Řidiči na Slovensku nesmějí ukazovat sprostá gesta

  8:54aktualizováno  8:54
Nejprve se vám lepí na nárazník, pak na vás troubí a nakonec vás riskantně předjede. Když stáhnete okénko a ukážete tomu závodníkovi zdvihnutý prostředníček nebo si zaklepete na čelo, můžete dostat pokutu. Oba. Od 1. února začíná na Slovensku platit nový silniční zákon.
Gestikulující řidič

Gestikulující řidič | foto: Profimedia.cz

Zákon je tak přísný, že se do policejní pokladny budou eura jen hrnout. Pokuty za nejhorší přestupky, jakými je třeba jízda v opilosti, se šplhají až do výše ceny ojeté felicie (v přepočtu přes 56 tisíc korun). Dopravní experti si od zákona slibují, že zachrání život spoustě řidičů.

Jaké budou hlavní změny? Pokud jste za slovenskou hranicí byli zvyklí šlápnout na plyn, platí tam totiž v obcích dosud šedesátka, od února už se i zde, stejně jako u nás, v Polsku, v Maďarsku, Německu či Rakousku, bude jezdit padesátkou.

Co se mění na Slovensku?

Nejvyšší pokuty, za jízdu v opilosti či zavinění nehody, mohou dosahovat až 1 300 eur. Řidič nově může přijít o řidičák až na pět let. Pokuty se budou moci zaplatit na místě i kartou. Ty nad 60 eur bude možné si odpracovat na veřejně prospěšných pracích, za hodinu policisté odečtou 3 eura.
Maximální rychlostí v obci je padesátka, na dálnicích nelze jet pomaleji než osmdesátkou.
Kamiony nad 7,5 tuny nesmějí předjíždět. Používat antiradar je zakázané. Svítit se bude celoročně.

Světla musí být nově zapnutá po celý rok. Pokud napadne sníh nebo je námraza, nesmíte se na silnici objevit na letních pneumatikách. Tuto zásadu by měli mít na mysli hlavně ti, kteří Slovenskem projíždějí a míjejí Tatry. Pod Popradem totiž mrzne i v době, když je třeba v Žilině počasí jako na jaře.

Na martyrium se mohou připravit řidiči kamionů. Naopak šoféři osobních aut se mohou těšit na plynulejší provoz. Od února totiž na Slovensku bude pro nákladní auta nad 7,5 tuny platit úplný zákaz předjíždění. Pokud se navíc za pomalými kamiony bude tvořit kolona, mají jejich řidiči podle informací aktualne.sk povinnost před kopcem své vozidlo na chvilku zaparkovat v odstavném pruhu a nechat kolonu přejet.

Nová pravidla začínají platit i pro cyklisty. Strážci slovenského zákona nepřimhouří oko nad ježděním bez řídítek ani nad venčením psa za jízdy. Vždy, při projížďce mimo obec, bude od neděle povinné nosit ochrannou přílbu, děti pod patnáct let se bez ní neobejdou ani v obci.

Ne ve všem jsou však slovenští policisté přísnější než ti čeští. Zatímco u nás popíjení alkoholu před jízdou netolerují vůbec, Slováci nebudou trestat člověka, který nadýchá do 0,2 promile alkoholu.

Naopak zaplatit může podle slovenských Hospodářských novin ten, kdo vyhodí z auta nějaký předmět, obtěžuje ostatní velkým hlukem. Potrestán bude i řidič, který projede kaluží a zašpiní chodce blátem, nebo ten, kdo nechá auto zbytečně se zapnutým motorem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Mayová rezignovala. Britskou premiérku dostihl stín nepovedeného brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová oznamuje, že k 7. červnu skončí v pozici lídra...

Britská premiérka Tereza Mayová na sebe po nekonečných bojích ve sněmovně a nevydařeném jednání o brexitu vzala...

Británie s Johnsonem v čele opustí EU bez dohody, nikdo nechce ustoupit

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci v Manchesteru....

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší...

V Botswaně znovu povolili lov slonů. Vláda volá i po prodeji slonoviny

Sloni z botswanské rezervace Mashatu si užívají jaro. (22. února 2019)

Botswanská vláda znovu povolila lov slonů. Argumentuje čím dál větším počtem konfliktů mezi chráněnými zvířaty a...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz