Kampaň do poslední chvíle. Agitace zuří i před volebními místnostmi

  12:30aktualizováno  12:30
Cleveland (Od zpravodajky iDNES.cz) - Řádný termín volby amerického prezidenta je sice až v úterý 8. listopadu, svůj hlas však v takzvaných předtermínech už odevzdaly tisíce Američanů. Atmosféra v Clevelandu ukazuje, že volební kampaň končí až těsně před vchodem do volební místností.

Tichá většina stojí za Trumpem, hlásal jeden z transparentů na mítinku v Coloradu (5. listopadu 2016) | foto: Profimedia.cz

Od volební místnosti se táhne fronta až za roh. Voliči využili volných víkendových dní, aby se nemuseli trmácet k urnám v řádný den voleb. Ulice lemují aktivisté, kteří na voliče pokřikují či zpívají. Fronta je sice dlouhá, ale lidé si alespoň užívají nečekaně krásné podzimní počasí. Někteří přiznávají, že právě to je vytáhlo ven.

Zní to banálně, ale i počasí rozhoduje o volební účasti, jak přiznává jedna z dobrovolnic lobbující ve městě za Hillary Clintonovou. „Počasí nám přeje a vypadá to, že bude i v úterý krásně, díkybohu,“ svěřuje se drobná starší žena, která dělá na kampani už dlouhé měsíce a nečeká, že se před volbami ještě vyspí.

Volební lístek

Vzor lístku pro volby v Clevelandu. Změť jmen na třech stranách (6.11.2016)
Vzor volebního lístku pro volby v Clevelandu. Změť jmen na třech stranách...

Vzor lístku pro volby v Clevelandu. Změť jmen na třech stranách

Američané kromě prezidenta volí i kongresmany, místní soudce a politiky a rozhodují v místních referendech. Ti, kteří chtějí hlasovat jen v prezidentském souboji, však svého kandidáta nemusí těžce hledat. Volba prezidenta je to první, co na lístku je. Jména v pořadí Hillary Clintonová, Richard Duncan, Gary Johnson, Jill Steinová, Donald J. Trump a místo pro takzvaného write-in kandidáta. To, jak jména půjdou za sebou, se každé volby mění, aby ani jedna strana neměla výhodu první pozice.

Write-in kandidátem může být kdokoliv, kdo se v dané lhůtě před volbami zaregistroval na úřadech. Volič tam sice může napsat třeba Mickey Mouse či Batmana, což se děje v každých volbách, ale bez registrace nemůže vyhrát volby ani kdyby ho vepsali do kolonky všichni.

Kromě voličů stojí podél fronty desítky aktivistů, kteří rozdávají letáky a pokřikují volební hesla. Podle vyvěšených pravidel se musí držet na vzdálenost tří metrů od voliče. Okolo fronty to však hraje všemi barvami.

Sympatizanti různých kandidátů mají na krku tabule s jejich plakáty či volební trička. Jeden z mužů stojí na trávníku s maskou Baracka Obamy. Je tu proto, že chce lidem připomenout odkaz, který po sobě brzy již minulý prezident USA zanechává.

Cheryl Arnoldová tu není kvůli minulosti. Jde jí o budoucnost země. Před volební místností sedí prý denně hodiny na chodníku a ve své hudební úpravě proklamuje jediné - Jděte volit! „Je jedno koho, nebo kde budou volit. Jen chci, aby šli volit. Někteří zůstávají doma a myslí si, že na jejich hlase nezáleží, ale na každém hlase záleží,“ agituje hlasitě korpulentní černoška.

Lidé kolem ní mají specifičtější zájmy - zajímá je volba senátorů, kongresmanů či hlasování v lokálním referendu. Američané sice volí hlavně prezidenta, kromě toho však mohou hlasovat ještě pro celou řadu dalších zástupců. Jejich hlasovací lístek, který mají v ideálním případě vyplnit celý, má hned tři strany. Než však budou moci vybarvit políčko u svého favorita a odevzdat hlas, čeká je ještě jeden proces.

Volební místnost zaplňují řady „kójí“ s americkou vlajkou. K těm se mohou dostat přes úřednici, která jim podává příslušné listiny. Příchozí do nich musí dopsat jméno, číslo sociálního pojištění a další náležitosti, aby je úředníci mohli dohledat a ověřit jako voliče. Až poté dostanou svůj hlasovací lístek a mohou se přesunout k volebnímu terminálu a odevzdat svůj hlas (jak technicky volba probíhá, jsme popisovali zde).

Hon na předčasné voliče

Všichni, kteří hlasují před 8.listopadem, patří k předčasným voličům (vysvětlovali jsme zde). Řádný termín voleb je až v úterý, kdy se také začnou sčítat hlasy. Některé státy však zveřejňují statistiky registrovaných voličů, kteří přišli volit v „předtermínu“.

Prezidentské volby v USA

Podle toho lze říct, kolik registrovaných republikánů, demokratů či nezávislých voličů přišlo k urnám. Nic to ale nevypovídá o výsledku. I registrovaný demokrat může zaškrtnout při volbě prezidenta Donalda Trumpa.

Tato čísla však nyní ukazují jedno - k urnám přišlo podstatně více registrovaných demokratů, což dává hypoteticky větší šanci Hillary Clintonové. Ta ostatně k volbě v předtermínu dlouhodobě nabádá.

Každý hlas se počítá a v Ohiu zvlášť. Sám Obama zde vyhrál před čtyřmi lety s rozdílem necelých dvou procent (kde v Ohiu slavil úspěchy a kde naopak, lze vyčíst z mapy The New York Times). Donald Trump chápe, že v Ohiu potřebuje veškeré hlasy - a to i ty z předtermínů. Na pátečním mítinku ve Wilmingtonu se proto publika sugestivně tázal, zda už lidé hlasovali.

Přímo ve volební místnosti už nesmí nikdo agitovat a volič nemusí uvádět, koho si vybral. „Věděl jsem, koho v úřadu nechci, ale nedá se říct, že by tohle byla lehká volba,“ říká po opuštění volební místnosti čtyřiadvacetiletý Daniel Crough vyhýbavě. K upřesnění ho nenutím, každý má právo nechat si svou volbu pro sebe.

To hlavní je totiž samotná volba, na což jsou místní voliči hrdí. Vycházející se tak často pyšní nálepkou „I voted“, která dokazuje, že jejich hlas se započítal. Nehledě na to, kdo vyhraje, mohou říct, že oni u toho byli.

Nervozita panuje i na posledních předvolebních setkáních:

Křišťálová Lupa 2016

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Turecko podle prezidenta Erdogana příští rok v dubnu plně nasadí ruský protivzdušný raketový systém S-400. A to...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

OBRAZEM: Kohlovo děvče s polskými kořeny. Angele Merkelové je pětašedesát

Německá kancléřka Angela Merkelová v mládí (2. července 1992)

Německá kancléřka Angela Merkelová slaví pětašedesáté narozeniny a kdyby byla obyčejnou Němkou, příští rok by mohla jít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz