Berlusconi je passé, komik Grillo vyžene dinosaury, věří mladí Italové

  13:23aktualizováno  13:53
Od zpravodajky iDNES.cz - V Itálii dramaticky vzrostla nezaměstnanost mezi mladými. Všichni politici, kteří se v neděli a v pondělí utkají v parlamentních volbách, slibují, že to napraví. Jak, to už moc nedodávají. Jak to vidí sami členové téhle "ztracené generace"? Mnoho z nich chce dát hlas populistovi Beppe Grillovi, který slíbil, že z politiky vyžene dinosaury.

Beppe Grillo na jednom z předvolebních mítinků (22. února 2013) | foto: Reuters

Na lavici v prvním patře neapolské univerzity Fridricha II. se hromadí pugéty. Na katedře literatury se totiž rozdávají bakalářské diplomy. Květiny, v nichž převládají červené gerbery, si před aulou odložili rodiny a přátelé budoucích literárních kritiků, teoretiků či praktiků, kteří se vydají na spisovatelskou dráhu. Najít uplatnění s tímto titulem je dnes těžké skoro všude. V Itálii však zvlášť.

Jihoevropská země už podruhé za šest let svádí boj s těžkou recesí, ekonomicky stagnuje už čtrnáct let. Stoupající nezaměstnanost v poslední době zasáhla především mladé, a to jak lidi bez vyššího vzdělání, tak čerstvé absolventy.

Koho mají Italové na výběr?

Demokratická strana (Partito Democratico, PD) - Strana levého středu, sociálnědemokratická, favorit voleb, dle průzkumů má až 40 procent podpory voličů. V průběhu minulého roku se DS projevila jako nejspolehlivější opora vlády premiéra Maria Montiho. Vede ji od roku 2009 Pier Luigi Bersani. DS je následovnice Italské komunistické strany, ve které Bersani zahájil politickou kariéru. Bersaniho levicovou koalici před volbami tvoří jeho strana a koalice stran hnutí SEL (Sinistra-Ecologia-Liberta), v jejímž čele stojí Nichi Vendola.

Lid svobody (Il Popolo della Liberta, PdL) - Středopravá strana Silvia Berlusconiho, druhá z nejsilnějších stran v zemi. Vznikla v listopadu 2007 sloučením Národního spojenectví a tehdejší Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia), která v této straně představuje většinu. PdL, jež v minulých volbách v roce 2008 získala téměř 40 procent hlasů, do listopadu 2011 vytvořila vládní koalici s Ligou severu Umberta Bossiho. Hájí tradiční hodnoty liberálního konzervativismu a křesťanské demokracie.

Hnutí pěti hvězdiček (Movimento 5 Stelle, M5S) - Populistické hnutí, které založil komik Beppe Grillo. Vzniklo v říjnu 2009. Propaguje ekologii, je proti euru, částečně euroskeptické. Je pro přímou demokracii, proti korupci. V místních volbách v roce 2012 výrazně zabodovalo.

Občanská volba (Scelta Civica) - Centristická strana, kterou letos v lednu založil odcházející premiér Mario Monti na podporu svých reformních plánů. Součást koalice S Montim pro Itálii, společně se Svazem středu (Unione di Centro) Piera Casiniho a strany Budoucnost a svoboda pro Itálii (Futuro e Liberta per Italia) Gianfranca Finiho.

Občanská revoluce (Rivoluzione Civile) - Nová levicová aliance, vznikla pod vedením Antonia Ingroii v prosinci 2012. Ingroia si získal reputaci v boji proti organizovanému zločinu v roce 1992, kdy nastoupil jako soudce v Palermu. Poté úspěšně bojoval s organizovaným zločinem v Guatemale, kam byl vyslán OSN.

"Je to špatné, ale zatím tenhle problém neřeším. Chci dál studovat," říká dvacetiletá Monica, poté co přijme gratulace od svých blízkých. O pár metrů dál se však v budově jedné z nejstarších univerzit světa učí několik studentů práv, kteří obavy o budoucnost pociťují. Současná situace se jim nelíbí. Bez práce je nyní 11 procent lidí, z toho 36 procent mladých, tedy více než 600 tisíc, jak vypočítal statistický úřad Istat. Někteří proto uvažují o odchodu do ciziny.

"Chci odjet, nejlépe do Ameriky, protože tady je to teď hodně těžké,“ přiznává budoucí právník Marco, který zítra v předčasných parlamentních volbách hodí svůj hlas levicové Demokratické straně Piera Luigiho Bersaniho. Jestli to Itálii pomůže, si jistý není. Spíš pochybuje. "Musím to udělat, i když vím, že levice nebude schopná dobře vládnout,“ říká mladík.

Mladí volí "menší zlo"

"Musíme zvolit menší zlo, a to je jasně Bersaniho levicová koalice," dodává o rok starší Paola, která nesouhlasí s odchodem do zahraničí. "To je to nejhorší, co se může stát. Nesmíme dopustit odliv mozků," říká přesvědčeně a dodává, že politika potřebuje novou krev. Na jednom se shodnou oba: Člověk musí k volbám, i když váhá, komu dát hlas.

Podobně to vidí i jejich kolegové ze zhruba 200 kilometrů vzdáleného Říma. Studenti z univerzity La Sapienza také vyrazí k urnám, ač mnohdy "s nechutí a hořkým pocitem". "Nejde to, abychom nešli, je to naše povinnost," opakují téměř všichni a odmítají možnost, že by zůstali doma. Je vidět, že takovou možnost ani příliš nechápou.

"Berlusconi je passé. Jediní, kdo to ještě nepochopili, jsou staří lidé,“ tvrdí o lídrovi Lidu svobody student astrofyziky Giovanni. Se svými kolegy je pevně rozhodnut zkusit po škole štěstí jinde. Mezi mladými tak vede, byť s výtkami, Bersaniho levicová koalice.

Grillo: nová hvězda na scéně

Hned v závěsu za ní se nejčastěji ozývá jméno šéfa Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla. A nejen to, Grillo také vzbuzuje největší vášně. Když jeden ze studentů před ostatními zmíní, že bude volit Berlusconiho, i když mu vlastně nevěří, ale nevidí lepšího kandidáta, kolegové to přijmou bez zvláštních emocí. Jakmile však druhý přizná, že dá hlas Grillovi, několik dalších nadšeně přitaká, zatímco příznivec Montiho centristického bloku vyletí, že to "přece nemůže myslet vážně".

Fotogalerie

Ač do politiky vstoupil teprve před čtyřmi lety, obyvatelé Apeninského poloostrova znají obličej prošedivělého šedesátníka velmi dobře. Beppe Grillo proslul jako televizní komik. Bavič, který když spustí, nic ho nezastaví. O tom se rychle přesvědčí každý, kdo navštíví jeho předvolební mítink. Poslední měl v pátek v Římě.

Profesní zkušenost udělala z Grilla černého koně voleb. Podle neoficiálních průzkumů už šlape na paty druhému v pořadí, Silviu Berlusconimu.

I oslovení studenti opakují jeho jméno nejčastěji po favorizovaném Bersanim. Naopak Monti u nich propadl. Serióznímu rektorovi milánské univerzity a někdejšímu evropskému komisaři, jemuž se v Itálii neřekne jinak než Il Professore, se nepodařilo dostat davy do varu. Kampaň, v níž seriózní muž v brýlích vysvětloval, že je třeba dál šetřit, byť už "vidí světlo na konci tunelu", zkrátka ztrácí na Grilla, který pobíhá po pódiu a vykřikuje, že "parlament otevře jak konzervu s tuňákem".

"Je to showman. Je s ním legrace," míní farmakolog Massimo. A zdá se, že odlehčený tón kampaně má váhu. Ví to i Bersani, jenž sám o sobě není nijak zvlášť charismatický. Na svém posledním, čtvrtečním mítinku v Neapoli nejprve dav příznivců rozehřál sehraným rozhovorem s moderátorkou a se smíchem komentoval své fotky, které se střídaly na velké obrazovce. Teprve když se publikum zasmálo a na Neapol padla tma, spustil svůj zhruba třičtvrtěhodinový projev.

Jde proti "dinosaurům"

Beppe Grillo mluví déle. Mnohem déle. Kampaň postavil na neustálém cestování po Itálii s takzvanou "Tsunami Tour". A pravda je, že na jeho mítincích se lidé válí smíchy. Otázka je, zda právě tohle zadlužená Itálie potřebuje. "Nemyslím si, že by měl být premiérem. Ale měl by být v parlamentu, tam bude moci leccos zvrátit," říká Massimo. A přesně to Grillo chce. Netouží se spojit s žádnou stranou, jeho cílem je odstřelit politické dinosaury, "ty, kteří zničili naši zemi".

Někteří kritici se však obávají jeho nevyzpytatelnosti. Nikdo neví, jak by se v parlamentu mohl chovat muž, jenž do znaku kampaně dal obrázek britského vojáka Guye Fawkese, jenž se začátkem 17. století pokusil vyhodit do povětří britský parlament.

"Grillo je symptom kolapsu politického systému a výsledek nesouhlasu s reformami. Lidé tak politikům posílají jasnou zprávu, že už toho mají dost. Proto se obracejí ke Grillovi, ačkoli vědí, že on nevytvoří žádnou vládu," vysvětluje přední italský politolog Massimo Franco. "Je to však výběr, který může jen zničit to, co zbývá ze starého systému, k vytvoření nového nepřispěje," dodal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Modrá a bílá. Netanjahu má po letech konkurenci, rivalové spojili síly

Bývalý velitel izraelské armády Benny Ganc (vlevo) a předseda strany Ješ Atid...

Proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se před dubnovými parlamentními volbami zformovala silná koalice...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz