Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uprchlíci nás neohrožují, Angličané se chovají hůř, hlásí Češka z Kosu

  6:25aktualizováno  8:30
Z řeckých ostrovů přicházejí v posledních dnech zprávy o přílivu uprchlíků. Symbolem problémů se stal ostrov Kos. Jeho obyvatelka, Češka Linda Koulias, však katastrofické scénáře mírní. Život se jí s příchodem migrantů nezměnil. V rozhovoru pro iDNES.cz uvedla, že mnozí britští turisté se chovají hůř než běženci.
Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku...

Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku uprchlíci po vylodění na ostrově Kos (31. května 2015) | foto: AP

Cestovní kanceláře tvrdí, že Kos nemá žádné problémy s přistěhovalci. Jak to vidíte vy?
Kos problém s přistěhovalci má, a to z toho pohledu, že jsme jejich přestupní stanicí. Problém s přistěhovalci máme také kvůli negativní reklamě. I přesto, že naši bezpečnost nijak neovlivňují.

Linda Koulias

Žije na řeckém ostrově Kos již 12 let. Bydlí přímo ve stejnojmenné metropoli na předměstí Lambi. Pracuje v logistice v místní importní společnosti. Veškerá práce na Kosu je podle ní navázána na turismus. "Všichni máme práci jen díky turismu. Když turismus nebude, nebudeme mít komu prodávat naše zboží, protože na něj lidi nebudou mít," uvedla pro iDNES.cz

Cestovky také uvádí, že se počet uprchlíků na Kosu oproti loňsku zvýšil minimálně. Podle statistik ale loni na Kos za stejné období připlulo několik desítek migrantů, letos už 7 500. Na ostrově přitom žije asi 33 tisíc lidí. Opravdu není znát, že se počet přistěhovalců zvýšil takto razantně?
Dovolím si to poupravit. Na Kosu žije asi 35 tisíc obyvatel na 292 kilometrech čtverečních. Imigranti, kteří tady momentálně pobývají, jsou na 50 metrech čtverečních před policejní stanicí a v objektu, který není používaný a je vzdálený od jakéhokoli centra dění a turistických oblastí. Odhaduji, že jich zde čeká na vyřízení dokladů asi 500 až 800, kteří se neustále obměňují. Zhruba 70 až 80 jich denně odjíždí a 50 až 100 přijíždí. Na chodu Kosu to tedy není znát.

Z fotografií zpravodajských agentur to ale nevypadá, že jsou uprchlíci jen u policejní stanice.
Ta oblast, ze které jsou tyto fotografie, jsou opravdu jen z okolí před policejní stanicí. Za ní se dokonce nachází Hippokratův platan, kam se vodí turisté, aby jim byla vysvětlena historie moderní medicíny. Já osobně jsem tam nikdy žádného uprchlíka nepotkala. Nemůžu popřít, že je potkám na ulici, jak se procházejí. Policejní stanice se navíc nachází hned před pláží.

Jak místní lidé reagují na uprchlíky? Pomáhají jim, nebo jim vadí?
Místní obyvatelé jsou velice ochotní a milí lidé, kteří chápou, že se uprchlíci dostali do složité situace a jsou si plně vědomi, že nás sem nepřijeli okrádat, zabíjet, či nám nějak ubližovat. Chápou, že se uprchlíci snaží utéct před válkou, zachránit své rodiny a najít pro sebe a své blízké svobodu. Pokud by nám tady škodili, mohli by se s jakoukoli svobodou hned rozloučit.

Řecké ostrovy zaplavili migranti. Je to tu nechutné, stěžují si turisté

Jak konkrétně uprchlíkům pomáháte?
Je nám jich líto, ale pomoc se omezuje pouze na jídlo, které je většinou dováženo z místních kostelů. Tihle lidé nemají možnost si nabalit kufry plné oblečení. Mají před sebou dlouhou cestu a nemohou tahat z přestupní destinace oblečení a další věci.

Jak velká rána může být pro místní turismus současná uprchlická vlna?
V případě, že vše zůstane tak, jak je - myslím tím, že jsme pouze přestupní stanicí - tak skoro žádný. V případě, že se o nás budou média vyjadřovat jako o zaplavených „Kosácích“, tak velmi ošklivý. Nepřipadá v úvahu, že by zde imigranti měli zůstávat. Nemáme jim co nabídnout. Zatím jim můžeme dát jídlo, ale kdybychom kvůli utlumení turismu neměli co jíst ani my, tak by měli smůlu.

Jaký je postup místních úřadů po tom, co pobřežní stráž uprchlíky zachrání z moře?
Uprchlíci většinou podstoupí lékařskou prohlídku a jdou se hned zapsat na policejní stanici, kde jim vezmou otisky prstů a jejich dosavadní doklady. Následně jim policie vydává asi pět dokumentů, které jim dovolují dále vycestovat. V okamžiku, kdy dostanou tyto dokumenty, si jdou zaplatit cestu na loď a odjíždějí do Athén.

Jak rychle jsou uprchlíkům vyřizovány doklady?
Policie dělá, co může. Trvá to asi dva až tři dny.

Vy osobně se nějak angažujete v pomoci uprchlíkům?
Angažuji, stejně jako všichni ostatní. Nosím do kostela věci první pomoci jako pleny, dětské mléko, jogurty, toaletní papír. Kostel pak tyto věci přerozděluje.

Co říkáte na názory některých turistů (zejména z Británie), kteří tvrdí, že se z ostrova Kos stal „špinavý ostrov“ který vypadá jak „uprchlický tábor“?
Upřímně? Měl byste se přijet podívat na to, co tady vyvádí angličtí turisté v průběhu letní sezony. Jejich alkoholické hýření je ostudné. Normální cestovní kanceláře dělají výlety po ostrově. Anglické cestovky dělají výlety do uličky Barstreet, kde začnou v deset večer a končí v šest ráno a vypijí jeden bar po druhém. Potom leží na ulicích a lavičkách. Když vedeme děti do školy, tak se kolikrát válí po ulici. Ať si nejprve zametou před vlastním prahem.

Odradily by vás zprávy o uprchlících na Kosu od návštěvy řeckého ostrova?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 7. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 6094
Ne
Ne 1753

Jaký je váš názor na současnou uprchlickou politiku EU? Souhlasíte s kvótami?
V historii se vždy migrovalo, a to na všech kontinentech. Souhlasím s tím, že se těmto lidem musí nějak pomoct. Vím, že je v Česku spousta nevole vůči tomuto stavu, ale možná bychom se měli ptát, kdo to zavinil. Najít opravdového viníka té války a nikoli vinit lidi, kteří za to de facto nemůžou a jediné co dělají, je to, že volají o pomoc. Já být na jejich místě, taky bych také migrovala a věřila bych, že se snad najde někdo, kdo mi pomůže.

Uprchlická krize

Jsou podle vás kvóty na přerozdělení uprchlíků potřeba, když s migranty na Kosu podle všeho nemáte žádné velké problémy?
Myslím, že ano. Státy, které jsou v EU, se zavázaly mít společnou politiku, a to nejen v dobrém, ale i špatném. Je to takové manželství a nejde nechat jednu zemi z tohoto společenství potopit. A pokud se nějací Češi rozčilují, že mají přijmout 1 400 uprchlíků, tak se na mě nezlobte, ale spočítejte všechny Vietnamce a Ukrajince, kteří jsou v Česku už dlouho. Jen nedorazili všichni najednou a rozhodně jich je daleko víc. Chápu, že se lidé bojí, ale odsuzovat někoho za jiné náboženství? Já jsem ateistka, můj manžel ortodoxní Řek a moje nejlepší kamarádka Židovka. A co má být?

Co si myslíte o názorech mnohých lidi, že by se uprchlíkům nemělo pomáhat a měli by se nemilosrdně vracet zpět do domovských zemi?
Moc si za ně přeji, aby se nedostali do stejné situace a aby nemuseli poznat ten strach a bezmocnost, které uprchlíky provázejí.

Jak by se podle vás měla uprchlická krize řešit?
V ideálním světě? Mělo by se přestat válčit. Spojené státy a Evropa se neustále kasají, jakou máme válečnou moc v podobě NATO a že Islámský stát je pro ně malé sousto. Tak proč už to neskončí? Copak ten „malý“ Islámský stát má na to porazit Evropu a USA dohromady? Bohužel se obávám, že je za tím něco víc, ať už je to otázka ropy, nebo něčeho jiného. Nikomu se do toho nechce moc šťourat.

Podívejte se, jak uprchlíci přijíždějí na ostrov Kos:

Článek se mi líbí
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Sledujeme online

Řada zemí čelí problémům s počítačovými systémy, které agentura Reuters označila za globální IT výpadek. Od rána mimo jiné mnoho letišť čelí potížím při odbavování letů. Například na německém letišti...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:50

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala asi deset zraněných. Tři lidé jsou zraněni vážně. U události zasahovali i letečtí záchranáři. Mezi zraněnými jsou ženy...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  13:54

Praha již odbavila zpožděné lety, zpoždění se čekají v Amsterodamu a Curychu

Sledujeme online

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu některé lety. Stejný problém postihl také letiště ve Španělsku, Německu, Velké Británii, Turecku nebo...

19. července 2024  10:38,  aktualizováno  13:52

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Obavy Česka bereme vážně, uvedli Němci po včerejším výroku ministra

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pátek potvrdil, že dopisem opravdu upozornil na snížení kapacity plynovodu na česko-německé hranici v Brandově. Podle něj to může znamenat navýšení dovozu...

19. července 2024  13:42

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...