Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Krize dopadla i na řepné karbanátky. Putin to ale vyřeší, věří Rusové

  6:30
Strádá netradiční kavárna i tradiční prodavači suvenýrů. Ekonomickým problémům Ruska neunikla ani půlmilionová Rjazaň. Provinční město v současné době tak trochu vyčkává. Situace je dost nepředvídatelná, stěžují si jedni. Putin vše vyřeší, doufají další.

Prodavačka suvenýrů Natalija prodá u rjazaňského Kremlu v Rusku o dvacet procent suvenýrů méně než třeba předloni. | foto: Iveta Polochová, MAFRA

Teploměr ukazuje jen tři stupně pod nulou, což je na ruskou zimu poněkud nezvyklé. Na ulici Svobody v půlmilionovém ruském městě Rjazaň se zrovna činí dvě pracovnice místního obchodu. Lopatkami pracně odsekávají zamrzlý zbytek sněhu, který blokuje parkovací místo pro zákazníky.

Za zády mají dva kbelíky (na ten sníh) a ještě o kousek dál vchod do kavárny jménem „108 Café Shop“. Ta je na místní poměry dost netradiční: v žádném z nabízených jídel nenajdete ani kousek masa (ty výtečné karbanátky opravdu vznikly jen z řepy a kapusty).

Je jedenáct dopoledne a z deseti ručně zdobených dřevěných stolů jsou obsazeny dva. Možná je na oběd ještě brzy. Možná je v Rjazani málo vegetariánů. Možná „masová“ většina městské populace prostě nechce zkoušet nové věci.

Možná, možná...

Ale hlavně (a to je jisté), Rusové mají momentálně hlouběji do kapsy. A tak je nové „café“ v centru města skoro prázdné.

Jeho dvě mladé majitelky mají smůlu: do podnikání se pustily krátce předtím, než se Rusko kvůli svému postupu na sousední Ukrajině ocitlo v izolaci a jeho ekonomika začala slábnout.

Fotogalerie

„Pracovaly jsme na tomhle podniku sedm měsíců, než jsme jej mohly otevřít. Většinu věcí jsme dělaly samy, protože jsme neměly moc peněz. I ty malby jsou naše,“ hladí nenápadné vzory na stole třicetiletá Jelena Kirjušinová. Bývalá novinářka, která opustila práci v Moskvě a vrátila se do rodného města.

„Už mě nebavilo řešit zločin, zajímá mě spíš umění,“ směje se a dodává, že novinařina už stejně v Rusku není prestižní profese. Čímž naráží i na fakt, že skutečně nezávislých médií už v největší zemi světa moc nezbývá.

Další krize už se nebudu bát

O politice se Jelena moc bavit nechce. Zpočátku prý sledovala dění na Ukrajině pozorně. Pak už „toho ale začalo být moc“. Navíc debatovat s krajany může být těžké: rozhovory často končí sporem.

„Jednou jsem byla za barem, přišel nějaký muž a začal mi vykládat, že Krym je ruský. Radši jsem hned řekla, že se s ním o tom vůbec nebudu bavit,“ vzpomíná.

Jelena a její kamarádka otevřely svou kavárnu loni v březnu. Tedy zhruba v době ruské anexe Krymu, po níž následovala první vlna západních sankcí. Další restrikce uvalil Západ na Moskvu kvůli angažmá na východě Ukrajiny, režim prezidenta Putina pak reagoval mimo jiné zákazem dovozu západních potravin. K tomu se posléze přidal ještě pokles cen ropy, na jejímž exportu je ruská ekonomika závislá. Výsledek? Rubl se rekordně propadl.

„V takové situaci je obtížné rozjíždět něco nového. A vůbec, pro jakýkoliv byznys je teď těžká doba, letos se v Rusku očekává bankrot pětadvaceti až třiceti procent restaurací. My se snažíme najít cestu, jak přežít, třeba nějaké potraviny, které budou levnější. V létě chci vyjet i na festivaly jídla,“ přemýšlí Jelena, která už teď v kavárně nabízí i zboží jiného druhu – od šátků a triček přes ekologické bloky až po různé výrobky ze dřeva.

Rjazaň

Půlmilionové město leží asi dvě stě kilometrů jižně od Moskvy. Ekonomicky se spoléhá zejména na elektronický průmysl a na závody zpracovávající ropu. Sídlí zde například firma Plazma, jež vyrábí mimo jiné plazmové obrazovky. Nachází se zde též významná škola pro výsadkáře. Rjazaň má i své známé osobnosti. Narodil se tam kupříkladu fyziolog a psycholog Ivan P. Pavlov, jenž objevil u psů podmíněné reflexy. A po svém propuštění z pracovního tábora zde Alexandr Solženicyn sepsal část svého „Souostroví Gulag“.

Zabere to? Jelena netuší. Situace je podle ní nepředvídatelná. Jisté je, že teď je na tom vegetariánský „café shop“ ekonomicky dost špatně. V prvních měsících po otevření byla čísla optimistická, vzpomíná Jelena. Pak přišel jistý útlum, ale to se dalo čekat: léto. Volno. Prázdniny. Reálný problém nastal na podzim, jelikož prodeje se po létě už nezvedly. Dnes přichází na řepný karbanátek minimálně o třetinu méně lidí než dřív.

Problémy jsou i s dodávkami potravin. Jelena kupříkladu nakupuje speciální, ze zahraničí dovážený sýr, který je po sankcích a propadu rublu mnohem dražší.

„Nevím, jak dlouho to takhle může pokračovat. Pokud přežijeme léto, budeme v pohodě,“ věří.

Svého rozhodnutí skoncovat s novinařinou a vrhnout se do něčeho nového nicméně nelituje. I když se kvůli tomu zadlužila. „Ano, časy jsou těžké. Ale výhoda je, že se už žádné příští krize nebudu bát,“ směje se.

„Je to dobrá zkušenost, něco sama tvořit. A je to můj první, ale ne poslední podnik.“ Což znamená: pokud se situace stane neudržitelnou, Jelena Kirjušinová se prostě pustí do něčeho jiného.

Putin vše vyřeší...

Jen pár set metrů od Jelenina podniku leží místo, které je tak trochu pravým opakem novátorství: rjazaňský Kreml. Historická pevnost, zhmotnění konzervativních hodnot, kde čas plyne poklidně. Místní i turisté si do něj najdou cestu i během rušného pracovního dne.

Třiačtyřicetiletá Natalia je v Kremlu pořád: má tu stánek se suvenýry. Prodává klasické matrjošky, magnety, zvonečky, hrnky, přívěsky. Od anexe Krymu jí prý prodeje klesly nejméně o pětinu, v Rjazani je teď méně turistů. Což pro Natalii znamená, že si letos bude muset odepřít zahraniční dovolenou (ráda jezdí do Turecka).

Souhlasí i přesto se zahraniční politikou Moskvy? Anexí Krymu, kupříkladu?

„Krym pro Rusko není důležitý, nepotřebuje ho. Ale obyvatelé poloostrova chtěli být součástí Ruska. Takže chápu, proč se Moskva angažovala. Západ by se do záležitostí mezi Ukrajinou a Ruskem neměl vměšovat,“ míní.

Putin a svět

Světový pořádek po rozpadu SSSR nám nevyhovuje, prohlásil ruský prezident

Ruský prezident Putin na setkání poblíž Moskvy (19. ledna 2015).

„Evropa je pod kontrolou Ameriky. Proto zavedla sankce,“ doplňuje Natalii šestačtyřicetiletá Alexandra Černousová. Říká, že od loňského prosince, kdy se nejvíc propadal rubl, víc respektuje prezidenta Putina. „On najde cestu, jak sankce překonat. Našel totiž partnery, kteří nahradí ty západní.“

V prosinci se vládce Kremlu (toho moskevského) vypravil do Indie, kde oprašoval staré přátelství z dob studené války a podepsal řadu dohod včetně dodávek ropy či jaderných reaktorů. Jak moc výhodné tyhle kontrakty pro Rusko skutečně jsou, zatím zůstává otázkou. Prokremelská média nicméně (nikoliv překvapivě) informovala o Putinově cestě jako o „spanilé jízdě“, na níž prezident uzavřel „během jediného dne dvacet různých smluv v hodnotě sto miliard dolarů“. A připomínala jeho dřívější obdobnou cestu do Číny.

Enormně vysokou popularitu Vladimira Putina, která po anexi Krymu vyskočila na víc než osmdesát procent, lze samozřejmě cítit i v Rjazani, provinčním městě ležícím necelých dvě stě kilometrů na jihovýchod od metropole.

„Rusko se s ekonomickými problémy vyrovná. Putin se o to postará,“ tvrdí na hradbách místního Kremlu devětadvacetiletá Jekatěrina Karasovová z Tuly.

A vůbec, geopolitika je jedna věc, každodenní život druhá. Jekatěrina má nové zaměstnání a dělá si starosti, zda se dokáže rychle zapracovat. Alexandru zase zlobí synův ne úplně ideální školní prospěch.

„Ekonomicky na tom naše rodina není tak špatně. I když podražilo,“ říká Černousová, která pracuje ve stavitelství a její manžel ve státní správě. „Trochu to ale působí jako v dobách SSSR: nedávno jsme nakupovali stavební materiál a v obchodě ho bylo mnohem méně než před rokem,“ vypráví.

„Rusko nebude svobodné“ Zpátky ve 108 Café Shopu. U jednoho z ručně zdobených dřevěných stolů teď sedí sedmadvacetiletá Nataša. Popíjí čaj a tváří se zasmušile. Nemyslí, že se „Putin o to postará“. Ani že Krym je ruský. Ani že její země někdy bude skutečně svobodná. „Věřila jsem. Ale spousta kreativních lidí či podnikatelů, kteří vytvářeli nové věci v provinčních městech, jako je Rjazaň, odjela do Moskvy nebo do zahraničí. Případně už nejsou aktivní.“

A ti, kdo podporují kremelskou politiku na Ukrajině? „Ti jsou často ochotní ekonomické problémy snášet.“ Na ony výtečné řepné karbanátky tihle lidé nejspíš hned tak nepřijdou.

Do divadla s negativním testem? Nejspíš od února, řekl Havlíček

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

V úterý otevřou papírnictví a obchody s prádlem a dětským oblečením

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES bude vláda jednat asi ve středu, řekl v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Čínský Wu-chan si připomíná rok od uzávěry města. Život se vrátil do normálu

Čínský Wu-chan si v sobotu připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli šíření nového...

Americký Senát začne soudit Trumpa. Proces odstartuje 8. února

Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v týdnu od 8. února....

USA mají nového ministra obrany. Šéfem Pentagonu bude poprvé černoch

Americký Senát v pátek schválil ministrem obrany v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena generála ve...

Nejisté vyhlídky Německa: země se k normálu vrátí možná až na podzim

Premium Ještě koncem roku Němci vládní opatření podporovali, teď už téměř polovina říká, že jich má dost. Rozvolnění je zatím v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...