRA ČR
Účet: 34983498/0300
Variabilní symbol: 510
Je možné přispět online.

Český červený kříž
Účet: 222885/5500
Variabilní symbol: s. 888
Dárcovská SMS: DMS CCK na telefonní číslo 87 777*

Člověk v tísni
Účet: 51945194/0300
Dárcovská SMS: DMS SOSBALKAN na číslo 87777*
Je možné přispět i kartou.

Charita ČR
Účet: 55660022/0800
Variabilní symbol: 109 (Srbsko), 102 (Bosna a Hercegovina)
Dárcovská SMS: DMS CHARITASVET na číslo 87 777*

* Cena DMS je 30 Kč. Organizace obdrží 28,50 Kč.

My nyní odčerpáváme vodu hlavně v elektrárnách, které jsou pro Srby teď klíčové. Povodně jim výrazným způsobem narušily běžný chod energetiky, na které jsou závislí.

Jak se s mimořádnou situací Srbové vyrovnávají?
Srbský národ má obrovské srdce, lidé si vzájemně velmi pomáhají. Oni například velmi trpí tím, že jim velká voda vzala fotky a tím pádem i vzpomínky. Na druhou stranu drží při sobě.

I rodina, v jejímž domě bydlí deseti lidí, poskytne ubytování potřebným, takže se jich tam najednou vměstná 28. Z těch 18 lidí navíc rozhodně nejsou všichni jenom příbuzní, ale třeba i úplně neznámí lidé. Také úřady jsou na to připravené, využívají například sportovní haly nebo basketbalová hřiště.

Jak se Srbové chovají k vám, vítají vaši pomoc?
Nestalo se, že by vůči nám ze srbské strany něco nefungovalo. Lidé jsou k nám velmi vřelí a jsou nám samozřejmě vděční. Do Srbska jsme jeli bez bližší znalosti země a bez předchozího seznámení s tím, jak to v zemi chodí.

Jsme proto nadmíru překvapeni, jak jsou přátelští a přívětiví. I na pracovní úrovni vše funguje skvěle. Například naše speciální čerpadlo je používáno opravdu velmi efektivně, to situaci podstatně usnadňuje.

Kolik českých hasičů nyní v Srbsku pomáhá?
V Srbsku jsou nasazeny dvě jednotky našich hasičů a další jednotka je v Bosně, to je celkem 33 českých hasičů. Troufám si říct, že v takové frekvenci a s takovým nasazením, s jakým tu od pátku pracují naši kluci, tu nepracuje snad nikdo jiný. Naše jednotky mají vysoký stupeň vycvičenosti, je vidět, že to jsou lidé, kteří jsou pro tuto práci předurčeni.

Fotogalerie

Konkrétně jednotka ze Zbiroha, se kterou tu jsem já, má obrovskou efektivitu, tím pádem sklízí díky ze všech stran. I Srbové raději přijdou za českou jednotkou než například za německou, která má problémy s tím, že musí být pořád pohromadě ve formaci, s tím, že musí mít všechno stejný odstín a tak dále. Češi jsou prostě mnohem flexibilnější a i v komunikaci jsme si blíž, chováme se k nim mnohem bratrštěji než jiné národy.

Jak se Srbové staví k nabízené pomoci ze zahraničí?
Srbsko je chudá země, což je faktor, který se projevuje v mnoha oblastech. Srbové jsou za normálních okolností velmi hrdí na to, že jsou samostatným národem a své problémy dokážou řešit. Řeší je efektivně, ale mají jich spoustu, proto je potřeba i mezinárodní pomoci. Jsou to ovšem lidé racionální, proto velmi zvažují, jestli nabízené pomoci využijí nebo ne. Tohle jsou však problémy, které svými silami a prostředky vyřešit nemohou.

Jak se zásah hasičů v Srbsku odlišuje od zásahů při povodních v Česku?
My jsme u nás zvyklí na to, že máme na všechno strategické plány, které oni zas tak propracované nemají. Mají však obrovskou operabilitu a umí bryskně pracovat s informacemi tak, aby byl výsledný efekt správný. Je to dané i tím, že srbské politické autority jsou řekněme striktnější. Tady zkrátka přijde jenom jeden člověk, který řekne, že to bude takhle a takhle a tak to pak taky je. To je s ohledem na tuto výjimečnou situaci velmi důležité.

Odlišují se i tím, že nemají prostředky na dostatečné vybavení, ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Na své možnosti odvádí výborný výkon. Velmi si jich vážím pro to, co dělají, aby situaci co nejrychleji napravili.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky
Premium

Reportáž z bouřícího se Iráku: ani smrt nás nezastaví! hlásají demonstranti

Sedím na ochozu jedné z budov lemujících náměstí Tahrír a pozoruji vzdouvající se lidské moře pode mnou. V důsledku...

Nahotu zakrývali ovcemi. Proti charitativnímu kalendáři se zvedla bouře

Britští studenti veterinární medicíny chtěli nafotit zajímavé snímky do charitativního kalendáře a získat peníze na...

V Bratislavě našli brutálně zbitou ženu. Policie o její smrti mlčela

Na Slovensku minulý týden vyhlásili pátrání po čtyřiatřicetileté učitelce a fotografce Viole Macákové. Přitom byla už...

Dvouhlavý had či ryba. Na peruánské planině objevili vědci další obrazce

Vědci z Japonska objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí asi 140 nových obrazců, takzvaných geoglyfů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz