Šéf ultrapravicového Jobbiku Gabor Vona hovoří 15. února 2014 v severomaďarském...

Šéf ultrapravicového Jobbiku Gabor Vona hovoří 15. února 2014 v severomaďarském Miškovci při příležitosti oficiálního spuštění předvolební kampaně. | foto: Reuters

Největší problém je odchod Maďarů do ciziny, říká Orbánův vyzyvatel Vona

  • 52
Nejsilnějším protivníkem Viktora Orbána v březnových volbách do maďarského parlamentu není podle průzkumů levice, ale radikálně pravicový Jobbik, celým názvem Hnutí za lepší Maďarsko. Jeho předseda Gábor Vona však říká, že například z Evropské unie jeho strana vystupovat nechce. Unie potřebuje reformu svého fungování a řešení rozdílů v příjmech musí být její součástí, řekl Vona v rozhovoru pro MF DNES.

Jobbik je v průzkumech na druhém místě. Je ale po osmi letech vlády Viktora Orbána a jeho strany Fidesz vůbec nějaká šance na to, ho v parlamentních volbách na jaře příštího roku porazit?
Máte pravdu, že do voleb je už jen pár měsíců a podle průzkumů strana Fidesz vede. Ale musíme si uvědomit, že většina maďarských voličů nechce být spojována se žádnou politickou stranou. Ta podstatná část kampaně nastane až v posledních třech měsících před volbami, kdy nás čeká velmi tvrdý předvolební boj. A mnoho lidí nebude hlasovat podle ideologických preferencí, ale půjdou volit prostě za to, aby současná vláda skončila. To nám dává velkou šanci uspět.

Co je podle vás největší problém současného Maďarska? Je to hrozba masové imigrace, jak to líčí premiér Orbán?
Je to emigrace…

Gábor Vona

Gábor Vona (39) se narodil pod jménem Gábor Zázrivecz dne 20. srpna 1978 ve městě Gyöngyös v župě Heves. Vystudoval historii a psychologii. Krátkou dobu pracoval jako učitel dějepisu. 

V roce 2006 se stal předsedou strany Jobbik, velitelem uniformovaných jednotek Maďarských národních gard. Od roku 2010 je poslancem maďarského parlamentu za Jobbik. Mluví italsky a anglicky.

Rozuměl jsem dobře, ne imigrace, ale emigrace?
Možná že zvenčí to vypadá, že největší problém Maďarska je imigrace, a zájmem Orbánovy vlády je, aby to tak vypadalo. A maďarským občanům tvrdí: „Vy a vaše životy jsou v nebezpečí, migranti vás přijdou zabít. A já jediný, Viktor Orbán, vás mohu ochránit.“ Vláda chce, aby toto bylo jediným tématem volební kampaně. Přitom se ale děje to, že víc než půl milionu mladých Maďarů opustilo zemi a odešlo do západní Evropy, do Británie, Německa, Rakouska. A to je největší problém dnešního Maďarska.

Proč tak obrovské množství mladých lidí odchází?
Protože nevidí smysl v tom, zůstat žít v Maďarsku. Nemají šanci tu založit rodinu, koupit si byt, auto, najít slušně placenou práci.

Nízké mzdy byly velkým tématem i českých parlamentních voleb. Nemělo by se to řešit i na celoevropské úrovni?
Ano, to určitě mělo. Heslem, které razíme, je „odpovídající mzda za odpovídající práci“, které je třeba prosadit v celé Evropské unii. I po skoro patnácti letech, kdy jsme v Unii, se rozdíly v příjmech skoro nezmenšily, spíše naopak. 

A není to jen maďarský problém, mnoho lidí odchází i z Polska nebo třeba z Lotyška. Není to problém jen naší části Unie, je to systémová chyba celého evropského společenství. EU potřebuje nepochybně reformu svého fungování a řešení obrovských rozdílů v příjmech musí být její součástí.

Navzdory problémům, které nyní v Evropské unii jsou, ale vaše strana neprosazuje odchod z Unie?
Ne, v žádném případě. Současná krize je pro Evropskou unii nepochybně zkouškou, ale pokud ji zvládneme, Unie může naopak posílit.

Jaký největší problém pro demokracii vytvořilo oněch osm let ničím neomezené vlády Fideszu?
Problémem maďarské demokracie je, že je to pouze divadlo. Všechny instituce, úřady, státní struktury tu existují, ale jsou to jen skořápky bez obsahu. Lidé, kteří tyto instituce loutkově vedou, hrají velmi falešnou hru. A na čele všeho je premiér Viktor Orbán. 

Orbán dychtí po premiérském hattricku, změny v Maďarsku chce zabetonovat

On sám hovoří o tom, že buduje „neliberální demokracii“. Já nevím, co tím myslí, ale konkrétní kroky to naznačují. Generální prokurátor například nedělá nic proti korupci, což by přitom měla být jedna z jeho hlavních úloh. Takže pokud se mě ptáte, co jsou hlavní problémy Maďarska, tak z hlediska společnosti masová emigrace ze země a z politického hlediska nedostatek demokracie.

Je tedy i po tolika letech vlády jedné strany, která ovládla prakticky všechno, možné očekávat v Maďarsku plně svobodné a férové volby?
Doufám, že ano. Ale uvidíme.

Vaše strana má poměrně vysoké preference, ale sami asi nevytvoříte případnou novou vládu bez Fideszu. Dokážete si v zájmu odstavení Orbána od moci představit koalici s některou ze současných opozičních stran, jež mají převážně levicovou orientaci?
V žádném případě nepůjdeme do koalice s některou z levicových formací, jež tu v minulosti vládly. Pokud by ale ve volbách uspěla některá z nových politických stran, jsme spolupráci otevřeni.

Koalici s Viktorem Orbánem ale vylučujete také?
Ano, samozřejmě.

Na druhé straně vy sami sebe asi už dnes neoznačujete za extrémně pravicovou stranu, i já cítím oproti minulým letům určité změny ve vaší rétorice. Kam byste se nyní na politickém spektru sami zařadili?
Ano, jsme už jiná strana než ta, která vstupovala v roce 2010 do parlamentu. Ta změna z mnohdy extrémně vystupující strany nepřišla přes noc, byl to dlouhý proces. Dnes bych nás označil za národně lidovou stranu, která se snaží oslovit voliče ze všech částí politického spektra. Chceme se soustředit na řešení reálných problémů země včetně těch sociálních.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video