Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hořící vrty u Mosulu nejde popsat, nešlo ani dýchat, říká novinářka

  20:00
Šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová se vrátila z další výpravy do Iráku, kde zblízka sledovala bitvu o Mosul. Iráčané jsou podle ní místy chaotičtí, největší bašta IS ale i tak padne. Oblasti zapálených ropných vrtů se však budou vzpamatovávat desítky let, líčí Klicperová v e-mailovém rozhovoru.
Lidé, kteří hasí vrty a snaží se ropnou katastrofu likvidovat, jsou podle Lenky Klicperové hrdinové stejně jako ti váleční.

Lidé, kteří hasí vrty a snaží se ropnou katastrofu likvidovat, jsou podle Lenky Klicperové hrdinové stejně jako ti váleční. | foto: Lenka Klicperová

Lenka Klicperová

Reportérka a šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová u iráckého...

Novinářka a fotografka, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země. Zaměřuje se mj. na reportáže z válečných oblastí, opakovaně navštívila např. severosyrské kurdské město Kobani. Pracovala v řadě afrických zemí, mj. v Angole, Nigérii či válkou zasažené části Demokratické republiky Kongo. Vedle publikační a přednáškové činnosti se věnuje reportážní a portrétní fotografii, za portréty etiopského etnika Surmů obdržela čestné uznání v soutěži Czech Press Photo 2008. Publikuje v řadě médií.

Před několika dny jste se vrátila z Mosulu. Jak to vypadá v osvobozených částech města? Jak jeho osvobozování postupuje a jaký charakter mají boje?
Předně musím říct, že v dnešních dnech je nejobtížnější úkol pro novináře vůbec se do Mosulu dostat. Z rozkazu premiéra Abadího mají všechna zahraniční média zakázáno do Mosulu vstoupit, prostě nepřejedete „checkpoint“. Všechna velká média tak končila na stejném místě jako my. Výjimku dostala CNN, přece jen americké spojence nemohou Iráčané takhle ignorovat. Museli jsme se tam tedy dostat jiným způsobem, což se nakonec podařilo.

Jak bezpečné či nebezpečné jsou osvobozené části města?
Zůstávají nebezpečné pro civilisty i pro vojáky. V pobořených budovách se skrývají snajpři, čtvrti jsou stále na dostřel, takže IS je ostřeluje granátomety. Nejstrašnější zbraní jsou ovšem sebevražední atentátníci v autech naložených trhavinami. Irácká armáda tvrdí, že má pod kontrolou více než 50 % města, ale ta dobytá území opravdu nejsou dobře zajištěna.

Na druhou stranu to chápu - terén je ve městě složitý a nepřehledný, musí se opravdu čistit dům po domu a armáda nemá kapacitu na to, aby obsazené čtvrti stoprocentně uhlídala. A jsou také velké rozdíly v bojeschopnosti různých složek iráckých bezpečnostních sil. Iráčané se navíc snaží nepoužívat těžkou techniku, aby se vyhnuli zbytečným ztrátám - na životech civilistů i materiálním.

Často se říká, že IS proměnil město během své dvouleté vlády v „pevnost“. Co si pod tím představit?
Není to v žádném případě tak dramatické. Podle slov velitele tzv. Zlaté divize, tedy speciálních sil irácké armády, jsou všechna ta slova o podkopání Mosulu nesmysl a jen mediální propaganda. Tunely v Mosulu podle něj skoro žádné nejsou. Ty byly problémem v Bašice, kde jsem je osobně viděla, ale v Mosulu jich prý je minimum. Z toho, jak se zatím islamisté stahují z obsazených čtvrtí také není vidět žádná zvláštní opatření, domy ani nejsou tak zaminované jako byly třeba ve Fallúdži. Ale boj ve městě je nebezpečný a největším problémem při osvobozování je obrovský počet civilistů.

Ne všichni také mají radost z příchodu armády. Zažili jsme to na vlastní kůži uvnitř města, kdy došlo k tomu, že zřejmě jeden z civilistů, s nimiž jsme mluvili, poslal IS zprávu a o tom, kde se pohybujeme a kam míříme. Do pěti minut na nás zaútočili granátomety. A trefovali se opravdu blízko, takže museli vědět přesně, kde jsme.

Jaký význam vlastně má Mosul pro IS? Především symbolický, coby největší ovládané město a sídlo samozvaného chalífy Bagdádího, nebo má výrazný ekonomický význam?
Mosul je poslední velkou baštou IS v Iráku, takže až o něj přijde - a přijde o něj - bude konec „chalífátu“ na iráckém území. Zda je Bagdádí stále v Mosulu, to se neví, některé informace generálů, s nimiž jsme mluvili, ukazují na to, že ano. Pokud je stále ještě tam, pochybuji, že se odtud dostane živý. Mosul měl samozřejmě pro IS obrovský význam, spojoval syrské a irácké území, byla to tepna džihádistického světa. Už to nebude dlouho trvat, konec se blíží, i když úplné dobytí můžeme čekat asi až na jaře. Teď jsme mluvili s jedním lékařem, který po celou dobu okupace IS pracoval v největší mosulské nemocnici a překvapil mne tvrzením, v jak skvělém stavu je zdravotnictví pod IS. Také naprosto dementoval zprávy o tom, že IS nedokázal město řídit, ulice byly prý neustále čisté a uklizené a město normálně fungovalo. Těžší bylo najít práci.

Jaké jsou v oblasti podmínky pro novinářskou práci? Byla cesta nebezpečnější než ty předchozí? Zaznamenal jsem, že jste nosila balistickou vestu, to běžně v rizikových oblastech neděláte.
Balistická vesta je v Mosulu určitě potřeba, a nejen tam, hodila se i na jižní frontě u města Kajjára. Jednak je všude hodně snajprů a pak také některé složky irácké armády na tom nejsou s vojenskou profesionalitou úplně dobře.

Jak se to projevuje?
Když jsme se dostali pod palbu na první linii jižně od Kajjáry, bylo dost frustrující vidět, v jakém chaosu irácká jednotka reaguje na střelbu. Chlapi vybíhali z domu v pyžamech, teplácích a žabkách - nebylo víc než 10 stupňů - hledali zbraně, netušili, odkud na ně nepřítel střílí. Vůbec se chovali strašně neopatrně, na tu neopatrnost pak také často doplácejí. Na tomto místě, kde jsme se dostali do palby, den předtím zahynulo pět vojáků po zásahu granátometem. Jinak je ale v Iráku nejhorší souboj s povoleními. Kamkoliv se chcete dostat, je potřeba nějaké nové povolení, které ještě nemáte. Iráčané nesmírně omezují novinářům práci a přístup do oblastí bojů. Spoustu hodin pořád někde na něco čekáte, je to strašně frustrující. Klade to na novináře nesmírné nároky na kreativitu, musíte neustále vymýšlet, jak nařízení obejít, pokud nemůžete dostat povolení napřímo.

Jsou nějaké třenice mezi frakcemi, které se na bojích proti IS v regionu podílejí, tedy Iráčany, milicemi, Kurdy?
Kurdové už v současné době nemají nikde žádnou aktivní frontovou linii, dobyli pás vesnic kolem Bašiky, do které se už nyní začínají vracet lidé. Je ale téměř zničená a plná nástražných zařízení a min. Hlavní složkou, na niž leží dobytí Mosulu, je tzv. Zlatá divize, tedy speciální protiteroristické síly. Ty koordinují svou činnost s dalšími divizemi irácké armády, spojenci v čele s Američany a kmenovými a šíitskými milicemi. Situace je hodně složitá a často záleží na osobnosti velitele, někteří vyjadřují hodně velké znechucení nad účastí šíitských milicí Hašd aš-Šaabí. Premiér Abadí ale neustále ujišťuje, že šíité budou hrát jen podpůrnou roli a zajišťují okolí města Tal Afar a západní stranu Mosulu. Do města samotného by neměli jít bojovat. Ale částečně už tam někteří infiltrovaní jistým způsobem jsou. Hodně jsou vztahy mezi jednotlivými veliteli dány také osobními antipatiemi či sympatiemi. Myslím ale, že drobné rozbroje velitelů zásadně operaci neovlivňují.

Jeden z důležitých rozměrů bojů o Mosul je ekologická katastrofa, zapálené vrty, které za sebou zanechali ustupující džihádisté. Dá se to peklo na zemi vůbec popsat?
Ropná pole a vrty hoří stále ještě u města Kajjára na jih od Mosulu. Některé vrty hoří už sedm měsíců, džihádisté je zapálili, aby znemožnili spojencům bombardování jejich pozic. Dva vrty hořely ještě donedávna v těsné blízkosti města. Do toho ve městě ještě IS před ústupem zapálil továrnu na síru. Člověk si nedokáže vůbec představit, co to znamená pro životní prostředí a pro tamní obyvatele, dokud tam nepřijede. Už když se blížíte ke Kajjáře, najednou se obloha nad vámi zatáhne, jako by přicházelo obrovské tornádo. Potkáte stádo černých ovcí, jimž se spad z hořící ropy usadil v chlupech. Na patře cítíte kysele štiplavou pachuť, které se nezbavíte ještě několik dní poté, co oblast opustíte.

O Kajjáře jste z místa psala jako o místě, kde téměř nesvítí slunce...
Přes dým zplodin tam prostě nepronikne. Když přijedete přímo k hořícím vrtům, je to jako byste se ocitli v pekle. Dýchat se skoro nedá, plíce tu dostávají opravdu strašný záhul. Mně osobně snad nikdy v životě netekla krev z nosu, když jsme přijeli z Kajjáry, nemohla jsem dlouho zastavit krvácení. Lidé, kteří tam žijí, protože nemají kam odejít, trpí pochopitelně strašně. Navíc tohle zamoření se projeví určitě negativně na délce dožití, na vzrůstu plicních chorob, nádorů... Je to nepředstavitelné, co člověk dokáže způsobit sám sobě. Kajjára se z téhle katastrofy nevzpamatuje po desetiletí. Lidé, kteří hasí vrty a snaží se ropnou katastrofu likvidovat, jsou hrdinové stejně jako ti váleční. Jediné štěstí pro Mosul je, že ve městě žádné vrty nejsou a džihádisté nemohou tuhle taktiku zopakovat. Alespoň ne v Iráku.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:05

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

Vrchní soud rozhodne o odvolání muže, který dostal devět let za týrání družky

25. dubna 2024  8:49

Olomoucký vrchní soud dnes rozhodne o odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...