Dopadneme jako Řecko, bojí se republikáni po Obamově vítězství

  12:19aktualizováno  12:19
Boston (Od zpravodajky iDNES.cz) - Smutek, únava, objetí a slzy ve tvářích, někdy i kvapný odchod. Příznivci Mitta Romneyho si úterní noc představovali jinak. "Věřili jsme, že máme šanci. Teď si musíme několik let počkat," svěřila se asi padesátiletá Pilar, která se s dalšími tisíci lidmi zúčastnila volebního večírku Mitta Romneyho v Bostonu.

Romneyho volební party přijeli i studenti z jedné ze středních škol v Massachusetts (6. listopadu 2012) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Reportáže z USA

Když se v úterý navečer začaly sjíždět k bostonskému Kongresovému a výstavnímu centru tisíce příznivců, spolupracovníků a bohatých sponzorů Mitta Romneyho, panovala mezi nimi povznesená nálada.

Průzkumy napovídaly, že souboj bude velmi těsný a konzervativci věřili, že se po čtyřech letech vlády demokratického prezidenta v Bílém domě opět usadí republikánský politik.

"Je úžasný, velmi přátelský, přístupný, chytrý a tvrdě pracující," rozplývali se pozvaní hosté na Romneyho adresu, zatímco čekali v řadě do hlavního sálu.

"Když se s ním setkáte osobně, je velmi charismatický, je to opravdu vzrušující být tady," řekla například Elaine Grilloová, která pracovala v Romneyho kampani a na party dorazila s manželem z New Jersey.

Prezidentské volby v USA jsme sledovali on-line

Nezabránila jim v tom ani bouře Sandy, jež zdevastovala část východoamerického pobřeží. "Zůstaneme, dokud nevyhraje," nepřipouštěla si prohru Grillová a dodala: "Pak pojedeme domů uklízet, protože nás postihla Sandy, máme na pozemku asi dvacet spadlých stromů." Většina hostí zaplula bleskurychle do hlavního sálu, kde pak hodiny čekala na výsledky.

Fotogalerie

Když po několika hodinách začalo být jasné, že zvítězil Barack Obama, nálada spadla k bodu mrazu. Někteří Romneyho příznivci ve chvatu večírek opouštěli, i když republikánský kandidát ještě ani nevystoupil, aby přiznal porážku.

Mnozí výsledek voleb vůbec nechtěli komentovat. Dalším se zračil znatelný smutek ve tváři nebo se objímali. Někteří se ještě před odchodem rozhodli dát si drink v hotelovém lobby.

"Mám strach o svou zemi, protože půjde dále směrem k socialismu. Vytrácí se svobodný trh, soutěživost i kapitalismus a vytváří se závislost na vládě. Bojím se, že naše budoucnost se jeví čím dál více jako nefungující evropské země jako je například Řecko nebo Španělsko," řekla po prvních odhadech, které postavily do čela země na další čtyři roky Baracka Obamu Leah Phillipsová.

Tisícidolarová akreditace

Kongresové a výstavní centrum v Bostonu se v úterý večer proměnilo v pevnost. Do hlavního sálu mohli jen pozvaní hosté a vybraný vzorek novinářů, který byl ochoten zaplatit i tisíc dolarů za akreditaci. Bostonské letiště Logan už odpoledne hlásilo, že se na něj slétá mnohem více soukromých letadel, než je obvyklé. Kromě bohatých příznivců republikána ale přišli i lidé, kteří se podíleli na jeho kampani.

Studentka práv byla společně s jejím manželem jedním z hostů na volebním večírku Mitta Romneyho. Pozvání dostala, protože pomáhala v kampani.

"Obama lže a protože média v této zemi jsou tak moc liberální, tak se nemusel zodpovídat ze svých činů, například protlačení jeho zdravotní reformy a dosud nebyl vysvětlen útok na americké velvyslanectví v Benghází. Obama vytvořil kulturu závislosti na vládě, místo aby popohnal kulturu nezávislosti a soběstačnosti," dodala smutně.

Únava a smutek se zračily i na tváři asi padesátileté Pilar. "Je to překvapení. Opravdu jsme si mysleli, že máme šanci. Teď musíme čekat další roky. Jsou to špatné časy pro Ameriku," nechala se slyšet, než z hotelu odešla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

Ilustrační snímek

Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Najdete na iDNES.cz