Rok po útoku na USA: Kam jsme došli?

  0:01aktualizováno  0:01
Válka s teroristy trvá už rok, ale palčivá otázka zůstává - mohou udeřit znovu? Šok se pomalu mění ve vzpomínku, Pentagon má novou fasádu, odklizeny byly poslední trosky ze zničených mrakodrapů. Skoro stejně rychle jako ony se však zhroutil i režim Talibanu a 11. září nemělo reprízu.

Vypadá to dobře. Nemusí to však znamenat, že Západ je nyní bezpečnější. Američané neukořistili bojovou zástavu Al-Kajdy ani nemají tělo bin Ládina. Současně se nepozorovaně změnil svět tak, že politici mohou závidět svým předchůdcům černobílé časy studené války a krátkou éru veselého šlendriánu 90. let.

Teprve když složíme slova a činy uplynulého roku, dojde nám, že ve stínu překotného vývoje události míchaly budoucností jako balíčkem karet. Jestliže za počátek 20. století je považován srpen 1914, pak 21. století začalo loni 11. září. Strach z úderů podobných těm, jaké teroristé zasadili Americe tehdy, však každopádně polevil. Možná je to jen falešná úleva.

USA chtěly zničit Al-Kajdu, ale místo toho dobyly Afghánistán. Al-Kajda přišla o bezpečný týl, ale nikdo neví, nakolik byla zničena a ochromena. Dokonce se neví, zda přežil Usáma bin Ládin. Rok po útocích na New York a Pentagon je stále nejhledanějším mužem světa.

Jak čas postupoval, původní sebejistota narazila na realitu. "Buď je mrtev," prohlásil nedávno viceprezident Dick Cheney o Usámovi, "nebo ho dostaneme." To, co by před rokem znělo jako odhodlání, zní nyní jako ťukání slepecké hole. Al-Kajda má výhodu. Američané vědí, kolik nepřátel pobili či zatkli. Ale nevědí, kolik jich zůstalo a nakolik jsou schopni nové akce.

Největšího vítězství však Západ dosáhl někde jinde. Bylo zastíněno spektakulární válkou v afghánských horách. Ta nejdůležitější bitva však byla vybojována v egyptských mešitách, na jemenských tržištích, v ulicích Karáčí a kavárnách Rijádu. Muslimský svět nechal Usámu na holičkách. Ukázalo se, že prach, s nímž chtěl terorista podnítit islámské povstání, je beznadějně zvlhlý. Toto vítězství má větší cenu než skalp Usámy.

Je to významný kámen do mozaiky, z níž po roce vystupuje kontura příštího světa. O změně jsme slyšeli hned 11. září. Noc padla na změněný svět, řekl George Bush. Pravdu měl jen zčásti. K této změně se schylovalo po celá 90. léta, ale 11. září jí daly tryskové tempo motory unesených letadel.

Proměnila se Amerika, a tím se změnilo vše. Mluvilo se o tom od rozpadu SSSR: "osamělá supervelmoc", která nastoluje pax americana čili americkou nadvládu. Ale proroctví se tehdy nesplnilo. Amerika o něco takového nestála, neměla tudíž žádný směr, kam by soustředila svoji sílu. Proto její hlavní mezinárodní vlastností od pádu železné opony až do loňského roku byla nevypočitatelnost. Jediná ranní hodina 11. září to však dokázala převrátit.

Nyní se ukazuje, že ten den změnil pohled Ameriky na její okolí. Do té doby byl pro ni "svět" v podstatě bezvýznamné, neškodné místo na druhém břehu oceánu. Pak se však ukázalo, že tam existuje smrtelná hrozba. Americká síla tím dostala směr. To změnilo celý mezinárodní systém. Pax americana začal fungovat.

A tak máme asymetrický svět ovládaný jedinou supervelmocí, která za své hlavní poslání - někteří hovoří o posedlosti - považuje vymýcení terorismu. Proto na vrcholu asymetrického světa spočívá i asymetrická politika, kterou USA vytvořily. Povýšily Al-Kajdu nad všechny ostatní mezinárodní problémy. Tím do určité míry ochromily mezinárodní systém, neboť jiné naléhavé problémy byly odsunuty do pozadí.

USA nyní posuzují státy podle míry spolupráce na válce s terorismem. Hlavním problémem většiny vlád je proto nyní najít k válce správný postoj. Všude se snaží vyrovnat s neobvykle cílevědomou, soustředěnou a asertivní Amerikou. Někdy je to velmi obtížné.

Nově nalezený spojenec - Rusko - je nucen, aby se vzdal obchodních zájmů v Íránu, a musí strpět americký vstup do své sféry vlivu ve Střední Asii, aniž za to byl nějak kompenzován. Největší problém to však přineslo ve vztazích mezi USA a západní Evropou, která vidí žebříček světových problémů jinak než Amerika.

Atlantik nebyl pro spojence nikdy tak široký jako nyní. Ale to ještě není vše. Mění se dokonce americká obranná doktrína, která vznikla za studené války. Nové hrozby vyžadují nové myšlení, zdůvodnil to Bush gorbačovsky. Odstrašení, tedy slib drtivé odvety, neznamená pro teroristy, kteří vytvářejí jen nadnárodní říši stínů, jakýsi virtuální stát, vůbec nic. Proto místo odstrašení přichází doktrína preventivního úderu. Teď hrozí Iráku.

Pokud si někdo myslí, že změnou doktríny se teprve nyní definitivně pohřbívá studená válka a přechodná éra po ní, myslí si to správně. Jestli je Usáma naživu, je možná překvapen, co všechno změnil - ovšem ne ke svému prospěchu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Ve Vídni se po explozi zřítil dům, nejméně dvanáct lidí se zranilo

Ve vídeňské čtvrti Wieden silná exploze poničila pětipatrový dům. (26. června...

Nejméně dvanáct zraněných si ve středu vyžádala silná exploze, která poničila pětipatrový dům ve vídeňské čtvrti...

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz