Vpád ruských vojsk na Ukrajinu na okamžik sjednotil obvykle rozhádanou dvojici politických stran, která jinak sveřepě bojuje v celé řadě témat. Republikáni a demokraté pospolu hlasitě odsuzovali ruskou invazi do sousedního státu a Ukrajině slíbili podporu v podobě balíčků vojenské a humanitární pomoci.
Mezi republikány ale nyní stále častěji zaznívají požadavky po snížení pomoci Ukrajině, či alespoň po větším dohledu nad jejími záležitostmi. Například podle republikánské senátorky Victorie Spartzové mohou vojenské a finanční prostředky zaslané na Ukrajinu „skončit v rukou špatných lidí“.
Spartzová tím myslela zejména šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, kterého obžalovala z korupce a napojení na Rusko. Její slova vyvolala neobvyklou diplomatickou přestřelku. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko její výroky označil za „nepodložené spekulace“, reprodukci ruské propagandy a snahy zatáhnout Ukrajinu do domácí politiky USA „s cílem získat politické body“.
Senátorka, známá coby věrná podporovatelka exprezidenta Donalda Trumpa, již dříve požadovala, aby Kongres ustanovil „řádný dohled nad kritickou infrastrukturou a dodávkami zbraní či pomoci“. Navíc zkritizovala jak Bidena, tak ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského, že „hrají politické hry a divadlo“.
Její republikánský kolega, senátor Rand Paul, podmiňoval svůj hlas při květnovém schválení zákonu o pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů požadavkem zřízení úřadu generálního inspektora. Ten by dohlížel, jakým způsobem jsou prostředky z pomoci utráceny. Ostatní senátoři jeho návrh ale nepřijali.
Podle listu The Washington Post ukázalo květnové hlasování rostoucí odmítavý postoj vůči pomoci Ukrajině mezi republikány. Zatímco v březnu se proti zrušení výsostného obchodního statusu Ruska a tím uvalení cel na jeho dovozy postavilo osm republikánů, proti zákonu o pomoci v květnu hlasovalo už 57 republikánů ve Sněmovně a 11 v Senátu.
Opozice vůči Ukrajině se rekrutuje především z řad Trumpova křídla Republikánské strany. Kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová označila pomoc za „praní špinavých peněz“. Spolu se svými dalšími kolegy tvrdí, že by se měly USA zaměřit na vlastní občany namísto podpory vojenských aktivit v Evropě.
Když výraz mluví za vše. Trump radil Zelenskému, aby spolupracoval s Putinem |
„Budování národa na Ukrajině je velká chyba, podobně jako to bylo v Afghánistánu a Iráku,“ tvrdí senátor Josh Hawley, podle něhož by se měla Evropa o bezpečnostní záležitosti starat sama. Názor, že je válka na Ukrajině čistě „evropským problémem“, sdílí vícero protrumpovských republikánů. Kongresman Thomas Massie, jenž hlasoval proti všem proukrajinským zákonům, šel dokonce tak daleko, že navrhl i odstoupení z NATO.
Růst skepse i u tradičních republikánů
Hlavní proud Republikánské strany je stále proukrajinský, ze značné části i díky přítomnosti vlivných „jestřábů“. „Ve straně existuje izolacionistické křídlo, které zde vždy tradičně bylo,“ podotýká člen zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Michael McCaul.
Server Defense One ale upozornil, že se jistá rezervovanost k ukrajinskému tématu začíná projevovat i mezi tradičnějšími republikány. Podle senátora Marca Rubia by Biden „neměl předpokládat, že Kongres jeho další žádost orazítkuje“, pokud nevysvětlí, k čemu jsou peníze potřeba. „Nemůžeme být ukrajinskými jestřábi napořád,“ souhlasí senátor John Cornyn.
„Květnové hlasování ve Sněmovně bylo poměrně úspěšné vzhledem ke skutečnosti, že většina reakcí řadového členstva se odehrála až poté,“ myslí si Russ Vought, prezident Centra pro obnovu Ameriky a bývalý ředitel Úřadu pro správu a rozpočet během Trumpovy éry. „Kdyby se to stalo dnes, myslím, že by se proti tomu postavilo 100 republikánů ve Sněmovně a též mnohem více republikánů v Senátu.“
Ukrajina nezíská zpět celé své území, zní skepse v zákulisí Bílého domu |
Podle průzkumu společnosti Morning Consult se od března více než zdvojnásobil počet republikánských voličů, podle kterých USA pomáhají Ukrajině až moc. Vyrostl z 13 procent na 27.
Ukrajina přitom potřebuje americkou vojenskou pomoc více než jindy, aby zvrátila početní a technologickou převahu Rusů na východě země, kde se vedou největší boje. Demokratický kongresman Ruben Gallego varoval, že pokud republikáni ovládnou Sněmovnu reprezentantů, americká podpora Ukrajině se zastaví. „Ruben má pravdu,“ reagoval Matt Gaetz, jedna z nejvýraznějších tváří trumpovského tábora.