Riceová podepsala ve Varšavě smlouvu o protiraketové základně

  9:25aktualizováno  16:32
USA a Polsko podepsaly dohodu o umístění americké protiraketové základny na polském území. Ve Varšavě pakt stvrdili šéfové diplomacií Riceová a Sikorski. Američané umístí do Polska deset antiraket, radarová základna vyroste v Česku. V obou zemích ještě výstavbu musí posvětit parlament a prezident.

Condoleezza Riceová a Radoslaw Sikorski dnes ve Varšavě podepsali smlouvu o vybudování raketové základny. | foto: Reuters

Condoleezza Riceová a Radoslaw Sikorski podepsali pakt půl hodiny před polednem. "Jeden z mých hlavních strategických cílů byl dosažen," prohlásil pak prezident Lech Kaczynski.

Poděkoval polským i americkým vyjednavačům a minulé i současné vládě, jejichž práce byla podle něj "korunována úspěchem". Minulý kabinet vedl Kaczynského bratr Jaroslaw, v čele toho současného stojí Donald Tusk.

"Tato smlouva zajistí, že v Polsku vyroste základna protiraketové obrany, která nám pomůže čelit novým hrozbám 21. století ze strany států jako Írán či Severní Korea," řekla Condoleezza Riceová.

Do Varšavy přiletěla už ráno a ještě před podpisem smlouvy jednala s Kaczynským a také s předsedou parlamentu Bronislawem Komorowským. Zopakovala jim, že "systém je čistě obranný a není proti nikomu namířen".

Riceová a Kaczynski

Rusko: Pospíchali jste kvůli Gruzii
Podpisem smlouvy šéfka americké diplomacie zakončila více než roční vyjednávání, které Američané vedli souběžně v Polsku a České republice. S Prahou se dohodli už v dubnu, hlavní smlouvu podepsali 8. července v Praze Riceová a český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. - o podpisu česko-americké smlouvy čtěte zde

Rozhovory s Varšavou byly složitější. Poláci žádali od USA mimo jiné rakety Patriot, což Washington zpočátku odmítal, ale nakonec ustoupil. Jednání provázely i rozepře mezi polským premiérem Tuskem a prezidentem Kaczynským. - o dosažení polsko-americké dohody čtěte zde

Ještě minulý měsíc se zdálo, že rozhovory poněkud uvízly ve slepé uličce. Ale 14. srpna vyjednavači oznámili: dohodli jsme se. Washington i Varšava přitom odmítly, že k urychlené shodě přispěl současný rusko-gruzínský konflikt o Jižní Osetii, z čehož je obviňuje Moskva.

Ta se proti americkému plánu na výstavbu základen v Česku a Polsku staví dlouhodobě. Americký štít v Evropě ohrožuje bezpečnost Ruska, USA chtějí ovládnout svět a rozjíždějí nové závody ve zbrojení, musíme se bránit, a tak na základny namíříme své rakety, ozývá se pravidelně z Moskvy. USA opakují, že systém není namířen proti Rusku, ale právě proti zlotřilým režimům typu Írán či KLDR.

Rusové ostře reagovali na červencový podpis smlouvy s Prahou a nejinak tomu bylo i teď. Už v pátek prohlásil Anatolij Nogovicyn z generálního štábu ruské armády, že Polsko je třeba potrestat.

Britský deník The Times také s odkazem na ruské vojenské zdroje napsal, že Moskva zvažuje výrazné posílení loďstva v Baltském moři. Konkrétně prý hodlá ponorky a lodě vybavit jadernými zbraněmi. To ale Kreml popřel.

Patrioty mají být u Varšavy
V Česku i Polsku ještě musí smlouva s Američany projít parlamentem a podpisem ji musí opatřit prezident. Poláci si na Američanech vyvzdorovali šestadevadesát raket systému vzdušné obrany Patriot. Ty mají být podle listu Dziennik umístěny v blízkosti Varšavy.

Dziennik uvádí, že Američané původně chtěli, aby baterie chránila protiraketovou základnu, která má vyrůst v obci Redzikowo u Slupska asi 30 kilometrů od Baltského moře. Polská vláda ale tuto možnost odmítla.

"V Polsku je mnoho strategicky významných míst, nicméně nejvážněji zvažovanou lokalitou je okolí Varšavy coby nejdůležitějšího rozhodovacího centra v zemi," uvedl náměstek ministra obrany Stanislaw Komorowski.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, její tělo pohřešovali 18 let

Jasmina Dominičová byla naposledy spatřena v roce 2000. V únoru 2019...

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Stop diskriminaci. V New Yorku už nemají trestat zaměstnance kvůli účesu

Ilustrační snímek

Zaměstnanci na pracovištích v New Yorku by už neměli být trestáni kvůli „nevhodnému“ účesu. Pomoci tomu mají závazné...

Najdete na iDNES.cz