Jak hodnotíte dohodu, kterou britský premiér vyjednal v Bruselu?
Z jeho pohledu je vyjednáno to, co vyjednat chtěl a co mu pomůže zahájit kampaň ve Velké Británii. Ono ale půjde o něco jiného, než jen o tu dohodu, protože volič se o její detaily tolik nezajímá. Bude řešit, jestli Británii bude lépe mimo EU, nebo uvnitř. Dohodu musí sice schválit ještě Evropský parlament, ale podle mě si Evropa uvědomila, že Británii potřebuje, i když jí udělí výjimky, které by v případě jiné země nebyla ochotná dát.
Boris chce odchodVlivný londýnský starosta Boris Johnson v neděli oznámil, že podpoří odchod Británie z Evropské unie. Unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole. "Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci," oznámil Johnson reportérům shromážděným před jeho londýnským domem. Rovněž prohlásil, že se nehodlá účastnit žádných televizních debat, v nichž by stál proti členům Cameronovy strany prosazujícím setrvání Británie v EU. zdroj: ČTK |
Na čem bude podle vás stát britská „proevropská“ kampaň?
Cameron vyjednal Britům v EU určité postavení. Kampaň tak může stát na tom, že toto postavení nebude ohroženo. Že nehrozí zapojení Británie do užšího integračního procesu EU.
Cameron už Brity vyzval, aby 23. června hlasovali pro setrvání v EU. Koho má na své straně?
Na své straně má byznys a Londýn, podpoří ho jistě britský průmysl. Podpořila ho většina kabinetu a snad ho podpoří i většina jeho konzervativní strany, ačkoliv oponenti jsou i v konzervativní straně a mohou získat i některé velmi významné tváře.
Vlivný starosta Londýna Boris Johnson se přidal k odprůrcům EU. Co to pro Camerona znamená?
Boris Johnson je velká postava a když se přidal do tábora proti, tak to je pro Camerona velmi nebezpečné. Johnson je populární i v jiných politických stranách. Není oblíbený jen mezi obyvateli Londýna, ale obecně.
Johnson ale také hodně riskuje, protože není loajální k šéfovi své vlastní strany. Když Cameron vyhraje, tak půjde do povzdálí, ale když to dopadne opačně, tak to pro něj bude znamenat cestu na post lídra. Když Cameron prohraje, tak se pod ním bude hýbat křeslo. Ale o tomhle nebude Johnson vůbec mluvit.
Bořivoj HnízdoVedoucí katedry Anglofonních studií na Metropolitní univerzitě v Praze. Dřívě pracoval na katedře Politologie Fakulty sociálních věd UK. Byl i členem Institute of Commonwealth Studies na univerzitě v Londýně. Zabývá se dějinami Commonwealthu i současnou politikou anglofonních zemí. |
Ono však ještě záleží na tom, co přesně Johnson řekne. Může říct, že bude hlasovat proti, ale nepovede kampaň. Kdyby se však přidal ke kampani, tak by to odpůrcům setrvání v EU hodně pomohlo.
Jak se k rozhodování o vystoupení z EU staví britská veřejnost?
Já myslím, že veřejnost to začne vnímat až nyní. Myslím že většina britské a evropské veřejnosti to, co se domlouvá v Bruselu moc nevnímá a moc tomu nevěří. Až teď se to stane záležitostí domácí politiky a britského voliče. Ten se nakonec bude rozhodovat podle toho, co mu to přináší.
Co bude pro voliče rozhodující věcí? Dá se to teď říct?
Bude záležet na tom, jak bude vedená kampaň, která pojede čtyři měsíce. To je dlouhá doba a začátek může vypadat úplně jinak než konec. Bude hodně záležet na tom, kdo se postaví do čela odpůrců proti Cameronovi. Ti co říkali „ano“, nebo „ne“, ti svůj názor moc nezměnili. Bude záležet na nerozhodnutých.
Kolik jich je?
Já myslím, že je to přes dvacet procent voličů. Ale co říkají průzkumy veřejného mínění, tomu bych moc nevěřil. Při posledních volbách výsledek vůbec neodrážel předvolební průzkumy.
Co by to znamenalo pro britskou politiku, kdyby si voliči odhlasovali odchod z EU?
Pro Camerona by to znamenalo pád z pozice premiéra i vůdce konzervativní strany. Teď ta slova neuslyšíme, a to ani od jeho oponentů. Nikdo nebude tvrdit, že tu jde o jeho post, ale v britské politice je tradice, že prohrané volby znamenají pád šéfa strany. Podle mě by to znamenalo jeho konec v nejvyšších patrech britské politiky. Kdyby uspěl, znamenalo by to posílení jeho pozice.
Britská volbaEXPERTKA: Na Brexitu by prodělali všichni JEDNÁNÍ: Merkelové na vleklém summitu vyhládlo DOHODA: Drama skončilo, lídři EU našli shodu SOBOTKA: Dohoda s Brity dopadne i na Čechy REFERENDUM: Hlasujte pro setrvání v EU, vyzval Brity Cameron |
Jak by odchod z EU pocítili Britové?
Já myslím, že ani ekonomové nemohou teď říct, co se přesně stane. O plánu B, tedy o uspořádání ekonomických vztahů Británie a EU v případě odchodu nyní nikdo nemluví. Těch možností je mnoho - švýcarský model, norský nebo něco jiného. Slyšíme názory, že by se Británie měla potrestat, aby se něco takového neopakovalo. To se ale podle mě nestane. Británie je důležitý partner snad pro všechny země eurozóny a EU nebude mít zájem, aby omezila vztahy s Británií. Byla by to nová situace pro EU i Velkou Británii, ale nakonec by bylo podle mě v zájmu všech, aby ta spolupráce pokračovala.
Jaké by to mělo následky v Evropské unii?
Podle mě měli pravdu politici, kteří říkali, že referendum bude mít dominový efekt. Pokud o tom mohou hlasovat Britové, tak proč ne občané jiných států EU? To je závažná otázka bez ohledu na to, jak referendum dopadne.
20. února 2016 |