Byť jsou stranická volební shromáždění nezávazná, to v Iowě je tradičně velmi důležité. Je totiž první, a proto odhaluje, jak si na tom skutečně stojí jednotliví kandidáti u registrovaných voličů, nikoliv jen v průzkumu.
Kongresmanka z Minnesotty Bachmannová v Iowě porazila Rona Paula i Tima Pawlentyho, bývalého guvernéra Minnesoty. Měření sil v iowském městě Ames se však nezúčastnili všichni. Chyběl tam mimo jiné jeden z favoritů konzervativců Mitt Romney (o Michele Bachmannové čtěte zde).
A jen dodatečně do klání zapsali příznivci texaského guvernéra Ricka Perryho, který teprve v sobotu formálně vstoupil do souboje o nominaci. S největší pravděpodobností s kandidátkou pořádně zamíchá. Očekává se, že se zařadí mezi nejvážnější republikánské uchazeče o prezidentský post, jimiž jsou kromě Romneyho ještě Bachmannová.
Volební shromáždění v Iowě |
"Je to první krok k získání Bílého domu v roce 2012. Teď je to na všech padesáti státech," pronesla rozjařená Bachmannová hrstce svých příznivců, kteří dorazili k autobusu, v němž kongresmanka brázdí americká města v rámci předvolební kampaně.
Obrovská účast
V hlasování získala konzervativní politička, o níž se hovoří často jako o náhradě Sarah Palinové, 28,65 procent hlasů. Kongresman z Texasu Ron Paul za ní zaostal jen těsně, o procentní bod. Volilo ho 27,74 procenta lidí. Pawlenty utrpěl těžkou porážku, získal jen 14 procent hlasů. Perry skončil šestý (byl ale zapsán dodatečně).
Pawlenty prakticky den po svém debaklu z boje o prezidentský post odstoupil, uvedla televize CNN. Bývalý guvernér Minnesoty přitom nepatřil mezi nejslabší kandidáty.
Volebního shromáždění se tentokrát v iowském městě Ames zúčastnilo velké množství republikánů. Hlasovalo 16 892 lidí, což je druhá největší účast od roku 1999, kdy zvítězil v tažení do Bílého domu tehdejší texaský guvernér George W. Bush. V Iowě tehdy po sečtení hlasů zjistili, že volilo 24 tisíc lidí.
Palinová stále mlží
V kandidátce republikánů je už poměrně jasno, otazníky ale stále obklopují exguvernérku Aljašky a někdejší kandidátku na post viceprezidentky Sarah Palinovou. Kolem svých záměrů stále mlží, do Iowy ale přijela křtít nový dokument o svém životě.
Prezidentské volby budou v USA příští rok v listopadu, maraton stranických primárek se rozjíždí měsíce předem a registrovaní voliči v nich vybírají nejvhodnějšího kandidáta, který se pak utká o Bílý dům. Za demokraty už oznámil kandidaturu Barack Obama, který jako stávající prezident nemusí procházet sítem primárek. Pokud ho tedy nevyzve stranický kolega.